Suporti demontabili pentru stupi

Creat de uve, Aprilie 27, 2013, 09:18:28 PM

« precedentul - următorul »

uve

Astazi am terminat proiectarea suportilor demontabili pentru stupi .Sunt integral din cherestea de rasinoase + foarte putine piese metalice(nedemontabile de pe picioare). Montarea si demontarea se realizeaza in 20 de secunde. Grinzile pe care se aseaza stupii sunt stratificate .Ele au incastrate un sistem de blocare in pozitia "montat" .Acesta este metalic si nu iese  in afara grinzii .  Pentru pastoral , grinzile se pot impacheta fara sa aiba ceva elemente vizibile sau care sa deranjeze.Picioarele se monteaza sau demonteaza de pe grinzi fara sa se foloseasca suruburi , splinturi , piulite sau alte piese mobile.Se blocheaza prin rotire si raman asa. Cine mi-a comandat acesti suporti a specificat foarte clar ca nu vrea metal pentru ca e pericol de "ruginire" prin ... operatia de  furare !
Pentru finalizare v-as cere parerea privind distanta de la sol la fundul stupului(aceasta nu este reglabila), lungimea grinzilor si implicit numarul stupilor . Talpa va fi din brad grosime 22 mm , asezata direct pe sol(tratata prin scufundare in ulei) . Considerati ca dimensiunea acesteia de 70 x 600 mm este corespunzatoare ? Considerati ca ar fi necesar ca la picioare sa fie prevazut ceva care sa inlature neplacerea produsa de denivelarea terenului sau pur si simplu se introduce un capat de scandura sub talpa daca este cazul ? Saptamana viitoare sunt zile libere asa ca putem ...munci si pune si un filmulet . In functie de opiniile dvs voi dimensiona si testa sectiunea grinzii .
Va multumesc anticipat !Vreme buna si un sfarsit de saptamana placut ! :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

pharaonu75

Pana la filmulet, baga repede vreo 20 de poze! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

daniel.arad

Va salut. Din punctul meu de vedere daca ar fi sa cumpar suporti as fi interesat si de aspectul reglarii distantei de la sol, de ce ? Majoritatea lucreaza pe verticala, ori din septembrie pana la inceput de mai daca stupii sunt prea jos, lucranduse mai mult in cuib, dor salele... din mai pana in august se lucreaza cu caturi daca sunt prea sus pusi, din nou inconvenient..... in fine, eu as fi interesat si de factorul posibilitatii reglarii distantei de la sol asa cum i-mi pica mie bine, unii suntem mai inalti altii mai scunzi si cand ai de deschis in 2-3 zile 300 de familii (sa zicem) credeti-ma conteaza, in rest...spor la treaba, poze si pret sa vedem cat mai curid.

uve

Va multumesc pentru sugestii. Picioarele o sa fie reglabile ca dimensiune sol - fundul stupului . Credeti ca deranjeaza daca reglarea se va face in trepte de 50 mm , cu gauri si suruburi + piulite cu gheare ?Mai am o varianta simpla cu reglare din 20 in 20 mm minim ,  fara piese detasabile gen suruburi. O plaja de reglare intre 300 si  600 de mm o considerati suficienta(echivalentul a doua magazii de 1/2) ? Ati prefera ca reglarea sa se faca cu stupii pe suport ? In acest caz mai trebuie un cric rudimentar cu parghie, ca la ridicarea masinilor (se pune sub pragul masinii) . Ar fi mai indicata reglare continua si separata a fiecarui punct de sprijin ? Va multumesc !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

Alte noutati.....:bravo: ...Vrem niste poze prima data =D> =D>
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

xvader

pune niste poze ca sa intelegem si noi

pharaonu75

Dupa parerea mea, picioarele/suportul pentru stupi ar trebui sa fie cat mai simple, usor de manevrat, de asamblat/dezasamblat/transportat, iar asta mai ales din prisma faptului ca cei care fac pastoral cu stupii varsati sunt nevoiti sa ii asambleze/dezasambleze/regleze pe timp de noapte, in conditii de vizibilitate relativ reduse, presati de timp.
De asemenea trebuie sa coste putin si sa permita amplasarea unui numar cat mai mare de stupi pe un suport.

Pana in momentul de fata, dintre toate tipurile de picioare/suporturi pe care le-am vazut, cel popularizat si fabricat de Crombra mi se pare cel mai potrivit criteriilor enumerate de mine mai sus.

Faptul ca se auto-regleaza si ca nu ai suruburi pe care sa fii nevoit sa le infiletezi noaptea, pe coclauri, reprezinta in opinia mea marele avantaj.

Astept cu nerabdare sa vad si ceea ce va scoate uve, pentru ca, din ceea ce am vazut ca a produs pana acum, sunt sigur ca va fi un lucru util si de calitate.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 30, 2013, 10:27:15 AM
... Astept cu nerabdare sa vad si ceea ce va scoate uve, pentru ca, din ceea ce am vazut ca a produs pana acum, sunt sigur ca va fi un lucru util si de calitate.

Nu peste mult timp ne va prezenta si stupul care face miere fara albine...  :razz:

xvader

daca nu trebe albine in el...0 intepaturi....ma bag si eu la 300 buc. =)) =))

uve

Stupul minune care face miere fara albine a fost inventat deja (m-am trezit tarziu).Se scoate mierea din el cu polonicu (polonic special conceput). Este brevetat si circula on-line pe toate retelele, chiar si pe cele de nalta tensiune !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

Tamu

#10
Pentru cine are un aparat de sudura din niste teava patrata se pot confectiona acesti suporti autoreglabili.
Probabil uve a facut ceva asemanator, asteptam o poza cu ei uve. Ii consider cei mai potriviti. Desi personal am facut altceva din lipsa de timp, scule si materiale.
Déchargement P3B à l'aide d'un Criquet
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

pharaonu75

Astia sunt suportii despre care vorbeam eu. Sunt suportii popularizati de Crombra.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

xvader


uve

Intr-adevar stupii facuti de MAESTRUL CROMBRA sunt foarte ingeniosi . Dar cred ca se preteaza la stupii descarcati ca in filmuletul de mai sus sau la stationar . Ma intreb (poate gresesc) cum se procedeaza cand stupii se incarca manual bucata cu bucata ? Suportii banuiesc ca se incarca separat.Cred ca ocupa mult loc (volum ) la transport  ,  sunt greu de stivuit , sunt dificil de pus peste stupi .
Suportii pe care-i am in lucru trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii : grinzile sa fie usor de impachetat (se pot pune peste stupi si lega cu chinga), greutate mica a picioarelor (bradul rezolva problema) si stivuire usoara , talpile de 150 x 150 mm din brad cu imbinari in dinti la 45 de grade
(imposibil de crapat chiar si cu dalta) demontabile (la nevoie - pentru un volum mai mic) pe timpul transportului .
Inaltimea minima de 400 mm cum vi se pare? Inaltimea maxima va fi de 700 mm.
Chestiunile de detaliu si testarea la greutate mai dureaza cateva zile .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube