Albina alba

Creat de Viorelalbinaru, Aprilie 13, 2013, 02:01:14 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Buna ziua dragi apicultori  am si eu o dilema cu un stup tot ma uit la el si tot vad albina cu un punct alb pe ia si intra in stup ce poate sa fiie albina aia dc are albul ala pe ia ma puteti   ajuta  va multumesc mult si numai bine ?

mmacreanu

Unde are punctul? Ceva poze ai?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Viorelalbinaru

Buna ziua . Punctul alb este pe capul albinei in mijlocul ockilor  nu va suparati poze nu pot pune  , am intrebat un apiculotor  de la mine si mia spus ca este albina oata   va multumesc pt raspunsuri ?

stefan1

  O poza ar fi fost de folos. Nu stiu de ce a spus ca aia este albina hoata? Initial am crezut ca e vorba de o culegatoare de polen, polen care poate ramane necuratit de pe spate si cap (vezi ce am scris la topicul "Balsamina"). Si de la alte plante polenul poate remane lipit pe culegatoare (vezi "Ceara albinei, care insa infloreste mai tarziu). Eu zic ca nu ai motiv de ingrijorare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Atunci cand undeva se produce furtisag unii apicultori presara faina peste albinele care ies din stupul furat si urmaresc la care stup intra albinele pudrate. Probabil la acest lucru se referea acel apicultor cand a zis ca albina cu alb e hoata. Daca punctul era numai pe cap, sigur era de la niste polen albicios.

Viorelalbinaru

Buna ziua .mam uitat cu atentie la albine si nu este polen este un punct cu un marcar ceva  ,azi dimineat mam uitat in fata stupului am gasit cateva albine moarte numai cu alb pe cap   /asta se intampla numai la un stup   acel stup este mai slabut ?

pistol28

POLEN

Am vazut si eu la harnicutele mele, este polen dar nu stiu de la care plante.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

kamy

Vezi poate ai descoperit un soi nou de albine,era o gluma binenteles,bostanu si sabla tintuieste albinele in frunte cu polen,da nu-i nici-on bai ala

davcosti

Poate ai văzut Matca marcată-2011 s-a marcat cu alb! și le-ai cumpărat așa sau cum? :rotfl:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

incepator 2012

mai sant si trantori cu ochi albi si am inteles ca nu sant buni..

Viorelalbinaru

Neata  mam uitat mai cu atentie la albine si este  polen  .am si eu tranturi cu ochi albi    este vreo boala  sau nu va dorec ozi buna la toti.