cat de mult pot sa inmultesc fam de albine?

Creat de rusu marius mircea, Aprilie 08, 2013, 07:10:48 PM

« precedentul - următorul »

rusu marius mircea

Domnilor apicultori am o dilema!doresc sa inmultesc stupii! cat de mult ma pot intinde?
am 20 fam de albine in stupi verticali pe 12 rame 75% si 10 rame 25 %
ma gandesc sa fac din ei 50 fam. teoretic pot. regine o sa fac ,lazi am suficiente, dar practic pot avea dificultati pe care acum nu le vad acum! ce sfaturi imi dati?( rame cladite nu am in plus)
va multumesc
marius

bucovineanu

 Nu inteleg bine. Mai vrei sa faci 30 sau 50 in plus? Chiar daca e posibil sa faci inca 30 din cele 20 pe care le ai acum, nu e recomandat. Vor intra in iarna destul de slabe si nu se stie cate vor iesi. Daca se dubleaza numarul e suficient si au sanse sa ajunga in primavara viitoare. In aceasta iarna am vazut multi incepatori pe forumuri care au faramitat excesiv familiile, toamna a fost secetoasa, iarna nu a fost grea dar a fost capricioasa si in primavara au iesit cu jumatate din efectiv sau nici atat. Si cele care au scapat sunt vai de ele.

rusu marius mircea

zicem ca vreu sa fac 30 de roi pe langa cele 20 fam pe care le am.
20 de roi undeva prin 15 mai si inca 10 dpa 2 saptamani
marius

bucovineanu

In aceasta primavara majoritatea familiilor au iesit slabite, iar dezvoltarea a lasat de dorit pana acum. Conteaza si cum va fi vremea in continuare si cum se vor dezvolta familiile. Daca as dori sa inmultesc familiile as proceda cum am zis in postarea anterioara. Roii e bine sa fie facuti cand dezvoltarea familiilor ajunge la apogeu.

xvader

eu zic sa nu fortezi nota...si sa faci maxim un roi di fiecare familie de albine...ca sa-i poti intari suficient pana in iarna.da fiecare face ce vrea cu gazele lui...totusi tre sa tinem cont si de natura.

marian sima

Citat din: marius mircea din Aprilie 08, 2013, 07:10:48 PM
Domnilor apicultori am o dilema!doresc sa inmultesc stupii! cat de mult ma pot intinde?
am 20 fam de albine in stupi verticali pe 12 rame 75% si 10 rame 25 %
ma gandesc sa fac din ei 50 fam. teoretic pot. regine o sa fac ,lazi am suficiente, dar practic pot avea dificultati pe care acum nu le vad acum! ce sfaturi imi dati?( rame cladite nu am in plus)
va multumesc

Daca aveai trei cutii  orizontale cu 20 de rame bagai 3 familii acolo ,stimulai si largeai cuibul astfel incit sa ai cit mai mult puiet ,cind bubuiau de albina si de puiet formai 20 de roi ,din restul stupilor mai faci cite un roi .
Roi formati pe 3 rame trebuiesc stimulati si avut grija de ei ,daca nu ii ajutati cu populatie trebuiesc iernati in adapost la temp de 5-8 gr.

bio

Citat din: marius mircea din Aprilie 08, 2013, 07:10:48 PM
Domnilor apicultori am o dilema!doresc sa inmultesc stupii! cat de mult ma pot intinde?
am 20 fam de albine in stupi verticali pe 12 rame 75% si 10 rame 25 %
ma gandesc sa fac din ei 50 fam. teoretic pot. regine o sa fac ,lazi am suficiente, dar practic pot avea dificultati pe care acum nu le vad acum! ce sfaturi imi dati?( rame cladite nu am in plus)
va multumesc

Te poti intinde atit.... cit te tine experienta.,....sau cit te tine punga pentru a stimula in cazul unei veri sau toamne secetoase...

Din 20 de familii iesite bune din iarna....poti face lejer  inca 50 de roiuri --mai ales ca am vazut ca stapinesti producerea de regine--....iar in toamna sa bagi la iernat 70 de familii dar sa nu te astepti sa lingi prea multa miere.

rusu marius mircea

Intrebarea este; daca plec de la un roi format dintr-o rama cu puiet si inca albina scuturata de pe alta rama, de la finele lunii mai, cat va creste pana toamna in conditii normale, fara sa-l ajut cu rame cladite, doar cu faguri artificiali. creste suficient sa-si adune si hrana peste iarna, sau trebuie sa-i dau miere de la ceilalti? cate rame poate sa cladeasca?
marius

bucovineanu

Sunt foarte multi factori de care depinde dezvoltarea acelui roi. Raspunsul la aceste intrebari il vei afla singur daca vei proceda asa cum ai zis. Sfatul meu e sa procedezi asa cu 2-3 roiuri, nu mai multe.

andreiu

         Marius, daca as fi in locul tau, mi-as face mai putine calcule de genul acesta si as proceda in felul urmator :
Voi stimula puternic, timp de o luna si ceva, tot la doua zile, indiferent de conditiile climaterice si de cules, cu cate 0,5 l /familie. In acest interval de timp, daca acum sunt pe 5-6 rame complet ocupate de albina, sunt sanse ca prin 20-25 mai sa am cele 20 familii pe cate 12 rame. In jurul datei de 1 iunie, 10 familii le divizez  in mod egal, pe cate 3 rame, avand in vedere ca in prealabil sa ma organizez de asa natura incat la data respectiva sa am deja matcile sau botci gata de eclozionare. Cu cele 10 familii puternice voi face pasoral, pentru a face ceva miere, pentru casa si apropiati, sau/si pentru rezerva de iarna inclusiv pentru roi. Acest miniprogram poate fi imbunatatit, in functie de datele noi care vor apare pe parcurs.

marian sima

Citat din: marius mircea din Aprilie 10, 2013, 08:42:10 AM
Intrebarea este; daca plec de la un roi format dintr-o rama cu puiet si inca albina scuturata de pe alta rama, de la finele lunii mai, cat va creste pana toamna in conditii normale, fara sa-l ajut cu rame cladite, doar cu faguri artificiali. creste suficient sa-si adune si hrana peste iarna, sau trebuie sa-i dau miere de la ceilalti? cate rame poate sa cladeasca?
Daca faci cum a-ti propui distrugi stupi. :nod:

Pastoral cu 10 stupi  :uimit:pai carburantul timpul pierdut =consum mai mare decit productia de la 10 stupi.

Calin Catalin

De inmultit este relativ usor. Problema mare este ca familiile sa fie suficient de puternice la intrarea in iarna si sa se ia toate masurile pentru iesirea din iarna cu un efectiv cat mai mare si cat mai puternic.
Nu conteaza cati bagam la iernat. Stupii se numara in aprilie.
Eu nu recomand o inmultire de mai mult de 50%, iar daca roii se fac cu matci neimperecheate ajutorarea acestora, dupa imperecherea matcilor, cu rame cu puiet capacit la eclozionare si chiar cu rame cu albina de la familiile de baza.
Un lucru este sigur - inmultirea nu se face la norma, iar asigurarea unui cules continuu sau a stimularii  este esentiala.

Multa sanatate!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

marian sima

Pe sectiunea forumului ''Intretinerea albinelor" am bagat un topic care se numeste ''SCURTARE TIMP DE INTRODUCERE A MATCILOR DIRECT IN ROIURI FORMATE PRIN STALONARE" acest topic se afla pe pag 2 a sectiuni Intretinerea Albinelor.


Cusca care este prezentata acolo necesita timp si poate ca nu toti pot sa o produca si eu m-am gindit la o usurare a munci si pentru astfel de situatie am sa fac niste roinite din polistiren extrudat care sa aibe urdinise la ambele capete insa urdinisele sa fie asezate la colturi opuse astfel ca daca intorci roinita urdinisul sa cada exact unde a fost celalalt si in loc de cusca sa folosesc o diafragma din plasa cu marginile din sipculita.
Insa ce spune Marius nu se poate ca sa cresti faguri trebuie sa ai populatie,doua rame de albina sint prea putine ,o rama trebuie sa acopere puietul ,cine pleaca la cules ?Cine i-ti creste faguri +ca intirzii ponta matci daca nu bagi rama crescuta .

bio

Citat din: marius mircea din Aprilie 10, 2013, 08:42:10 AM
Intrebarea este; daca plec de la un roi format dintr-o rama cu puiet si inca albina scuturata de pe alta rama, de la finele lunii mai, cat va creste pana toamna in conditii normale, fara sa-l ajut cu rame cladite, doar cu faguri artificiali. creste suficient sa-si adune si hrana peste iarna, sau trebuie sa-i dau miere de la ceilalti? cate rame poate sa cladeasca?

Citat din: bio din Aprilie 08, 2013, 09:56:24 PM

Te poti intinde atit.... cit te tine experienta.,....sau cit te tine punga pentru a stimula in cazul unei veri sau toamne secetoase...

Din 20 de familii iesite bune din iarna....poti face lejer  inca 50 de roiuri --mai ales ca am vazut ca stapinesti producerea de regine--AM GRESIT AICI--....iar in toamna sa bagi la iernat 70 de familii dar sa nu te astepti sa lingi prea multa miere.


....Mircea ...stai cam rau..Se pare ca experienta ta este apropiata de 0--- ZERO.

..Credeam ca ai putea produce matci dar recitind postarile tale nu cred ca vei reusii mare lucru din ceea ce ti-ai propus.
Ia-ti pentru acest sezon apicol un prim obiectiv mai modest si vei fi multumit .
Daca vrei sa obtii prea mult vei putea avea ghinionul sa pierzi si ce ai acum.

jenica67

     La 50 de roi trebuie cel putin 10-15 kg de zahar in vara si inca atata in toamna, deci 1000-1500 kg. Si la famili daca sunt decimate trebuie cel putin 5-10 kg in vara so 10 kg in toamna, deci inca 300-400kg. Numai dac ii duce la culesuri intensa mai poate scade necesarul de cel putin 1,5-2 To de zahar.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?