Impozitarea familiilor de albine - Schimbari

Creat de daniel.arad, Aprilie 01, 2013, 12:51:19 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: vranceanul din August 26, 2013, 02:02:55 PM
numai ce trece peste 74 familii adica 25
Eu  ma refer la miere si nu la familiile de albine.
Oricum, cred ca e o masura prosteasca. Ministrul agriculturii spunea ca  doreste dezvoltarea fermelor mari, si nu a celor de subzistenta.
Din ce vad, eu daca depasesti 74 de familii, platesti!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani


stupar

Nu stiu unde trebuie platit,la primarie sau la finante?De la finante nu se trimite formularul ca in anii trecuti?Va rog sa ma informeze cine in tema!
Orice caz mare escrocarie din partea guvernului atata timp cat nu se subventioneaza apicultura.Nici in timpul raposatului n-am fost impozitat si primiam zahar subventionat

bucovineanu

Se plateste la finantele publice. Pana la o anumita data trebuia depusa la ei o declaratie cu numarul de familii. Romichele poate clarifica problema.

ioanardelean55


Saptamina viitoare  :nono: :nono:. Acum e la PICNIC in Sighisoara lui Orban  =)) =)) =)) =))

mosunick

La finantele publice de la localitatea de domiciliu a stuparului, trebuie depuse de regula pana la 25 mai. anul asta a fost o prelungire a termenului pana la 25 iunie.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Alutus

Citat din: mosunick din Octombrie 25, 2013, 10:36:07 PM
La finantele publice de la localitatea de domiciliu a stuparului, trebuie depuse de regula pana la 25 mai. anul asta a fost o prelungire a termenului pana la 25 iunie.
Care este data limita pentru anul 2014?
Sa nu uiti Darie!

mosunick

Daca nu aveti societate comerciala sau II sau PFA, ramane 25 mai.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Aurel

Citat din: mosunick din Octombrie 25, 2013, 10:36:07 PM
La finantele publice de la localitatea de domiciliu a stuparului, trebuie depuse de regula pana la 25 mai. anul asta a fost o prelungire a termenului pana la 25 iunie.
Ne poti spune si care sant declaratiile ce trebue depuse? Intreb pentru ca nu-mi este clar. Unii spun una altii spun alta.
   Multumesc anticipat!

mosunick

#24
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/dec_221_641_2013.pdf
Asta e formularul

Iar aici http://www.teaha.ro/ro/calendarul-declaratiilor-fiscale-pentru-anul-2014/ gasiti si calendarul de depunere a declaratiilor pe 2014

Anul acesta pentru cei care nu sunt inregistrati ca si intreprinzatori (comercianti) termenul e 26.05.

Sanatate si albine productive!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Aurel

     Multumesc mult! Acum m-am edificat.Sanatate mosunick !

daniel.arad

Respecte... Stie cineva cum se va aplica legea 40/2014, care prevede scutirea de impozit pentru cei calamitati peste 30% si au impozit pe norma de venit(cazul apiculturi) ???
    Am vazut pe net ca unele judete au inaintat guvernului liste in acest sens si erau trecute si albinele.
    Rog pe cei ce stiu mai multe sa ne informeze ..... Doamne ajuta.

cornelioandanciu

Citat din: daniel.arad din Iulie 15, 2014, 07:18:33 PM
Respecte... Stie cineva cum se va aplica legea 40/2014, care prevede scutirea de impozit pentru cei calamitati peste 30% si au impozit pe norma de venit(cazul apiculturi) ???
    Am vazut pe net ca unele judete au inaintat guvernului liste in acest sens si erau trecute si albinele.
    Rog pe cei ce stiu mai multe sa ne informeze ..... Doamne ajuta.
Pai o fi corect ca Statul pe unii sa-i ajute cu bani de doua ori si pe altii niciodata? Doamne ajuta!
Va salut.

daniel.arad

Sigur ca este perfect legal. Fiecare stupar are posibilitatea sa primeasca anual  sume bune de bani prin PNA,  decontand, familii, roi, regine, lazi, tratament..... cine sa fie oare de vina ca nu toti au curajul sa fie inregistrati legal, apoi sa investeasca. La fel a fost si cu Fondurile Europene. Cand vom intelege ca banii nu pot veni asa doar batand din palme. Sunt dosare cu zeci de pagini in unele cazuri, nu trebuie sa-i acuzam pe beneficiari bravo lor, ce trebuie sa facem este sa-i ajutam si pe cei mai timizi. Apicultura este o pasiune nobila sa nu incurajam invidia intre noi ar fi urat ba chiar necrestineste... Doamne ajuta.

teoalbina

Pentru 2015 stie cineva care mai sunt normele de impozitare si care mai este data limita pentru completarea declaratiei de impozitare?