Matci din botci de roire????

Creat de APIcozmin, Aprilie 06, 2013, 12:01:08 AM

« precedentul - următorul »

APIcozmin

ce parere aveti sunt de calitate buna matcile din botci de roire?Eu asa am inteles.
Mi.am facut un nucleu si am sa imi mai fac ca as vrea la vara sa imperechez matci pentru mine si poate si sa vand. :hi:

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

Ce vrea domnul apivasmob să spună este că în caz de roire vei avea foarte multe botci.

Marius-ursulakhe

Cozmin dupa mine macile de roire sunt cele mai bune.Acuma depinde ce fel de roire vrei sa faci si depinde ce intelegi tu prin roire cand te gandesti la matci.Spun toate astea ca roirile sant de doua feluri iar cand te gandesti sa iti faci matci sant multe variante si multe modalitati numai sa ai un pic de imaginatie

roi_ag

Doamne mare ti-e gradina !Am gasit de unde sa cumpar matci ! :uimit:

istodorescu vasile

este adevarat ca matcile provenite din roirea naturala sint de calitate buna, dar cele mai bune matci provin din schimbare linistita in fam recordiste, insa nu se poate conta pe ele fiind putine la numar 3-4 botci intr-o fam insa repet cele mai calitative.cele de roire ponteaza bine dar isi pastreaza tendinta de roire si inaintea unor culesuri intra in frigurile roitului, culesul fiind compromis. acest lucru il cunosc majoritatea apicultorilor si nu cred ca ar cumpara matci de roire. eu zic daca vreti sa cresteti matci , nu pentru vinzare ci pentru stupii d-voastra  pentru ca la vinzare deja vorbim despre alceva , studiati literatura de specialitate si alegeti o metoda de crestere dirijata  din fam urmarite mai multe sezoane  in raport de numarul de matci ce va sint necesare  , si dupa mult timp cu rezultate bune obtinute va puteti gindi si la vinzare

cristi ciuc

Am fost plecat de lângă stupi o vreme, iar ieri surpriză: botci frumoase de schimbare liniștită, la unii dintre ei.
Ați mai risca să faceți roiuri la data aceasta?

flamadeezy

cristi,eu nu as mai face roiuri la ora asta insa fara sa stau pe ganduri as folosit acele botci de schimbare in nuclee pentru a schimba matcile uzate in pastoral sau cele batrane!

Nelly88

chiar daca sunt de roire, daca largesti cuibul suficient nu o sa roiasca!  :bzz:

feerary

eu anu asta am scos mai mult de 3-4 botci de schimb linistit dintr-o familie si inca mai puteam sa scot doar ca nu mi-a mai permis timpul. Asa ca si din familiile care schimba linistit se pot scoate un numar frumos de matci ;)

Tamas Edit

MATCILE PROVENITE DIN BOTCILE DE ROIRE AU TENDINTA MARE DE ROIRE .
IAR CU CELE DE SCIMBARE LINISTITA NU AI ATITEA PROBLEME DE ROIRE ,


kamy

#11
Hai sa ne lamurim ,botcile din roire sant cele mai bune ,sant crescute cand familia ajunge in varf,doici tinere mancare din belsug,vedeti de multe ori ca eclozioneaza si ramane laptisor uscat pe fundul botcii,dar se nasc cu dor de pom!
Nu roiesc in primul an decat roiul care a plecat cu baba!
Cea mai simpla cale de a face rost de matci timpurii:
Cea mai buna familie din stupina cand incepe sa aduca polen de afara(cam pe la salcie aduc mai sanatos)incepi sa-i dai tainul zi de zi,investesti in ea intre 10 si 20 de kile de zeama de malai(nu uzeaza albina)la inceput dai mai putin,in functie de cat duce garantat la infloritul marului ai roi,doar scara buna sa ai daca scapi controlu!
Astfel ai scapat de familia nicot!
Poti face asta la o stupina care o poti stapani,dar daca ai stupi pe pavilion si sant si multicei s-ar putea ca cel mai bun lucru(matca din botci de roire) sa se transforme in blestem,dar asta doar peste un an!
P.S.daca folositi oleaca de colb de fumagilin veti obtine aceleasi rezultate cu doar jumatate din cantitatea de mancare data!