Incepator ALBINIST

Creat de Tamu, Aprilie 27, 2013, 11:46:50 AM

« precedentul - următorul »

Tamu

Multam' de informatie pharaonu75.
Incerc s-o pun ptr. download chiar aici:
Vad ca a functionat. :)
Deci cine doreste Fisa de evidenta o poate lua de aici fara nici o obligatie.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

stefan1

Citat din: Tamu din Mai 01, 2013, 09:25:48 AM
Re sandupop: Oare daca in loc de apa pun sare stropita (imbibata) cu otet in tavitele de la picioare, nu va fi bine? De la apa putrezesc picioarele de lemn ale suportilor si se evapora relativ repede. Am inteles ca nu le place sarea, otetul si zeama de lamaie. Daca au de trecut peste 5cm. de sare cu miros de otet sper sa nu mai urce la stupi. Voi incerca asa in prima faza.

Eu stiu ca furnicilor nu le place praful de creta, asa ca presara in jurul picioarelor stupului. O alta solutie ar fi niste benzi textile imbibate in motirina si innodate in jurul la fiecare picior (la postament, nu la furnici  :rotfl: )
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sandupop

Citat din: Tamu din Mai 01, 2013, 09:25:48 AM
Re sandupop: Oare daca in loc de apa pun sare stropita (imbibata) cu otet in tavitele de la picioare, nu va fi bine? De la apa putrezesc picioarele de lemn ale suportilor si se evapora relativ repede. Am inteles ca nu le place sarea, otetul si zeama de lamaie. Daca au de trecut peste 5cm. de sare cu miros de otet sper sa nu mai urce la stupi. Voi incerca asa in prima faza.
Nu putrezesc, picioarele deoarece, nu ajung in apa. Cum sa ma fac inteles....tavitele au inaltimea de 3 cm, in ele am pus la mijloc o bucata de pavaj cu inaltimea de 8 cm, astfel in jurul bucatii de pavaj, care a juns ca o insula, s-a creeat o suprafata de apa, piciorul stupului se pune pe pavaj, deci este la 5 cm de apa, nu zic ca nu se umezeste un pic dar nu putrezeste... in plus de rezerva ai si un adapator, de evaporat de mai evaporeaza dar cu un pet de 3l rezolvi si acesta problema. Daca nu uit o sa fac o poza si o incarc...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

Re sandupop: Ahaaa, tre, sa-mi spui ca la ... , am inteles acum. Cred ca e o varianta OK nefiind toxica si in combinatie cu cate o tura de apa clocotita direct pe musuroi rezultatele se vor imbunatatii considerabil. Multumesc mult. M-am gandit sa seaman menta chiar langa stupi in spatele lor, cica nu le place furnicilor, poate nici la varoa nu o sa-i placa, stupii mei fiind cu fund antivaroa.
Ca sa vin si eu cu ceva folositor, chiar daca nu sunt bine pregatit in apicultura.
O varianta de a scapa de prigorii, randunele si in general de pasarile care consuma albine ar fi reproducerea unor sunete de pasari rapitoare cu un casetofon, CD-player sau mp3-player de macar 5w (putere reala). Pentru cine doreste sa foloseasca aceasta metoda, eventual combinata cu o bufnita din plastic achizitionata de la Dedeman (sectorul gradini) montata pe ramura unui pom din apropierea stupinei. Sunetele scoase de aceste pasari se pot asculta aici (este folosit translatorul din google ptr. a va putea descurca mai usor:
http://translate.google.com/translate?depth=1&ei=TuxWUaStF5HMsgbB34DYAQ&hl=ro&prev=/search%3Fq%3DBird%2BGard%2BPro%2Bupdate%26noj%3D1%26biw%3D1440%26bih%3D719&rurl=translate.google.ro&sl=en&u=http://www.allaboutbirds.org/guide/browse/36,10/
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

Va doresc SARBATORI FERICITE! si LUMINA IN SUFLET! tuturor.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

sandupop

Multumim! La fel si tie aceleasi frumoase urari! Sarbatori fericite!
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

Am sesizat o activitate crescuta la ora pranzului in fata stupilor. Sa fie oare cele tinere care fac zboruri de recunoastere? Dupa dimensiune, par a fi mai mici. Pun o poza mai jos.
Am facut treaba cu insulitele la picioare dar nu e eficienta decat cam 50%. Si asta ptr. ca furnicile trec apa pe resturile (rosatura) de ceara ce cade din stup (prin sita antivaroua). Dar am facut 2 capcane de viespi (bidon apa gaurit lateral cu sirop de zahar si otet) si sunt f. eficiente la furnici. :P Pana la urma tot o rezolv cumva.

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bucovineanu

Da, probabil sunt zboruri de recunoastere. Acestea se produc in jurul orei 15 (14 real).

andreiu

       Iesirea tineretului la primul zbor este un spectacol placut pentru apicultor. Este iesirea in grup a unei generatii noi de albina, care executa zborul de orientare, la inceput in fata urdinisului, stanga-dreapta, sus-jos, apoi in cercuri cu raza din ce in ce mai lunga, pana se pierd in departare spre tinte stabilite din instinctul lor de culegatoare.

Tamu

Ma gandeam eu ca despre zborul de orientare a puietului este vorba. Cu o seara inainte pe la ora 21:00 am vazut pe tablita de zbor de la urdinis f. multe albine tinere care stateau acolo parca sa se obisnuiasca cu exteriorul (fara sa zboare).
A doua zi am observat albine de dimensiuni mai mici care veneau la stup f. incarcate cu polen.
Ma bucur ca am intuit corect evenimentele si multumesc ptr. confirmare.
Le iubesc pe zi ce trece mai mult si nevastamea a prins drag de ele cu toate ca i-a fost f. frica initial.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

Ceva nelamuriri.
Am stupii cu 12 rame in care acum 8 zile (i-am luat pe 10 rame) am pus 2 rame cu foita, una mai catre centru cuibului si una in margine. Cele din centru au fost luate in lucru cca. 30-60% (in functie de familie) iar cele din margine doar in unul au inceput sa o creasca. Din cate observ albinele vin in mod constant cu polen. Magaziile de 1/2 le am numai cu foite (asa e la inceput  :sad: ).
1. Ar fi bine sa pun colectoarele de polen in functiune anul asta ptr. cateva zile pana incepe culesul la salcam? Eu am spus ca desi am pastura in cuib suficienta (apreciez eu) ar fi bine sa le las in primul an sa se dezvolte cat mai mult si sa incerc cladirea si inlocuirea a cat mai multi faguri (ramele cu care am cumparat familiile nu-mi plac cum au fost intretinute si asamblate).
2. Cand va incepe culesul salcamului si cand in cuib am toate ramele cladite si acoperite de albina (sper sa fie o sincronizare cat de cat), am zis ca voi adauga magaziile cu toate cele 12 rame cu foita o data (gratie intre cuib si magazie). E bine asa?
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

F.Liviu

Tamu, felicitari pt pasiune :)

Cateva idei venite in urma citirii mesajelor tale.

- te-ai dotat super dpdv tehnic (scule, centrifuga, ceara, etc). Ai cumparat si ceva carti de apicultura ? In afara de forumurile apicole, ai vreun amic "albinist" care sa te ajute "live" in stupina ? Cel putin la inceput este f.util.

- rame noi la crescut, cu foita artificiala. Ai 2 variante, cea in care introduci rama in margine, dupa cea cu miere (varianta mai putin riscanta). A doua varianta numita si spargerea cuibului este cea in care se introduce foita in mijlocul cuibului. Aici e mai riscant daca nu ai suficienta albina, exista riscul racirii cuibului. Gasesti topicuri pe tema asta.

- colector polen. In special primavara e util, la pomii fructiferi. La sules intens (gen salcam) renunta la ele.

In principiu nu vei avea nevoie de gratie, ai stupi pe 12 rame. Cu siguranta regina nu va urca in cat.

toate cele bune
Liviu
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Ca sa fiu sigur ca ma fac corect inteles. La introducerea ramei cu foita artificiala ai : perete stup, rama cu mierepastura si apoi rama cu foita. Formularea din mesajul meu nu a fost f.clara.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Tamu

#43
Multumesc pentru informatii.
Vineri 10 mai, am pus caturile. Am doar foita in rame, dar sper sa se ocupe de ele. Familiile sunt pe 11 rame acoperite de albina la ora 18:00. Am mult puiet care nu va iesi la cules decat peste vreo 7-10 zile (apreciesz eu, s-ar putea sa gresesc). Asta inseamna ca nu voi reusi cine stie ce la salcam.  :sad:
Salcamul in zona e inflorit la maxim. Dar se pare ca nu prea este nectar. De maine vin ceva ploi si s-ar putea schimba situatia. Atasez si un filmulet cu activitatea la urdinis la ora 20:30. E fisierul de sub ultima poza.
E greu in primul an. Faguri claditi ioc, familia dezvoltata nesicronizat cu culesul, experienta 0 iar la capitolul decizii luate voi vedea care au fost bune si care mai putin bune.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

sandupop

Citat din: Tamu din Mai 12, 2013, 10:04:39 AM
E greu in primul an. Faguri claditi ioc, familia dezvoltata nesicronizat cu culesul, experienta 0 iar la capitolul decizii luate voi vedea care au fost bune si care mai putin bune.
Felicitari :bravo:, in aceeasi situatie sunt si eu, las ca ne descurcam noi cumva,... noroc ca exista forumul asta =D> =D> =D> ...ca multe am invatat de aici.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.