Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Nu luați de bune toate articolele de pe internet. Dârele de pe cer sunt vapori de apa condensați rezultați din propulsia motoarelor reactive. Traficul aerian a crescut în România foarte mult după începerea conflictului din Ucraina.
Faptul că în anumite zone sunt mai multe astfel de dâre nu înseamnă decât că acolo este un culoar de zbor mai aglomerat.

andreiu

       In articolele respective se explica diferenta dintre aceste dare de vapori condensati si cele de alta natura. Si eu stiu inca din perioada de inceput a aviatiei cu reactie, ca urmele de vapori  lasate pe cer in coada avionului dispar imediat. Daca privesti atent poza 3, dara groasa a fost pozata la cateva minute dupa ce avionul a trecut pe deasupra casei si cuprinde toata linia orizontului.

tinumaftei

Teorii ale conspirației. Totul depinde de temperatura si viteza aerului la locul evacuării gazelor. Avioane care trec în același timp prin același loc (aprox.) lasă urme asemănătoare.
Lasă urme chiar și avioanele cu elice uneori. În 43-44 după aceste dare se lua antiaeriana din Prahova când dobora B17 sau B24.
Azi avioanele militare nu mai lasă urme pe cer, că dacă lasă le poți da jos și cu praștia, nu mai ai nevoie de radar.

andreiu

      Tinule, conspiratii au existat de la inceputurile omenirii si vor exista pana la sfarsitul sau distrugerea sa, atat in teorie dar mai ales in practica. Bagatelizarea in termenii "teorii ale conspiratiei" este specifica de regula celor care sub o forma sau alta, sunt implicati direct sau indirect in pregatirea sau desfasurarea actiunilor conspirative. Nu te banuiesc pe tine ca ai apartine vreunei oculte, dar m-a frapat faptul ca fara nici o argumentatie, pe nerasuflate mi-ai replicat cu  aproximativ aceleasi cuvinte (mai putin impuscarea avioanelor cu prastia  :razz:) cu care un vechi amic actualmente mason, care la niste nelamuriri ale mele, mi le-a risipit si   m-a trimis la plimbare cu singurul si dispretuitorul argument: - Du-te ma, tu crezi in teoria conspiratiei ?

tinumaftei

Sigur, au existat conspirații. Dar teorii ale conspirației există probabil de o mie de ori mai multe.
Oamenii simplii, care nu cunoșteau modul în care se produc fenomenele​ fizice, căutau o explicație folosind strict cunoștințele lor și rezultatul era ori misticism, ori o teorie a conspirației.
De câte ori deschid radioul, îmi aduc aminte de o întâmplare a unei rude îndepărtate​ care a adus în anii '40 un radio acasă, undeva intr-un sat din Oltenia. Bătrânii nu au vrut sa mai intre în casă până când nu iese de acolo Satana.
Sigur, între noi și bătrânii aceia sunt niste deosebiri mari. Dar și niște asemănări. Iar cea mai mare asemănare este că suntem pusi in situații similare, adică percepem fenomene pentru care nu am învățat mecanismul producerii lor.

ciucur

Citat din: andreiu din Iunie 18, 2017, 10:13:58 AM
        De ceva vreme urmaresc un fenomen pe cerul de la Dupapiatra. Este traseul de patrulare a aviatiei militare. In special dimineata, intre orele 7-8, in urma avioanelor cu reactie raman dare prelungi persistente, care in timp se unesc disipandu-se si formeaza un soi de pacla. Iata cateva imagini:

Puteti verifica ce avion va 'survoleaza' zona, daca ele sunt civile. Poate puteti identifica zborurile.

https://www.esky.ro/radar
https://www.flightradar24.com/BLX417/dcb8b1a
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

#3786
       Am interupt pentru o perioada observatiile de la Dupapiatra. Sunt la Bucuresti de unde vom pleca impreuna cu fiica mea spre Grecia. Voi urmari daca si pe acolo sunt fenomene asemanatoare cu cele semnalate. Raman totusi destul de surprins ca inafara de tinumaftei si ciucur nici un alt coleg de forum nu s-a aratat interesat de subiect.
      Pt Ciucur : am accesat adresele indicate de tine, nu am obtinut nici o informatie in plus, doar ca am observat ca peste zona mea sunt multe rute de zbor ale avioanelor comerciale.
      Pt Tinu: raman la idea ca ceva necurat se intampla si ca articolele publicate pe net contin multe explicatii plauzibile.
      Invit si pe alti colegi sa studiem si sa comentam in continuare aceste fenomene, apoi vom vedea in final adevarurile care vor iesi la iveala.

andreiu

         Suntem deja pe insula Lefkada, instalati intr-o vila micuta si cocheta, cu piscina, situata pe versant, la o inaltime apreciabila fata de nivelul petecului de mare foarte albastra care poate fi prins in obiectivul camerei foto a telefonului. A fost o calatorie cu masina care a durat 10 ore pe un traseu combinat, din care cca jumatate pe autostrada. Am avut norocul de a nu conduce eu, asa ca am putut admira in voie peisajele superbe din muntii Greciei, tunelele si viaductele care se succedau in cascada. Fireste ca nu am uitat subiectul "linii pe cer" lasate de avioane. Spre surprinderea mea, atat pe cerul bulgar, cat si pe cerul grec nu am vazut nici o urma de avion cu reactie.





tinumaftei

Citat din: andreiu din Iunie 21, 2017, 08:38:44 PM
         Suntem deja pe insula Lefkada, instalati intr-o vila micuta si cocheta, cu piscina, situata pe versant, la o inaltime apreciabila fata de nivelul petecului de mare foarte albastra care poate fi prins in obiectivul camerei foto a telefonului. A fost o calatorie cu masina care a durat 10 ore pe un traseu combinat, din care cca jumatate pe autostrada. Am avut norocul de a nu conduce eu, asa ca am putut admira in voie peisajele superbe din muntii Greciei, tunelele si viaductele care se succedau in cascada. Fireste ca nu am uitat subiectul "linii pe cer" lasate de avioane. Spre surprinderea mea, atat pe cerul bulgar, cat si pe cerul grec nu am vazut nici o urma de avion cu reactie.
... fiindca temperatura aerului este mai ridicata si nu se produce condens.
Nici la noi in Romania nu se produc dare decat in anumite conditii.
Eu am stupina intr-o zona cu foarte multe culoare de zbor (am identificat intr-un moment chiar 9 avioane aflate pe cer in acelasi timp pe traiectorii diferite) si pot sa spun ca, atunci cand sund dare de condens sunt la toate avioanele si atunci cand nu sunt, fenomenul este similar. Uneori dara de condens este foarte scurta. Dar fenomenul este uniform.

stefan1

 Andreiu, iti doresc un 'concediu' foarte placut!
Despre darele de pe ce cer, nu stiu ce ai citit. Da-ne si noua link-urile la articolele pe care le-ai considerat interesante. Din hartile alea cu rutele aeriene ale avioanelor civile se vede ca peste Apuseni este o ruta aeriana importanta. Dar daca te uiti pe zonele occidentale se vede o densitate aeriana mult mai mare, deci daca com muri din cauza acelor dare, vom muri ultimii, dupa ce mor toti din Vest.
  Acum ma gandesc si la recentul conflict al traficantilor de zbor. Au niste salarii de supraoameni, chiar mai bune decat ale colegilor din Vest, la care traficul aerian este intr-adevar infernal si coordonatorii acelui trafic mult mai solicitati.
  Iarasi referitor la sistemul unitar de salarizare: ar trebui un studiu serios intr-un numar cat mai mare de state, si sa se stabileasca in urma acestor studii niste rapoarte de salarizare intre diferite functii in administratie, Invatamant, Justitie, Sanatate, Aparare, Securitate etc. si sa se respecte si la noi aceleasi proportii fata de salarul mediu pe economie. In asta sa se ia in calcul toate veniturile, ca de multe ori sporurile si drepturile speciale sunt mai mari decat salariile. De asemenea sa se verifice si normele de personal, ca la noi personalul administrativ este mult mai numeros ca in majoritatea tarilor si deci obligatiile de serviciu mai putine. Cu aceste date ar trebui sa se mearga la negocieri cu sindicatele, care dupa mine au mult prea multe puteri , dupa modelul francez si nu dupa modelul tarilor cu adevarat eficiente, ca tarile anglo-saxone.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

        Stefane, te salut si bine ai revenit pe pagina mea ! Este sufficient sa tastezi pe google cuvintele "dare pe cer". Sunt foarte multe materiale, trebuie citite toate pentru formarea unei  opinii. Daca ti-am trezit interesul, citeste-le si tu, sunt foarte curios daca opinia ta se va indrepta spre ingrijorarile mele, sau spre asigurarile date de tinumaftei. Cele mai multe articole sunt alarmiste, cu afirmatii comentate si de oameni de specialitate in domeniu, care scriu sub protectia anonimatului ( ex. un mecanic de aviatie american), dar sunt cateva linistitoare, pedagogice, cu argumentele invocate de tinu. In ceea ce ma priveste, stand zilele urmatoare cu burta la soare pe malul Marii lu" Ionica, voi fi cu ochii pe cerul elen. Dupa cum se poate observa pe harta radar indicate de Ciucur, peste Grecia zboara infinit mai multe avioane decat peste Romania. Poate reusesc sa postez si cateva imagini de pe aici.

andreiu

       In urma cu cca 10 minute am auzit primul zgomot de motor de avion. Eram la cafea, pe terasa cu privelistea superba spre partea ingusta de mare intre insula si partea continentala. Exact peste noi au trecut concomitant doua avioane de vanatoare, unul la altitudine mai joasa, fara a lasa dara specifica si altul la altitudine mare, in urma caruia am observat o usoara urma alba, asemanatoare unei cozi de cometa, care s-a disipat imediat. Se confirma in parte afirmatia lui tinumaftei, ca avioanele militare nu lasa in urma dare persistente.

andreiu

          Astazi, prima zi de plaja si baie. Locul ales, zona de mijloc a coastei, care se vede in prima poza care o expun acuma. Locul este cam pietros si cu multi arici de mare care trebuie evitati de a fi calcati cu picioarele goale. Nu este greu, pentru ca sunt negri, deci vizibili si stau doar la apa mica, aproape de mal. Apa in schimb este ideala. De o limpezime extraordinara si calda  ca o supa numai buna de a fi servita.     
         Tin in mana un borcan cu miere autohtona produsa si vanduta pe aceasta insula la un magazin alimentar privat.  Pretul de magazin: 6,90 euro. Este o poliflora gustoasa cu gust final subtil de migdala amara.
          Aceasta prima poza postata este facuta pe terasa vilutei in care suntem cazati , cu toate dotarile: bucatarie, living, doua dormitoare,doua bai, terasa, piscina.
          Maine vom vizita si vom face plaja-baie in alt punct interesant al insulei.

stefan1

 Gustul ala cred ca ar putea fi de la o miere de castan, sau chiar de la o prelucrare termica cu cresterea procentului de HMF.

Pentru ca esti in vacanta, o gluma:
Daca erai nu in Grecia ci in Australia, poate in loc de aricii de mare poate intalneai o astfel de creatura:
  https://www.realitatea.net/re-elele-de-socializare-au-luat-foc-aceasta-creatura-marina-are-forma-bizara-de-care-toti-au-ras_2075387_foto_1589249.html#galerie
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

        Interesant ! Cred ca in zonele de crestere a unor asemenea animalute sunt plaje speciale ...pentru nudiste :razz: !
        Azi de dimineata, pe la ora 7 am iesit cu unul dintre baietii din grupul nostru de 4 familii, la prima testare, in materie de pescuit. Am gasit un paraias care la intrarea in mare este canalizat, iar apa marii patrunde cca 100 m pe acest canal, cu adancime variabila, intre cca 10-60 cm. Am vazut ca este peste in apa limpede si am dat cu rama adusa din Romania. Am prins doar 3 dorade mici. Azi testam in alta parte, la o distanta de cativa km de locul in care am incercat azi dimineata, dar vom cumpara rame de mare, care este momeala mai buna pentru dorada.