Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

corneliuhrom

frumoase poze va doresc sanatate si un timp prielnic pt pregatirile albinelor pt iarna si pt tratamente si  :bzz:.

stefan1

  Probabil cainele are prea mare puternica personalitate. Poate cateva ore de dresaj l-ar ajuta, daca mai vrea sa mearga la concursuri.

Parca am mai spus odata un banc a propos de propaganda ruseasca:
A fost un concurs sportiv intre rusi si americani. Americanii au castigat detasat concursul. Cum a fost transmisa stirea de catre TASS:
"La marele concurs sportiv, echipa noastra s-a clasat pe un onorabil loc doi, pe cand echipa SUA s-a clasat penultima."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Dl. Stefan, am ras copios la gluma dvs.
Dl. Andreiu, fiecare zi, ca e mai buna sau mai grea, daca treci prin ea, te face mai puternic.
O sa revina curand si fortele si pofta de viata.
O atitudine pozitiva si optimismul sunt baza spre mai bine.
Va doresc insnatosire grabnica !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

        Intrucat am facut mai multe poze, mai pun cateva, cu alte rase care mi s-au parut mai interesante. In ce priveste pe dl. Mozart, acesta a luat cateva lectii de dresaj la Bucuresi, stie sa execute cateva comenzi, dar ca a fost foarte rasfatat de mic de toata lumea. Se subordoneaza totusi lui Bogdan si eu am prevazut aceasta. I-am cerut Biancai sa -l lase pe Bogdan sa prezinte cainele in ring, dar incapatanata cum este s-a opus, si a iesit ce a iesit. Acum regreta, dar n-am ce-i face.
      Azi plecam la Dupapiatra. Sper ca vremea sa se mai incalzeasca, pentru a verifica starea familiilor si de a face unificari daca este cazul, de a completa rezervele pentru iernare cu faguri rezultati din restrangerea cuiburilor, descapaciti, dupa diafragme. Desi cam tarziu voi administra si prima serie de varachet. Anul acesta la mine infestarea cu varoa mi s-a parut mult mai usoara decat anii precedenti. Asta, ochiometric. Sa vedem cati o sa pice pe fundul lazilor.
      Voi reveni la Deva marti,  pentru scoaterea firelor la cele doua operatii, la sectia de chirurgie a spitalului judetean.

andreiu

        Inaintea plecarii mai pun un calup de poze. Ultima este cu fiicele mele si cu primarul Devei, care ne-a facut onoarea de a ne fi sustinator. Pacat ca l-am dezamagit.

andreiu

#3845
      Am schimbat putin modificarea. :razz: La Dupapiatra temperatura la ora la care am sosit acolo era modesta, cca 10 grade. Am ridicat capacele si materialul textil de pe cateva lazi si am observat ca deja albinele sunt  in ghem rarefiat. Nu le-am deranjat si am revenit la Deva. Prognoza meteo indica incalzire in perioada urmatoare, asa ca aman pentru cateva zile operatiunile pe care le-am planificat a le executa in vederea iernarii fara probleme.

andreiu

       Vremea a fost buna pentru lucrul la albine, am restrains cuiburile la 4-6 rame iar cele eliminate le-am zgariat bine cu furculita de dascapacit si le-am dat dupa diafragme, sa fie eliberate de resturile de miere. Am coborat acasa la Deva pentru cateva zile si vad ca atmosfera politica se incinge din nou. Va reusi oare Dragnea sa repete figura si cu premierul Tudose ?

stefan1

  Acolo nu sunt ursi?
  Puiet in stupi mai este?
  Eu zic ca tensiunile dintre premieri si Dragnea sunt acuzate de imposibilitatea executivului de a indeplini promisiunile facute in campania electorala. Premierul e ca un calut inhamat la un car prea greu, pe care degeaba il zoreste carutasul Dragnea. Ca sa poata merge mai departe, va tot descarca din caruta, adica vor renunta la unele promisiuni. Sunt curios cu ce vor mai ramane in caruta pana ajung la finish si sunt convins ca ar fi terminat mai bine daca de la inceput incarcau in caruta numai cat putea sa duca.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Puiul de cuc (de la SRI) va câștiga!

andreiu

        Inca nu s-a semnalat prezenta ursilor la Dupapiatra. Mistretii insa mi-au arat efectiv o parte din livada cu pomi pana langa casa. Au scormonit in special in jurul prunilor, probabil dupa samburii ramasi din anul trecut pentru ca anul acesta nu au rodit deloc. In urma cu catava zile am cules ciuperci din padurea de mesteceni si am vazut o baliga ciudata, destul de mare care sigur nu era de vaca, dar era prea latita si turtita pentru a fi de mistret. Poate ca vreun mos martin a trecut in acea noapte si pe la noi.
        La mine ponta matcilor s-a incheiat de mult timp. In doar 2-3 familii am gasit mici petice de puiet la eclozionare. Am urmarit cu ochelarii de citit, albinutele recent iesite si nu am observat pe nici una indivizii aceia cu scut lucios rosu maroniu. Populatiile sunt bune, rezervele in regula, poate veni iarna. As prefera insa sa vina cat mai tarziu, din alt punct de vedere. Suntem in plin santier cu o extindere la casa de la Dupapiatra, care din cauza problemelor mele medicale, a inceput cam tarziu. Sper sa mai tina toamna macar o luna de acum inainte.
       De data asta, ceva imi spune ca se joaca teatru poplitic, cu regia scrisa si invatata de protagonistii- actori, aflati pe scena, Regizorii se pare ca sunt tot izraelieni de diferite locatii si origini.
       

stefan1

Citat din: tinumaftei din Octombrie 11, 2017, 07:29:57 AM
Puiul de cuc (de la SRI) va câștiga!

  Tata zicea: "Fereste, Doamne, pe lup de gadina si pe hot de oameni rai!".
  Dragnea, care juca tenis cu Coldea si Maior si despre care Ghita spunea ca este prieten cu familia lui de 15 ani, deci Dragnea se teme ca Tudose are legaturi cu Securitatea?!

  Eu raman la convingerea ca toata tensiunea dintre guvernanti vine din problemele economiei, care nu vrea sa evolueze dupa vestitul program de guvernare pe care doar marele economist Dragnea il stia in integralitate si colaboratorii doar pe bucati.

  http://www.ziare.com/economie/deficit-bugetar/romania-este-lider-in-ue-la-cresterea-deficitului-bugetar-1474194
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

st.1, esti cumva Basist.o/Iohannis.t ?! incepi sa ma 'obosesti' , citindu-te !

andreiu

Revin pe forum dupa o lunga absenta. M-am invatat sa posez de pe mobil si am surpriza sa am, cu intermitenta semnal si conexiune la Dupapiatra de unde va salut cu drag ! Dureaza foarte mult o postare pentru ca slaba conexiune vine in valuri si trebuie sa prinzi momentul.ò

stefan1

  La multi ani si bine ai revenit!
  Vine primavara la Dupapiatra?
  Ce fac albinutele?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

    Salut Stefane si La multi ani ! Scuza-mi te rog neglijenta ca nu am raspuns la urarile de sf. Andrei. Aici este iarna autentica, acum se mai duce zapada. Albinele deocamdata fac nani.