intrebare

Creat de 12 BNR, Mai 02, 2013, 11:27:13 PM

« precedentul - următorul »

12 BNR

sunt incepator si nu stiu ce sa fac in legatura cu puietul de trantor, sunt rare ramele care nu au puiet de trantor foarte mult, si ce ma deranjeaza ca strica ramele, mai ales cele noi cladite acum. ce ar trebui sa fac? as dori sa pun rama oarba dar nu prea stiu cum se foloseste si ce se face cu puietul de trantor si celelalte, ce ma sfatuiti sa fac, sau e ceva normal?

stefan1

  Fagurul crescator are si rolul asta de a crea locul unde albinele sa construiasca de trantori si astfel fagurii artificiali sa fie mai bine construiti. Poti folosi ca fagur crescator si un fagur de cat 1/2, daca ai asa ceva. Albinele vor creste sub el si din cand in cand vei elimina puietul sau vei taia acel faguras, albinele crescand din nou in perioada de vara.
  Totusi ma mir ca spui ca ai multe suprafete de trantori pe toti fagurii. Sper ca folosesti faguri artificiali buni. Eu am avut ocazia sa vad o presa de faguri, manufacturata, de la care fagurii produsi erau construiti de trantori pe o anumita suprafata. Asta nu inseamna ca nu sunt prese manufacturate bune. Am auzit ca Marian Sima face niste prese foarte bune.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

12 BNR

o sa fac asa, dar cand trebuie sa tai ce au cladit sub rama, cand puietul de trantor este capacit? a puietul de trantori la mine este la mijlocul ramelor o dunga de 3 degete, sau la unele jos dar ciudat construite.

G. Iulian