furt de familii de albine

Creat de davil89, Aprilie 27, 2013, 05:27:49 PM

« precedentul - următorul »

gore

In Vrancea, mai precis din satul Armeni com. Sl.Ciorasti s-au furat acum 2 saptamani 25 de stupi dintr-o gradina, au tras masina , au incarcat si au plecat. Am auzit ca ar fi vandut familiile fara stupi, un posibil cumparator ar fi chiar un preot din com. Urechesti-VN. deci, atentie stupii nu se mai gasesc, dar ramele cu albina da, cred ca trebuie sa stantam si ramele pentru a fi siguri ca le vom mai gasi la cineva.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Alutus

Ce vesti mai sunt? A fost prins vreun  bandit?
Sa nu uiti Darie!

stefan1

  Nu stiu daca s-a mai dat acest material. Tare ma bucur cand aud ca mai este prins cate unul!
   Hotii de stupi au fost retinuti de politisti
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Sa fereasca Dumnezeu sa prind unul la stupii mei si sa nu fie ursul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Hermannstadt

Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

kiloz

In zona Oradea se inregistreaza in sfirsitul saptaminii ce a trecut inca doau cazuri de furt. Astea dupa ce in primavara au mai fost citeva cazuri- la Hidisel,la Susturogi si la Valea lui Mihai.Inca mai functioneaza si metoda asta de a te face proprietar de familii de albine.
Sa fii drept si scrie adevarul.

daniel.arad

Ieri ziceau ceva baieti veniti la floarea soarelui intre Arad si Timisoara ca nu pot o clipa pleca de langa stupi ca umbla microbuzele cu numere straine si cu baieti bruneti printre lanuri de zici ca-i concurs.... Aveti grija.

ioanardelean55

#22
 Intre 25 - 07- 2014 si 04- 08 - 2014 mi s-au furat 15 fam cu lada cu tot din loc, LIEBLING jud. TIMIS .

   Stupina se afla in incinta unei ferme de oi

   Lazile sint pe 10 R.  capacele si magaziile sint vopsite in aceeasi culoare  ( alb combinat cu foarete putin maro ) iar corpurile sint in diferite culori ,  sint noi terminate in aceasta vara ,  (UNICAT ) .o sa pun poze .

   

mape 48-petru manea

22 de stupi furati de la rapita pe langa loc.Iecea-Mare ---stupi orizontali

relutu

Si in jud Vrancea s-au furat acum doua nopti 20 de familii,din lanul de rapita.

ady iulian

Sal . Poti sa imi  spui mai exact de unde sau furat ?

stefan1

  Cu ce se mai ocupa unii de Paste?

  http://www.opiniatimisoarei.ro/stiri-despre/furt-stupi-albine

  Nu stiu daca hotii au vreo legatura cu furtul de la domnul Ion, dar cert este ca in jud Timis se cam fura stupi!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Dan Pașca

Prin ce zona ,au dat lovitura nenorociții,pana maine cand o sa ajung la stupi stau ca pe ace dupa aceasta veste

LAZAR VASILE-CORNEL

VREAU SA VA SPUN CA SUNT DIN ORTISOARA MAI PRECIS LA MIJLOCU DISTANTEI DINTRE TIMISOARA SI ARAD SI VREAU SA VA ANUNT CA SI ANU TRECUT SI ACUMA 2 ANUI SAU FURAT STUPI LA NISTE APICULTORI DIN COMUNA CAM SE BANUIE CINE SUNT DAR CA NU AU MAI FOST GASITI STUPI NICI O DATA AVETI MARE GRIJA CEI CARE VENITI AICIA IN ZONA LA RAPITA SAU LA FLOAREA SOARELUI .
SANATATE SI MULT NOROC.

ioanardelean55


Nu au nici-o  legatura . Hotii mei (daca au fost mai multi ) au fost si sint ajutati de politisti ,asa se explica faptul ca politia  nu au actionat cum trebuia atunci cind eu am demonstrat ca sint stupii mei ,;adica atunci trebuiau luati si dusi intr-o locatie sigura ,(nu lasati in cimp ) pentru-ca,custodele trebuie sa raspunda de bunul lasat in custodie .,s-au sa ii fi luat eu iar el sa faca dovada ca sint ai lui asa cum eu am dovedit clar ca sint ai mei.,ba mai mult l-au lasat sa-si schimbe declaratia ,in prima faza a spus ca ia facut la un timplar iar mai apoi sa zica ca ia cumparat ,cine a mai vazut asa politie . pupaza peste colac acum il cred ca iau fost furati si lui 25 de stupi . Cind am declarat furtul unul din politisti se plingea ca nu mai stiu ce sa faca fiind-ca  acea localitate (Leibling) e plina de hoti ,acum stiu si dece ,AU APARATORI BUNI .