Incepator ALBINIST

Creat de Tamu, Aprilie 27, 2013, 11:46:50 AM

« precedentul - următorul »

Tamu

Multumesc de primire.
Intr-adevar curiozitatea este imensa, insa mi-am propus sa nu cercetez cuibul decat o data la 7-14 zile, exceptie cand anumite chestiuni impun interventia repetata. In postarea anterioara, ca mai doresc sa fac una alta, m-am referit la pregatirea ramelor din magazie, care nu le am insarmate si nici cu foita. Timpul a fost f. scurt ptr. a putea rezolva toate chestiunile.
Din pacate nu pot sa le vad dis de dimineata (ora 5:00 - 6:00), in schimb le-am vazut aseara pe la 20:30, inca mai veneau cu polen harnicutele.
Ieri am constatat o problema: aveam plin de furnici pe stupi, pe suporti, festin ce mai. Am dat pe picioarele suportilor cu otet (pulverizat) si nu a tinut figura decat vreo 15-20 de minute. Seara am turnat apa clocotita pe gaurile din pamant de unde veneau si/sau intrau furnicile. Nu-mi dau seama de rezultat inca. O sa dau cu ceva UNSOARE pe picioarele suportilor dar nu stiu cu ce mai exact sa nu fie toxica unsoarea. O recomandare de la cei care s-au intalnit cu aceasta problema si cum au rezolvat-o ar fi binevenita. Multumesc anticipat.
...
Re andreiu: am luat mai multa ptr. ca nu am experienta deloc in a lucra cu ele si s-ar putea sa stric multe foite. Pana acum am montat 6 si am stricat 1. :)
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

stup_arpi

Nimic nu-i este imposibil celui ce doreste ceva din toata inima.

marius_vfp

slautare tamu, spor la albine , (tot electronist ca hobby)

de furnici nu prea poti sa scapi cu apa clocotita ,cand furnica da de dulce nu se mai satura , eu am dat cu vaselina si ulei ars auto picioarele stupilor da nu tine vraja prea mult timp , exista o creta contra furnicilor am incercat si cu acea creta si a dat rezultate mai bunisoare , sa nu incerci solutie lipicioasa gen topgun pentru soareci se vor lipi si albine si vor muri, daca stupii sunt cu sata pe fund sa cureti mereu,zilnic, tabla ,furnicile culeg polenul cazut  pe tabla , albina ne mai putand sa culeaga polenul cazut i intra furnicile , insa daca stupul e destul de bine populat furnicile nu indraznesc sa urce pe rama vor fi alungate .

inca o chestie nu abuza cu varul praf , daca albinele cad in var si se murdaresc cand intra in stup vor fi alungate de propriile surate , se vor lua la bataie foarte multe , lasa varul pentru toaleta etc.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Tamu

Asa cum am promis pun si cateva poze.

Familia 1



Familia 2



Familia 3



Adapatorul. Care din cate am observat nu prea este folosit. Din acest motiv l-am pus sa picure mai des.



O parte din rezultatul furnicilor oparite. Consider eficienta operatinunea in proportie de 20-30%. Asa ca am s-o repet ptr. ca nu e toxica.



Furnici in actiune. :) Astea sunt cele care au scapat.



O privire de ansamblu a celor 3 familii.



Sper sa nu fi plictisit pe nimeni cu pozele mele, dar chiar sunt f. entuziasmat de inceputul meu in acest domeniu.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marius_vfp

dar unde sunt poziliiiiiiiiiiii

adapatorul sa fie minim la 15 -20 m de stupi albinele nu vor bea apa de sub nasul lor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele


Tamu

#21
I-mi pare rau. La previzualizare au mers toate.
Pozele sunt incarcate pe SunPhoto (link-ul este: http://sutamutamu.sunphoto.ro/Albinele_mele ). Si am folosit butonul de Inserare Imagine. Am pus link-ul pozei intre .
Nu inteleg de ce acum nu mai merge.  :sad: In mod normal asa nu se incarca formul inutil.
Dar se pot vedea totusi daca faci click dreapta pe fiecare in parte, la Proprietati este adresa web a pozei respective. Cu copy/paste in bara de cautare web.
Probabil e mai greu ptr. cine nu e prea obisnuit cu net-ul.
Am sa incerc si varianta de a intra la alte optiuni.
Re marius_vfp: Adapatorul meu e la 2 m. de stupi.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Incearca metoda de la http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2779.msg49038#msg49038
SE FOLOSESTE TAG-UL IMG PENTRU POZE STOCATE PE ALT SERVER

Tamu

Multumesc romikele. Imaginile mele erau mai mari de 400x300 pixeli. Probabil asta e cauza ptr. care nu se vad.
Dar cele noi care le-am pus a doua oara sper ca se vad.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Aprilie 30, 2013, 08:30:01 PM
...
adapatorul sa fie minim la 15 -20 m de stupi albinele nu vor bea apa de sub nasul lor .

Te contrazic!
Eu am adapatorul in fata stupilor, la o distanta de aproximativ 2 m fata de urdinise, iar albinele il frecventeza cu mare placere!
Si cred ca sunt foarte multumite, deoarece ca nu le gasesc prin alte locuri unde exista apa (pompa, galeti, troaca animalelor).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Nu merge de pe sunphoto deoarece e nevoie de link-ul exact al pozei, cu extensia .jpg

sandupop

Impotriva furnicilor, incerca sa creezi o bariera de apa in jurul picioarelor, eu anul trecut am pus bucati mai mici de pavaj in cutii de tort de inghetata ( poti folosi tavite din acelea pe care le-ai folosit la adapator) , si in jurul lor am umplut cu apa, astfel s-a creeat un canal de 4-5 cm de apa in jurul piciorului de stup, si nu am mai avut probleme. Anul asta inca nu am avut probleme cu furnicile.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

Re sandupop: Oare daca in loc de apa pun sare stropita (imbibata) cu otet in tavitele de la picioare, nu va fi bine? De la apa putrezesc picioarele de lemn ale suportilor si se evapora relativ repede. Am inteles ca nu le place sarea, otetul si zeama de lamaie. Daca au de trecut peste 5cm. de sare cu miros de otet sper sa nu mai urce la stupi. Voi incerca asa in prima faza.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Tamu

#28
Aceasta este Fisa de evidenta a interventiilor pe care am conceput-o in Excel. Nu-mi dau seama cat este de complecta dar consider ca ptr. inceput e arhisuficienta. Tin in ele absolut toate interventiile din stupi. Consider ca e mai usor sa tragi anumite concluzii din ele. Daca cineva o doreste in formatul .xls o pot trimite pe mail.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

pharaonu75

Citat din: Tamu din Mai 01, 2013, 01:19:20 PM
... Daca cineva o doreste in formatul .xls o pot trimite pe mail.

O poti atasa si aici, exact ca pe o fotografie, pentru a fi accesata de toti doritorii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube