Propuneri legislative aflate în consultare publică.

Creat de kiloz, Aprilie 02, 2013, 08:24:23 PM

« precedentul - următorul »

kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.

bucovineanu

Noua forma a legii apiculturii e mult diferita de forma veche pusa in discutie si pare a fi si in favoarea apicultorului palmas, nu numai in favoarea unora interesati sa profite de pe urma apicultorilor.

costin76

Legea apiculturii a fost promulgata prin decretul 1206 din 23 12 2013, devenind legea 383/2013(sursa Camera Deputatilor)

pad3

e ok, vad ca are si facilitati privind taxa pe pavilionul auto, are cineva care se interesa de aceasta
somnul ratiunii naste monstri

cornelioandanciu

#4
Eu am fost la primaria din Stei, jud Bihor, sa solicit inscrierea in registrul agricol a familiilor de albine.Mi-au spus ca nu se poate, decat unde am pamant.Si daca nu am pamant, ce fac?Bine!Le-am inscris in registrul agricol din Arieseni, jud alba.Buuun!Am mers la asociatie la Oradea unde sint inscris, mi-au spus ca trebuie sa le inscriu la DSV Alba, acelasi lucru mi l-au spus si cei de la DSV Bihor.Inca nu le-am inscris.Asociatia mi-a spus ca in cazul asta nu ma poate ajuta la obtinerea de crotalii.Deci trebuie sa fac n drumuri la Alba pentru identificarea stupinei.O sa le fac cand o sa pot.Aceste chestiuni unde sa le inscriu, unde sa le identific, nu le-am gasit scrise im mod expres in lege, poate or fi in  ceva norme metodologice de aplicare a legii, totusi aceste norme nu au voie sa limiteze ce prevede legea, adica daca am domiciliul stabil in Stei, ce are daca inscriu albinele in registrul agricol din Stei atata timp cat LEGEA nu prevede in mod expres unde sa le inscriu? Pamantul este  pamant, albinele sint albine!
Ordinul 119  prevede intr-adevar asta.
Va salut.

romikele

Nu poti inscrie albinele undeva unde nu ai drept de folosinta asupra vetrei de stupina.
Pentru Stei, daca nu ai proprietate, poti face contract de arenda cu cineva care are mai mult teren, minim 5 metri patrati per familia de albine, apoi la Registrul Agricol nu vor mai avea motive de refuz. Asta cu conditia ca albinele sa fie pe vatra din Stei.

In general albinele se inscriu la Primaria de pe raza careia se gaseste stupina.
E normal si legal ca daca albinele sunt in jud. Alba sa fie inscrise la DSV Alba.
Daca ti-e greu sa faci MAXIM doua drumuri pentru inscriere, cum faci cu intretinerea albinelor???

Kov iulian

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 25, 2013, 03:24:14 PM
Mi-au spus ca nu se poate, decat unde am pamant.Si daca nu am pamant, ce fac? Pamantul este  pamant, albinele sint albine!
Ordinul 119  prevede intr-adevar asta.

Eu aveam pamantul (contract comodat pe numele meu), aveam albinele dar nu aveam nevasta.  =)) =)) =)) =)) =))
Nu vroiau sa imi faca registru agricol separat de parinti mei pe motiv ca nu eram casatorit si nu aveam familie.

Ce treaba au ei daca am nevasta sau nu, poate nu vreau sa ma casatoresc niciodata, poate imi place din floare in floare ca albinele asta e motiv sa nu mai pot face agricultura? :rotfl:

cornelioandanciu

Citat din: Kov iulian din Decembrie 25, 2013, 03:54:26 PM
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 25, 2013, 03:24:14 PM
Mi-au spus ca nu se poate, decat unde am pamant.Si daca nu am pamant, ce fac? Pamantul este  pamant, albinele sint albine!
Ordinul 119  prevede intr-adevar asta.

Eu aveam pamantul (contract comodat pe numele meu), aveam albinele dar nu aveam nevasta.  =)) =)) =)) =)) =))
Nu vroiau sa imi faca registru agricol separat de parinti mei pe motiv ca nu eram casatorit si nu aveam familie.

Ce treaba au ei daca am nevasta sau nu, poate nu vreau sa ma casatoresc niciodata, poate imi place din floare in floare ca albinele asta e motiv sa nu mai pot face agricultura? :rotfl:
Vezi?Vroiau sa te insoare fortat!
Va salut.

cornelioandanciu

Citat din: romikele din Decembrie 25, 2013, 03:42:39 PM
Nu poti inscrie albinele undeva unde nu ai drept de folosinta asupra vetrei de stupina.
Pentru Stei, daca nu ai proprietate, poti face contract de arenda cu cineva care are mai mult teren, minim 5 metri patrati per familia de albine, apoi la Registrul Agricol nu vor mai avea motive de refuz. Asta cu conditia ca albinele sa fie pe vatra din Stei.

In general albinele se inscriu la Primaria de pe raza careia se gaseste stupina.
E normal si legal ca daca albinele sunt in jud. Alba sa fie inscrise la DSV Alba.
Daca ti-e greu sa faci MAXIM doua drumuri pentru inscriere, cum faci cu intretinerea albinelor???
Cu intretinerea o las mai moale, le pregatesc terenul pentru o luna de zile, apoi la munca afara, ca in tara...  :qp:Apoi vin cinci zile acasa, ma ocup de ce pot si cum pot, nu prea am timp de birocratie!
Va salut.

petru.atudorei


filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mosunick

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 25, 2013, 03:24:14 PM
Eu am fost la primaria din Stei, jud Bihor, sa solicit inscrierea in registrul agricol a familiilor de albine.Mi-au spus ca nu se poate, decat unde am pamant.Si daca nu am pamant, ce fac?Bine!Le-am inscris in registrul agricol din Arieseni, jud alba.Buuun!Am mers la asociatie la Oradea unde sint inscris, mi-au spus ca trebuie sa le inscriu la DSV Alba, acelasi lucru mi l-au spus si cei de la DSV Bihor.Inca nu le-am inscris.Asociatia mi-a spus ca in cazul asta nu ma poate ajuta la obtinerea de crotalii.Deci trebuie sa fac n drumuri la Alba pentru identificarea stupinei.O sa le fac cand o sa pot.Aceste chestiuni unde sa le inscriu, unde sa le identific, nu le-am gasit scrise im mod expres in lege, poate or fi in  ceva norme metodologice de aplicare a legii, totusi aceste norme nu au voie sa limiteze ce prevede legea, adica daca am domiciliul stabil in Stei, ce are daca inscriu albinele in registrul agricol din Stei atata timp cat LEGEA nu prevede in mod expres unde sa le inscriu? Pamantul este  pamant, albinele sint albine!
Ordinul 119  prevede intr-adevar asta.
Iti spun eu ca asociatia poate sa te ajute in crotalierea stupilor, dar fie sunt comozi fie habar nu au. In baza adeverintei de la primaria unde ai inscris stupina si a autorizatiei sanitar veterinare de la DSV Alba iti fac formele la ANARZ si primesti numerele de placute.
Sunt unul din cazurile in care stupina e intr-un judet iar asociatia in altul, asa ca stiu ce vb.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

romikele

Intrebati-i pe Pistu Orban si bee-lover, la ce asociatie sunt, unde au domiciliul si de unde au primit numerele... si ce numere!!!  :D :D :D

cornelioandanciu

Multumesc, domnule mosunick, eram convins ca se poate, totusi de la Oradea mi s-a spus ca ar fi bine sa ma inscriu in asociatie la Alba Iulia ca sa-mi fie cat mai usor.A facut si Tabara asta ceva cu sistemul asta de identificare a stupinelor! Eu am multietajati, se lucreaza cu corpurile, se trec corpuri de la un stup la altul, cand pun mana pe rame inseamna lipsa de productivitate, oare pe care corp sa pun crotaliile? :D
Va salut.

mosunick

Raspuns elocvent doriti inteleg, pe care il stiti deja... Raspunsul meu e DA.
Pe care vreti dvs...
Important va fi la intrarea in iarna sa va calculati sa ramana din cele doua corpuri "macar" unul cu tablita pe el, nu?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone