Jos

Autor Subiect: Andreiu Oprea  (Citit de 335586 ori)

Offline andreiu

• Veteran
  • Mesaje postate: 2207
  • Doamne, da-ne energia creatoare a roiului natural
Re: Andreiu Oprea
« Răspuns #3810 : Iunie 30, 2017, 07:05:07 p.m. »
       Ajunsi cu bine la Deva, ne pregatim de plecare spre Dupapiatra. Ma asteapta albinutele si cred ca a inceput sa se coaca si zmeura, asa ca " La treaba, Mosule !!!

Offline andreiu

• Veteran
« Răspuns #3811 : Iulie 16, 2017, 06:11:22 p.m. »
       Si dupa destul de multa treaba la albinute, unde am constatat cu bucurie ca toate roiurile sunt in regula, cu reginele imperecheate si puiet compact pe 1-2 rame, iar la zmeura ceva mai slab, din cauza ca nu am facut raririle necesare la timp, a venit ziua de azi , zi de odihna lasata de Domnul. Am facut-o insa activa si interesanta. Am vizitat doua manastiri noi, de maicute, situate in muntii Trascaului la cca 90 de km de Dupapiatra. Traseul este unul frumos si relaxant, Abrud-Campeni-Baia de Aries-Salciua-Buru si de aici in dreapta, intr-o localitate numita Rimetea - sat unguresc, amplasat intr-o zona superba, cu stanci gri deschis care coboara pana aproape de casele din sat.

Offline andreiu

• Veteran
« Răspuns #3812 : Iulie 16, 2017, 10:22:35 p.m. »
        Intoarcerea la Deva am facut-o prelungind bucla, prin Aiud-Alba-Sebes. A fost o plimbare relaxanta in doi, cu nevasta-mea. Intrand pe forum, am vazut ca azi distinsul nostru coleg Bucovineanu da de baut. Ma alatur si eu celor care pe topicul "evenimente" l-au felicitat de ziua lui.
       Iti urez draga Vasile, tot binele posibil, viata lunga, sa te poti bucura de roadele muncii tale, alaturi de cei apropiati !!!

Online bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 5969
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #3813 : Iulie 17, 2017, 08:47:09 a.m. »
Multumesc din suflet pentru urarile transmise si ceea ce imi doresti mie sa-ti dea Dumnezeu inzecit si mai ales multa sanatate.

Offline dan sebastian

• Veteran
  • Mesaje postate: 2359
  • Godinesti - Gorj, Tg. Jiu , 42 ani
    • gorjdan
« Răspuns #3814 : Iulie 17, 2017, 12:43:16 p.m. »
Puteti detalia un pic rutele si distantele, eventual tipul de drum pe care ati mers?
Mama prefera bisericile dar eu o duc si prefer drumurile accesibile, macar pietruite.
0721778887, 0765317313

Offline andreiu

• Veteran
« Răspuns #3815 : Iulie 17, 2017, 01:11:15 p.m. »
       Tot acest traseu schitat in postarile anterioare este pe drum asfaltat. Pe Valea Ariesului mai sunt mici portiuni cu ceva neregularitati dar nesemnificative. Fata de Deva, ambele variante de a ajunge la Rimetea sunt aproximativ egale, cca 150 km, care se parcurg lejer in 2 ore. Daca nu ati fost inca, iti recomand sa vizitati Prislopul care este mai aproape de tine, zona Hategului. Si acolo drumul este asfaltat.

Offline dan sebastian

• Veteran
  • Mesaje postate: 2359
  • Godinesti - Gorj, Tg. Jiu , 42 ani
    • gorjdan
« Răspuns #3816 : Iulie 17, 2017, 03:21:32 p.m. »
La Prislop a fost de mai multe ori. Si la Valcea la Manastirea Dintr-un lemn plus cam tot ce tine de Gorj.
Vrea sa vada Arnota in acest an.
0721778887, 0765317313

Sus