EXTRAGERE MIERE ZAHARISITA IN RAME

Creat de mosunick, Aprilie 07, 2013, 11:32:33 AM

« precedentul - următorul »

mosunick

O idee cum se poate realiza mai simplu extragerea mierii zaharisite din rame?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

mape 48-petru manea

Cea mai simpla este descapacirea si pus dupa diafragma la cules

apivasmob

#2
Le introduci intr-o camera incalzita la 30-35 grade (un frigider vechi modificat cu o rezistenta electrica cu termostat reglat de exemplu care il poti folosi sai la uscarea polenului )vezi ca mai sunt si alte modificari de facut.
Sanatate tuturor apicultorilor

Obombo

Eu am pus caturile unul peste altul, peste un corp gol unde am pus un fel de aeroterma. Termostatul l-am reglat in functie de temperatura masurata in partea de sus, care era de vreo 40°. In cazul meu nu era miere cristalizata ci doar foarte densa.

Adrian Vasile

Obombo imi place ca e numai pana la 40 de grade:).Cu stima

xvader

subscriu la ce spune mape...dupa diafragma

mosunick

Aveti vreo fotografie cu termostatul? Imi dati o idee cum sa fac unul? ca nu ma pricep din prima. Danke!!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Obombo

Este vorba despre un normal termostat cu bulb 0-90°C, de doi bani. Nu e nevoie de cine stie ce precizie.