furt de familii de albine

Creat de davil89, Aprilie 27, 2013, 05:27:49 PM

« precedentul - următorul »

davil89

Salut, mi s-au furat 31 de familii de albine dintr-o gradina de langa casa, pe data de de 22 aprilie 2013. furtulul s-a produs noaptea ,cu o camioneta.Aveti grijasi voi. Sunt din Prahova.

D006

PH = patria hotzilor .  :)

  Nu ai caini ? nu ai gard ?

edy_mh

De unde din Prahova? E bine sa dai locatia unde ai avut stupii, poate ai vreun forumist prin zona care " aude " ceva de stupii tai. Imi pare rau pentru pierderea ta, dar viata merge inainte.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

davil89

Locatia Iordacheanu, sat Valea Cucului. Hotii au intrat pe un drum apoi pe un teren cultivat cu porumb cu o zi inainte, si probabil cu ajutorul unui localnic au reusit sa traga masina exact in spatele gradinii ;precizez ca stupina nu se putea vedea. Cred ca eram vizat de mullt timp , deoarece in alta perioada nu se putea intra pe acolo, fiind culturi. Parerea mea este ca daca hotii nu vor fi prinsi stupii nu se vor mai gasii. Pacat ca sunt si apicultori ce cumpara de la acestia.

pharaonu75

Parerea mea este ca un vecin te-a "lucrat".
Cu siguranta este cineva care iti cunostea programul, stia cand anume esti la stupi si cand esti plecat, cunostea topografia locului, cunostea caile de acces, cunostea ce/cum ai prin stupina. Cineva care sa detina o curte in alta localitate, relativ indepartata, pentru a depozita stupii, sau care sa aibe prieteni apicultori (potentiali cumparatori ai stupiulor furati).
De asemenea trebuia sa cunoasca foarte bine si programul/activitatile vecinilor, pentru a actiona discret si a nu risca sa fie vazut si recunoscut de vreun alt vecin.
Este cineva care cunoaste bine caile de acces, mai ales cele ocolitoare, pentru a se deplasa cat mai ferit, care are acces sau are prieteni ce detin sau au acces la camionete. Foarte probabil camioneta era autovehiculul de serviciu al acelui prieten, nu autovehiculul personal.

Cred ca am facut un "portret robot" cat de complet am putut... incearca sa iti analizezi vecinii/cunoscutii si vezi care se incadreaza cat mai bine in ceea ce ti-am scris mai sus.
Din pacate trebuie sa faci singur majoritatea "sapaturilor", sa intrebi, sa aduni informatii, pentru ca politistii, chiar daca si-ar da tot interesul, nu prea pot afla ceea ce poti afla tu, deoarece lumea se fereste foarte mult sa stea de vorba cu politistii, de teama de a nu fi "plimbati" pe la politie sau prin tribunale, sau chiar mai rau, de teama de a nu fi agresati sau a avea de suferit ceva din partea hotilor.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

edy_mh

Poate fi lasat acest  topic deschis permanent  sa poata posta orice pagubit? Doamne fereste sa mai fie si alti .
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

dinupaltinis

Mai fratilor cum au inceput sa bazaie un pic albinele,au inceput si hotii de stupi sa-si faca meseria.Cu vreo 2 zile in urma,unui coleg apicultor din Caransebes i-au furat 15 familii,dupamasa le-a dat turte si dimineata nu au mai fost.Este al 3-lea caz de furt de stupi in ultimii 3 ani aici in zona mea.In 2012 i-au luat unui coleg tot din Caransebes 22 de bucati,iar anul trecut au luat unui apicultor dintr-un sat vecin 36 de familii.Aveti mare grija,stati cu ochii pe stupi pentru ca e pacat ca dupa atita munca sa vina niste nenorociti sa-i fure.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

tantzim

Buna ziua,
In noaptea de 2 sau 3 aprilie tatalui meu i s-au furat 13 stupi din comuna Seica-Mare, judet Sibiu. Hotul a fost expert deoarece a ales doar stupi buni, nu i-a luat la rand. In urma cercetarilor efectuate de tatal meu incepand cu 1 aprilie sau furat stupi din mai multe localitati din judet. Intre timp eu am vizionat filmele mai multor camere de supraveghere din zona si am descoperit un camion galben cu stupi care a trecut pe acolo atat in noaptea de 1 spre 2, cat si in noaptea de de 2 spre 3. Daca se poate pot posta si o poza cu camionul. Va rog cine poate sa ne ajute cu orice informatie despre camion ( in calitate de proprietar sau cunostinta) sau aparitii misterioase de stupi, oriunde in tara, sunt bine-venite.

Alutus

Gunoaie! Cu siguranta ii vei prinde. Vezi MP.
Sa nu uiti Darie!

PricopArthur

Puneti va rog si poze cu stupii dumneavoatre furati. Umblam cu totii pe camp. Cine stie unde ii putem vedea?
Miere multă şi inimă curată!

ionel07196555

Citat din: tantzim din Aprilie 17, 2014, 04:14:57 PM
Buna ziua,
In noaptea de 2 sau 3 aprilie tatalui meu i s-au furat 13 stupi din comuna Seica-Mare, judet Sibiu. Hotul a fost expert deoarece a ales doar stupi buni, nu i-a luat la rand. In urma cercetarilor efectuate de tatal meu incepand cu 1 aprilie sau furat stupi din mai multe localitati din judet. Intre timp eu am vizionat filmele mai multor camere de supraveghere din zona si am descoperit un camion galben cu stupi care a trecut pe acolo atat in noaptea de 1 spre 2, cat si in noaptea de de 2 spre 3. Daca se poate pot posta si o poza cu camionul. Va rog cine poate sa ne ajute cu orice informatie despre camion ( in calitate de proprietar sau cunostinta) sau aparitii misterioase de stupi, oriunde in tara, sunt bine-venite.
Mergi cu acea imaoine la un baiat destept si garantat ca se va vedea si numaru clar

ioanardelean55


   In noaptea de 03 - 04 -04-2014 s-a furat de pe raza com. Cricau jud. alba un numar de 25 stupi . Stupi se aflau in cimp la rapita , proprietarul a plecat in acea seara cu un transport la Calafat iar cind s-a intors  astazi a vazut ca lipsesc 25 buc cei mai buni din 80 . Miine pun poze cu stupi.

oroles

Citat din: ionel07196555 din Aprilie 17, 2014, 09:15:35 PM
Mergi cu acea imaoine la un baiat destept si garantat ca se va vedea si numaru clar
Nu se vede. Am mai incercat astfel de operatiuni pentru cumnata mea. E vorba de rezolutie. Nu ai ce sa scoti din imagine!

Cum ati tras concluzia ca acela e camionul? De unde ati luat poza? Alte frame-uri nu mai exista?
Cum ati tras concluzia ca erau profesionisti? Nu cred ca au deschis un stup si s-au uitat la el. Cred ca l-au luat dupa criteriul greutate, daca hotul era vanjos. De regula tiganii se ocupa cu asa ceva. Recomand cautarea in comunitati tiganesti din judet!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Calin Catalin

Acum sunt instalate camere in multe localitati. Puteti apela la Politia din comunele/orasele din jurul locatiei de unde aveti poza. Este posibil sa existe filmari cu camere mai apropiate, care sa ofere mai multe detalii despre masina.
Sper sa ii gasiti!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

dodo79

Citat din: oroles din Mai 08, 2014, 06:32:15 AM
De regula tiganii se ocupa cu asa ceva. Recomand cautarea in comunitati tiganesti din judet!
cu putin timp in urma la stiri aratau cu erau atacati o familie de romi de catre albine.doar ca sa omis faptul ca acea familie vroia cativa stupi ca na,era banut frumos facut usor.se pare ca planu de acasa nu a batut cu cel din camp. :D