ordinea ramelor in cuib

Creat de 12 BNR, Aprilie 17, 2013, 08:42:22 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

 :hi: cristi ciuc

din punctul meu de vedere , hranitorul poate fi shi dupa rama 3 in cazul in care fiind cutia pt 12 rame au aparuit probleme shi famiilia de albione sa decimat
iar exprimarea ta = Am greșit...am avut în vedere ca hrănitorul să fie cât mai depărtat de intrarea în stup!  =

daca urdinishul este deschis s-au micshorat la puterea familiei de albine cu precizarea ca respectiva familie fiind ea pe 3-5,6 rame este pozitzionat in dreptul urdinishului nu influentzeaza shi nu are nimic cu hranitorul

Creat de: xvader
« : Azi la 18:13:48 » Inserează un citat
furtisagul apare in lipsa culesului, cand apicultorul face o serie de greseli cum ar fi: manevrarea neglijenta a ramelor cu miere, a siropului, urdinisurile lasate prea largi, hranirea doar a unei parti din stupina odata, intretinerea de familii slabe in stupina

shi iata un raspuns care nu mai lasa loc de interpretari   =D>   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

12 BNR

pt ca sunt incepator cat de des sa verific familia rama cu rama pana la ultima (tinand cont ca am fam pe 14 rame) pana acuma le-am verificat doar primele rame sa vad cum stau cu ouatul si eventual cand am pus rame la cladit. asa ca de vreo 2 sapt nu am mai verificat pe toate ramele, ar fi cazul? se poate sa roiasca cumva? se poate intampla ceva pe acele rame?

andreiu

              Raspunsul meu ar fi : cat mai rar posibil . Dar stiu ca acest lucru nu poate fi indeplinit de incepator, care doreste sa vada ce-au mai facut albinele de la o zi la alta. Iti spun deci, cat de rar poti. Si atunci, procedeaza cu blandete, foloseste fumul cu moderatie doar pt. avertizare si multumeste-te sa vezi doar primele 2 rame cu puiet. Semnele de roire sunt mai multe, unele vizibile si fara verificarea rama cu rama : suprapopularea, o letargie a albinelor care nu mai ies la zbor si stau ingramadite uneori formand barbi la urdinis, construirea de potirase si pe primele rame cu puiet in partea inferioara a ramelor si insamantarea de catre matca a acestora.