construire hranitor cu freza manuala

Creat de ionut1708, Aprilie 07, 2014, 11:49:24 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

crezi ca ar avea vreun sens sa dai ceara si al exterior ? eu nu ii vad rostul. oricum atentie si la gaselnita sa nu va treziti cu hranitoarele ciuruite.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristian87

dati cu parafina, ceara o sa o recicleze cand vor cladi faguri
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

marius_vfp

ai foarte mare dreptate insa din spatiile mici mici , acolo unde nu pot ele sa ajunga sa o roada nu se recicleaza nimic.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ionut1708

Am reusit sa fac unele,de 600g cu o freza d 35, am dat gaura langa gaura dar imi ies o,sa pun cv poze de  pe laptop . Oricum sunt multumit de ce a iesit , o sa continui sa fac si din lemn si din placaj . Multam fain de sfaturi

bucovineanu

Citat din: nicu84 din Aprilie 14, 2014, 12:24:33 PM
ceara se toarna numai in hranitor sau si in exterior?
Cel mai bine e ca hranitoarele sa fie fierte in ceara topita. Mare atentie, deoarece ceara este foarte inflamabila!!!!!!!!!!!!

bionut

Cum se face fierberea asta? Ma intereseaza atat cu ceara cat si cu parafina. Se topesc tot cu apa, sau direct in vas, pe foc?

bucovineanu

Se topeste ceara sau parafina intr-un vas inalt cu putina apa si dupa totirea completa  se micsoreaza focul. Hranitoarele se incalzesc inainte de a fi introduse in vas. Se lasa acolo cel putin 5 minute, dupa care se scot scurgandu-le de ceara in vas. Vasul sa nu fie plin cu ceara topita si trebuie sa avem grija sa nu dam ceara pe plita.

oroles

De unde procurati placajul? Am epuizat cam toate resursele pe care le aveam prin curte. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bionut