Produsele apicole in cosmetica mit sau realitate?!

Creat de Adrian Vasile, Aprilie 02, 2013, 09:40:06 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Vasile

Nu demult am incercat un sapun cu miere si propolis sincer e deosebit, asa ca am facut cadou si altor persoane si la fel au spus si ei, ma gandeam sa creez un subiect si sa va spuneti experienta in legatura cu acest subiect,produsele apicole si cosmeticele.

Obombo

Ai uitat sa pui un link, sa stie lumea care e sapunul asta deosebit  :smile:
Uite, te ajut eu :wink: http://www.apigold.ro/en/sapun-natural/product/39-sapun-cu-miere-si-propolis-100g
Asa, de curiozitate, cata miere si cat propolis contine sapunul asta? Nu de alta, dar sunt pline magazinele de cosmetice cu 0,1% de miere si propolis.

Adrian Vasile

Obomo multumesc pentru link chiar am uitat sa-l pun ! Si sa sti ca e chiar bun.

Adrian Vasile


D006

  Acolo are pretul super umflat , pe la targuri se vinde cu 7-8 lei iar in Franta e 4 lei/buc,
  Sunt o gama foarte variata si foarte bune , eu unul nu fac baie decat cu asemenea sapunuri.

Marek

Cei de la apidava produc cosmetice pe baza de produse apicole de o calitate exceptionala la preturi foarte bune.

Adrian Vasile

Super chiar sunt bune , apropo am incercat de curand si pasta de dinti cu miere de manuka , e adevarat ca e importata da sincer e super, curata dintii si ce imi place la ea e ca nu are flor o adevarat discutie despre flor e ca ar strica dintii, la noi aproape toate pastele de dinti cele din reclame tv au flor, chimicale, conservanti si cine mai stie ce!

D006

... florul nu strica dintii ci dauneaza la inteligenta ...

elvis

Nevasta-mea mai face sapun de casa are cineva ideea o reteta de sapun cu propolis?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Adrian Vasile

Dragos cum spuneam sunt pareri pro si contra, daca intrebi pe cei care sunt vegetarieni sau cu alimentatie vagana,apropo am auzit si stomatologi care sustin asta ca florul nu ar fi ok,multe pareri impartite.Daca aveti informatii despre acest lucru scrieti poate invatam mai multe. Cu stima!

Obombo

Citat din: elvis din Aprilie 03, 2013, 09:54:14 PM
Nevasta-mea mai face sapun de casa are cineva ideea o reteta de sapun cu propolis?
Eu folosesc doar sapun de casa facut de mine din ulei de masline si ceara (plus altea alea) dar propolis nu am pus pana acum, din doua motive: unu' e ca propolisul macinat si pus in sapun nu are nici un efect si al doilea e ca reteta cu tinctura de propolis e ceva mai complicata si eu nu o cunosc bine si nici nu am avut timp de experimente. De fapt nu e cu tinctura de propolis ci cu alcool, pentru a obtine un sapun translucid, dar cred ca se poate folosi tinctura in loc de alcool.
Cat despre produsele cosmetice din comert, cu miere, propolis, laptisor de mataca, venin sau urzica, musetel, aloe, etc, personal nu am nici o incredere in ele deoarece substantele respective sunt adaugate doar pentru a putea fi trecute in eticheta, cantitatea lor fiind prea mica pentru a avea vreun efect. Si apropo de asta, vad ca Adrian s-a facut ca nu vede intrebarea mea de mai sus :D.

Adrian Vasile

Obombo am vazut si maine cred ca am sa-ti dau un raspuns complet, si asa e produsele facute de no sunt cele mai bune, dar si sapunul care e cu propolis e super incercat de neptii mei care sunt la varsta pubertati , au probleme cu agneea si sincer le-a ajutat,asta e pe bune nu reclama!Cu stima!

Adrian Vasile

lata cateva retete cosmetice (masti pentru fata) cu produse apicole.
- 1 lingurita pulpa de banana, 1 lingurita miere, 2 gr. laptisor de matca => are efect de hranire, regenerare, atenueaza ridurile.
- 1 lingurita suc de castraveti, 1 lingurita branza de vaci, 1 lingurita granule de polen -> are efect de tonifiere, hidratare, calmare.
- Drojdie de bere, 1 lingurita de miere, 5 picaturi de propolis -> are efect de absorbtie a grasimii, inchide porii, cicatrizeaza.