Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

mai 'fratelii',voi sunteti vreodata multumiti de ceva sau sunteti doar pe post de...carcotasi ?st1,incepe sa ma oboseasca partizanatul tau evident din comentarii.trebuie sa te convingi si tu,dar mai ales tu,ca s-a terminat de mult campania electorala !si mai ales nu inteleg si nu accept declaratiile democratice  dela ..basisti.asa de repede uitati de ce a facut 'tatucul' vostru ? EL A MOSIT SISTEMUL SI STAREA NATIEI DE ACUM !!!

stefan1

#3151
  Toata admiratia pentru @Andreiu!  ^:)^

  Pentru @vulpea: Nu stiu ce te-a deranjat in ultima postare. Eu in nici un caz nu sunt din cei care spun "Jos!" si sunt sigur ca admiratia publica va scadea fata de actuala guvernare daca nu va realiza ce a promis. Eu doar imi dau parerea ca e foarte greu sa realizeze ceea ce si-au propus, marind mult cheltuielile si reducand la fel de mult veniturile spre buget. Doar o absorbtie foarte mare de fonduri europene ar putea rezolva treaba, insa nici acest lucru nu este foarte usor.
  Pana una-alta vad ca PSD se grabeste grozav sa se puna la adapost de mana Justitiei, constienti ca pe masura ce trece vremea, sprijinul popular de care se bucura acum va scadea. Reiau ceea ce am semnalat. Pentru orice om normal, ce a vrut sa schimbe guvernul asta in zilele trecute ar trebui sa fie un motiv de mare neliniste. Cum sa nu se mai tina seama de denunturile unor furaciuni daca se fac dupa mai mult de 6 luni de cand acestea s-au intamplat???? Asta ar insemna ca tot ce s-a furat pana in iulie trecut si nu s-a reclamat, nu se mai poate cerceta! De asemenea prevederea ca Abuzul in serviciu la care prejudiciul nu e mai mare de 200.000 lei sa nu se mai considere infractiune, va scapa majoritatea hotilor din administratie. Dau cateva tunuri doar de cate 1,5 miliarde lei vechi si nimeni nu se poate lega de ei!! Ba se prevedea si inca o conditie necesara pentru a fi considerata infractiune, anume ca partea vatamata sa reclame abuzul. Dar asta inseamna ca daca un primar a facut abuzul in detrimentu primariei, tot el sa il si reclame, altfel nimeni nu poate sa il cerceteze! Daca Ioha nu se ducea peste ei in sedinta de guvern, aceasta hotarare de guvern intra in vigoare dupa ce aparea in Monitor si incepea sa isi arate efectele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  In ultima vreme urmaresc mult "RomaniaTV". O campanie furibunda contra DNA si contra lui Iohannis. Mi-a atras atentia un lucru spus parca de Norica Nicolai. A spus ca Securitatea romana a achizitionat de la americani un sistem revolutionar de ascultare bazat pe amprenta vocala si care permite ascultarea unei persoane indiferent in ce retea de telefonie vorbeste, fara a mai fi necesare aprobari pentru ascultare. Daca e asa, multe lucruri s-ar schimba. Nu ar mai prea avea rostul atatea interdictii puse in calea celor care urmaresc pe infractori. In mod sigur pana acum s-au facut multe ascultari fara toate aprobarile necesare. S-au obtinut astfel multe dovezi clare ale unor ilegalitati, dar aceste dovezi nu pot fi recunoscute ca probe in justitie si hotii rad in nas anchetatorilor si scapa cu tot ce au furat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Paradoxal, dar de această lege vor beneficia toți indiferent de poziția pe care o au fata de aceasta lege. Dacă va uitați cu atenție la PMP, PNL aceștia sunt foarte tăcuți. La înaintare a fost scos USR și serviciile cu Facebook

bismark

    Mai avem constitutie in tara asta? Lovitura de stat ia fiinta,Ioha ca sa-si apere casele e in stare sa dea foc la tara sau mai rau la un razboi civil.Doamne fereste. Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Tinu, Stefan.
       Ei, aici e schepsisul si pe aceasta mizeaza cei care sustin cu frenezie amnistia si gratierea colectiva, ca la gramada sa scape si ai nostri si ai vostri. Parerera mea este ca s-ar compromite insasi ideea de justitie. Sunt de parere ca sa se actioneze in aceasta directie mai intai prin instituirea unui sistem anual de gratieri individuale bine justificate de situatii deosebite - boala, minori in intretinere, etc. apoi prin transformarea unor unitati militare dezafectate in spatii de detentie pentru detinutii cu pedepse usoare, care sa fie folositi si in santiere de munca pentru lucrari de infrastructura nationala.

romikele

sorry mos andreiu pentru imixtiune!  :hi:

[facebook width=500]https://www.facebook.com/StareaNatiei/videos/1221659511242977/[/facebook]

tinumaftei

Citat din: andreiu din Ianuarie 22, 2017, 06:53:33 PM
       Tinu, Stefan.
       Ei, aici e schepsisul si pe aceasta mizeaza cei care sustin cu frenezie amnistia si gratierea colectiva, ca la gramada sa scape si ai nostri si ai vostri. Parerera mea este ca s-ar compromite insasi ideea de justitie. Sunt de parere ca sa se actioneze in aceasta directie mai intai prin instituirea unui sistem anual de gratieri individuale bine justificate de situatii deosebite - boala, minori in intretinere, etc. apoi prin transformarea unor unitati militare dezafectate in spatii de detentie pentru detinutii cu pedepse usoare, care sa fie folositi si in santiere de munca pentru lucrari de infrastructura nationala.
Nu se compromite  ideea de justiție. Se grațiază ( nu amnistie) infracțiuni minore și sociale.
Nu este acceptabil nici să condamni pe cineva și apoi să îi oferim condiții medievale. Privarea de libertate este urmărită de lege, nu păduchi, TBC, spălat o dată pe săptămână, camere supraaglomerate..
Nu au fost luați în discuție criminalii, iar în ce privește corupția pe mine mă interesează recuperarea prejudiciilor și nu tortura făptuitorilor..
Cat despre manifestările de stradă, că un participant la revoluție sunt foarte rezervat!!

bismark

    No, hai s-o punem de un MAIDAN cu Ioha in frunte.Ciuciu, pensii marite, ciuciu salarii marite si cite promisiuni mai avem decit sa vedem daca o pot face sa mai producem ceva morti despre care nu raspunde nimeni nici in strada si nici din puscariile staliniste din Romania anilor 50 oleaca varuite si stivuite ca sardelele in ulei.Iar tara asta sa plateasca banii nostri de piine pe amenzile CEDO. Bravo natiune :nono:. Cu respect si intelegere se pot rezolva toate nu cu un presedinte otravit de ciuda ca nu a cistigat guvernul lui, parlamentul lui, justitia lui si ce mai tot a lui.Vai de mama noastra.Fara respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

#3159
     Romikele, imixtiunea ta se iarta. Este chiar binevenita, recunosc sala  :hi:
     Acum cand vad ce se intampla la tv imi dau seama ca gluma se ingroasa si va spun ceva ce am ezitat sa va spun mai inainte, de jena. Am avut noaptea trecuta un vis premonitional tragi-comic. Se facea ca plecasem la munte la Dupapiatra dar nu cu masina ci cu bicicleta si nu pe drumul actual modernizat ci pe vechiul traseu de carare cu piciorul. La un moment dat cararea traversa curtea unui gospodar. care avea legat pe lant un dulau foarte agresiv. La intrarea mea in curte, dulaul era la capatul de sus al firului pe care aluneca lantul si mi-am facut calculul mental ca daca grabesc pasul trec dincolo de raza de actiune a cainelui pina ca el sa ajunga la mine. Dar m-am impidicat de cablu, am cazut pe burta si vedeam cum cainele infuriat gonea spre mine. Atunci cu un efort extraordinar am facut un salt cu rostogolire ... si am sarit din pat, direct pe burta, in mijlocul casei, cu bufnetul de rigoare si m-am trezit instantaneu in strigatul nevesti-mi : ma, ce se intampla ?? Am realizat imediat ridicolul situatiei, m-am pipait daca nu m-am lovit in cadere apoi am ras pe saturate ca am scapat de cosmar (de dulau).

bucovineanu

Citat din: bismark din Ianuarie 22, 2017, 06:47:55 PM
    Mai avem constitutie in tara asta? Lovitura de stat ia fiinta,Ioha ca sa-si apere casele e in stare sa dea foc la tara sau mai rau la un razboi civil.Doamne fereste. Cu respect  ^:)^ :bzz:
De unde ati aflat despre lovitura de stat si razboiul civil? Chiar ieri si azi am vazut in America manifestatii la care participau sute de mii de oameni si nu a vorbit nimeni de asemenea lucruri. cat de usor pot fi manipulati oamenii in Romania .

bucovineanu

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 22, 2017, 07:41:02 PM
Nu se compromite  ideea de justiție. Se grațiază ( nu amnistie) infracțiuni minore și sociale.
Prin modificarile aduse codului penal se face o adevarata amnistie. Cei care sunt acum acuzati de abuz in serviciu si de alte infractiuni, scapa de  orice acuzatie si vor avea cazierul imaculat. 

tassevasi

#3162
 Ce  manipulare  la TV ,incredibil !!!
   Dar  asa ne   trebuie " legi cu dedicatie ", acum se vede de ce ne-au marit pensiile  , au stat  acasa in loc  sa iasa la  vot .
  Totusi reprezentanti  ai  celor 40% ce nu au fost la vot ,  vor sa  spuna ceva  si au dreptate ,presedintele nu cred ca a facut  bine , treb. sa stea  acsa, nu sa le confiste  manifestatia pasnica.
  Cind  se  sting  atiitea  oameni  treb. sa fie  luati in sama  ,ca au mai avut  precedent cu aceiasi problema , nu au viziune , daca asa de repede  au  pus in dificultate  totul.
   Numai bine .

stefan1

  Daca imaginea asta este de acum, e ceva cu adevarat impresionant!
  Fortarea unor politicieni dar si a unor trusturi de presa sa arate ca e o lovitura de stat e o evidenta exagerare. Ba se scot de la naftalina metode vechi de discreditare. Se spune ca demonstrantii au fost platiti cu 100 lei adultii, 50 lei copiii si 30 lei cainii (ca unii au venit cu cainii)! E impresionant ca demonstratia a fost pasnica, desi la asa aglomeratii se ataseaza si grupuri care au frustrari personale si polite de platit de ex contra fortelor de ordine. Si eu zic ca Ioha nu trebuia sa iasa intre demonstranti, dar mesajul lui nu a fost de a incita la violenta si nici de a schimba guverne, cum incearca unii sa insinueze. Ba se spune ca incendiu de la Bamboo a fost opera lui Iohannis, desi, ghinion, nici el si nici partidele aliate nu au incercat sa traga foloase politice din aceasta nenorocire.
  Ma impresioneaza cum romanii inventeaza imediat lozinci la fiecare demonstratie.

  PS
  Am o matusa de 92 de ani. I-am telefonat sambata si era intrigata si ea de intentia de a scapa pe cei care au furat tara. Mi-a recitat si o poezie destul de lunga pe care zicea ca a invatat-o in clasa a doua, dar mi-a spus amuzata ca a mai invatat acum doua lozinci de la TV:
"PSD / Ciuma rosie!" si "DNA / Sa vina sa va ia!"   :rotfl:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

    No, bini ca no fost varsare de singe ca atit se astepta probabil si MAIDANUL era gata.Ce-o fi fost in capul lui Ioha sa mearga acolo si sa asmute ciinii care erau pe acolo in lesa :razz:, si pe cei care nici macar nu stiau de ce manifestau. Daca o tinem tot asa nici intr-o 100 de ani nu vom avea democratie. Oare cei din strada reprezinta mereu poporul ????.Eu am vazut la canalele americane CNN si DOS TV 340 ca cei care manifestau o luau serios pe cocoasa si ca nu manifestau impotriva lui Trump decit pentru drepturile femeilor si nu a puscariasilor din cutiile de conserva de la Goantanamo.Si ce puscarii au americanii nu ca a noastre de pe timpul lui ceasca cu multa racoare si umezeala.Eu as propune sa faca fiecare macar cite o saptamina de puscarie inainte de a scoate ceva pe gura despre acest subiect.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/