ordinea ramelor in cuib

Creat de 12 BNR, Aprilie 17, 2013, 08:42:22 PM

« precedentul - următorul »

12 BNR

care este ordinea ramelor in cuib la aceasta data, daca o familie are de toate ( miere de anul trecut, puiet polen adus recent, puiet), pt ca eu am o familie pe 7 rame, prima dupa diafragma are polen cules, a doua puiet (90 % din rama) iar a 3-a polen iar la celelalte nu m-am uitat. sub hranitor si-au construit faguri in care erau oua depuse. nu sunt aranjate bine ramele?

die furrer

Ramele cu puiet in mijlocul cuibului apoi stinga si respectiv dreapta ramelor cu puiet ramele cu polen apoi in margine ramele cu miere.
:))

andreiu

      Salut, bancherule !
Postarea ta este nitel confuza si nu ti se poate da un raspuns foarte clar. Din 7 rame spui ca ai vazut doar 3. Ce era in cele 4 ?  Unde este amplasat hranitorul, la diafragma sau in partea opusa, la perete? Ramele sunt ocupate complet de albina ? Daca ai vazut doar o rama cu puiet, inseamna ca este o familie slaba si trebuie sa o mai restrangi. Probabil ca are si o matca batrana.
In general, nu trebuie intervenit in organizarea pe faguri a coloniei.

12 BNR

albina este multa, hranitorul este langa diafragma si sub hranitor si-au construit fagure si a depus matca  oua. eu am pus o rama pt ouat langa prima rama cu puiet, am facut bine?

andreiu

      Da, din aceste precizari, rezulta ca se impunea largirea cuibului.  In asemenea cazuri rama cladita eu o stropesc abundent cu sirop 1/1. Albinele o curata si o pregatesc mai rapid pentru ouat si se creaza acea stare de cules in stup, care accentueaza depunerea de oua de catre matca.

12 BNR

e tarziu daca fac maine acest lucru cu stropitu?

andreiu

Nu este tarziu, dar verifica daca a inceput sa oua matca incepand de la mijlocul ramei. Daca tot o mai deranjej, eu i-as turna sirop in partea superioara, ca o coronita si imprejulul spatiului deja ouat, pe ambele fete.

sandupop

Citat din: andreiu din Aprilie 17, 2013, 11:14:16 PM
      Da, din aceste precizari, rezulta ca se impunea largirea cuibului.  In asemenea cazuri rama cladita eu o stropesc abundent cu sirop 1/1. Albinele o curata si o pregatesc mai rapid pentru ouat si se creaza acea stare de cules in stup, care accentueaza depunerea de oua de catre matca.
Interesant si practic...o sa aplic si eu acest procedeu. :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

12 BNR

in momentul de fata cat de des sa ma uit in familie adica sa verific ramele (ma refer la cate zile sa le fac control pt adaugirea ramei pt puiet) nu as vrea nici sa le deranjez, dar la familia de mai sus in 4 zile si-au cladit faguri sub hranitor si au depus oua, din aceasta pricina va intreb de control.

andreiu

        Daca vremea este buna si au cules de la salcie, pomi ,etc, la 3-4 zile repeti operatiunea, cu rama cladita (daca ai la rezerva) umpluta cu sirop 1/1 data la margine de cuib, fara control de deranjare, de preferat seara.

cristi ciuc

Nu știu la ce fel de stup faci referire, dar, cred că, în oricare situație, hrănitorul se amplasează de așa manieră încât să fie evitat furtișagul, des întâlnit în lipsa culesului abundent, ori... lângă diafragmă...sună periculos.
Se impun: lărgirea cuibului; administrarea hranei de ajutor, așa cum a spus și ANDREIU, la margine de cuib.

dorindafi

cristi ciuc scrie 

.. lângă diafragmă...sună periculos.

shi unde ma sfatueshti sa pun hranitorul pt a fi evitat furtishagul ?
eu credeam ca furtishagul are loc atunci cind apicultorul nu are cunoshtintze suficiente teoretice shi practice  ))/
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

PACO

furtisagul este inflentat de perioada din an si din zi si mai putin de pozizia hranitorului ( pozitia este data de tipul hranitorului si de asemenea de perioada din an). cel mai bine siropul se administreaza seara, mai ales daca este din zahar si are si protofil), sansele de furtisag scad spre zero, singurele conditii este sa dozam cantitatea in functie de puterea familiei pt. a l consuma pana a doua zi, hranitorul sa fie in pozitia cea mai avantajoasa ( mai ales acum cand noptile nu sunt prea calde) si de asemenea sa eliminam familiile fara matca.


cristi ciuc

Citat din: dorindafi din Aprilie 19, 2013, 08:21:05 AM
cristi ciuc scrie 

.. lângă diafragmă...sună periculos.

shi unde ma sfatueshti sa pun hranitorul pt a fi evitat furtishagul ?
eu credeam ca furtishagul are loc atunci cind apicultorul nu are cunoshtintze suficiente teoretice shi practice  ))/
La stupii 12R în care se află 6 rame ocupate (condițiile din zonă, unde abia au debutat salcia și arinul), diafragma se află către centrul stupului, dacă ramele sunt dispuse lângă oricare din pereții laterali.
Sigur că mărimea urdinișului se poate adapta. (Alții centrează ramele și pun două diafragme).
Am greșit...am avut în vedere ca hrănitorul să fie cât mai depărtat de intrarea în stup!

xvader

furtisagul apare in lipsa culesului, cand apicultorul face o serie de greseli cum ar fi: manevrarea neglijenta a ramelor cu miere, a siropului, urdinisurile lasate prea largi, hranirea doar a unei parti din stupina odata, intretinerea de familii slabe in stupina, si ar mai fi, dar in special conteaza prezenta sau absenta, mai bine spus a culesului.
daca nu este cules si se face stimulare, cum a spus un coleg mai sus, trebuie facuta spre seara, pentru a minimiza sansele de a se ajunge la furtisag.
bafta multa