Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

     Azi am fost surprins de un titlu ce a stat destul de mult pe ecran in cadrul unei emisiuni televizate pe un post de televiziune. Scrierea era de genul : Romania se va desertifica in cca 25 de ani. Ce parere aveti de astfel de mesaje ? Contin ele un sambure de adevar sau sunt manipulari pentru ca oamenii simpli sa  se decida sa-si vanda ieftin si rapid terenurile ?

fiug1970

Citat din: andreiu din Februarie 01, 2014, 07:38:21 AM
       Ai un mic avans, de cateva zile. De ce sa fiu grabit ?
pai eu le pot rasadi la sf.lunii februarie,pe cand matale....pana in mai....

bismark

   Mosule,dupa cite stiu nu ai solar, ce vei face cu aceste rasaduri ca peste 1-2 saptamini trebuie repicate, in cuburi.Cred ca va-ti grabit.La a doua frunza trebuie repicate daca, nu se vor topi sau vor creste lungi si fragile.Un rasad ca sa-l pui in pamint trebuie invirtit pe deget si sa nu se rupa si sa aiba aproximativ aceeasi temperatura.Citeva grade mai putin vor cadea toate rasadurile.In solarii trebuie sa fie in permanenta cel putin 10 grade plus.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

antiopa din ardeal

Citat din: andreiu din Februarie 01, 2014, 02:17:41 PM
     Azi am fost surprins de un titlu ce a stat destul de mult pe ecran in cadrul unei emisiuni televizate pe un post de televiziune. Scrierea era de genul : Romania se va desertifica in cca 25 de ani. Ce parere aveti de astfel de mesaje ? Contin ele un sambure de adevar sau sunt manipulari pentru ca oamenii simpli sa  se decida sa-si vanda ieftin si rapid terenurile ?
Pe ,,sticla" se vorbeste si mai mult de o mini era glaciara. Adica complet opus asa zisei desertificari. Nici nu mai sti ce sa crezi. Daca si anul acesta precipitatiile vor fi ok in sud, viitorul cred ca este al apiculturii in sistem pastoral.

andreiu

        Fiug si bismark, voi avea si eu rosii timpurii. Nu am solar dichisit dar voi face solar tunel si le voi planta in astfel de amenajare la sfarsitul lui martie. Pana atunci le voi repica in cutii de smantana si le voi tine in casa pana cand afara este temperature de inghet apoi pe terasa pentru calire. Nu este nici o problema ca se vor lungi, cu atat mai bine, vor fi plantate mai adanc in gradina si vor rezista mai bine la seceta din iulie-august.
      Antiopa, parerea mea este ca pe pamanturile Romaniei se va da o lupta necrutatoare pentru a fi instrainate. Suntem doar la inceputul acestui fenomen. Bine ar fi ca romanii sa nu se grabeasca sa vanda la primii veniti.

bismark

   Mosule,,nu mor caii cind vor ciinii,, cine crezi tu ca va vinde pamintul doar betivanii sau cei care au sterso de pe aici dar poate nici aia.Daca istoria se va repeta ca pe timpul boierilor apoi cine isi vinde pamintul isi merita soarta.La mine pamintul este in asociatie eu doar iau produsele. Am mai spus-o Dar o repet si cine nu crede poate verifica.Am 2 ha griu la care voi ridica 3000 kg griu boabe,la porumb am luat 3600 kg boabe la 50 ari  si  la floarea soarelui la 1 ha am ridicat 92 litri ulei subventiile acoperind toate cheltuielile.Ei cum sa vind pamintul cind eu nu misc un pai.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

fiug1970

Citat din: bismark din Februarie 01, 2014, 07:31:40 PM
   Mosule,,nu mor caii cind vor ciinii,, cine crezi tu ca va vinde pamintul doar betivanii sau cei care au sterso de pe aici dar poate nici aia.Daca istoria se va repeta ca pe timpul boierilor apoi cine isi vinde pamintul isi merita soarta.La mine pamintul este in asociatie eu doar iau produsele. Am mai spus-o Dar o repet si cine nu crede poate verifica.Am 2 ha griu la care voi ridica 3000 kg griu boabe,la porumb am luat 3600 kg boabe la 50 ari  si  la floarea soarelui la 1 ha am ridicat 92 litri ulei subventiile acoperind toate cheltuielile.Ei cum sa vind pamintul cind eu nu misc un pai.Cu respect
la noi in Baragan se dadea 30% in produse.Adica 300 KG LA HECTAR!!!nu stiu de unde iesea acele 300 ca si in anii rai se recolta 1500/2000 kg la hectar.Nu mai zic de anii buni.....
si baci Andrei,e devreme,oricum ai da/o,dar ca pensionar,mai trece timpul,cu repicat,cu udat,facut solar,etc...
m/a prins si pe mine odata cu rasaduri bune la 15 aprilie si a trebuit sa le rasadesc,si le/am pus jumatati de pet/uri in cap.niciodata nu semanam mai devreme de 15 februarie intr/un solar de 2/1m afara cu plafon de 20/30 cm inaltime si cu groapa in pamant si balega de cal pusa sub stratul de pamant pt.semanat.

andreiu

      Sunt in plina campanie de insarmare a ramelor. Dupa mai multe moduri de insarmare practicate de-a lungul anilor, am ajuns la concluzia ca cea mai buna metoda este cea combinata, vertical-orizontal. Cele doua sarme verticale apropiate de lateralele ramei asigura o rezistenta suplimentara in cazul scoaterii din lada a ramelor stranse si propolizate puternic. Intersectarea la mijloc a sarmelor mediane asigura o rezistenta la ruperea fagurelui la centrifugare.

bucovineanu

Ce grosime are sarma? Din poza mi se pare cam groasa. Si era mai bine ca tensionarea sa se faca in momentul lipirii fagurilor.

andreiu

        Salut Vasile !
Sarma am cumparat-o de la magazinul ACA Deva, aceeasi de foarte multi ani. Pare groasa pentru ca am fotografiat de aproape. Sunt de accord cu tine asupra momentului tensionarii sarmei dar m-am saturat de momentele stresante de anii trecuti cand trebuia sa fac toate lucrarile in criza de timp. Tensionarea sarmei nu o fac prea tare, doar din forta degetelor, pentru a nu deforma rama. Cand voi lipi foitele in primavera la pomii fructiferi, voi mai ajusta daca este cazul. Iti doresc o zi buna !

andreiu

#1555
       Aseara pe inserate, dupa ce am terminat de intins doua suluri de sarma impletita pe conturul interior al gardului existent, am observat ca la doi stupi exista o activitate destul de intensa, desi afara erau doar 5 grade Celsius. Urmarind traseul de zbor am constatat ca se efectuau curse scurte intre cele doua familii. Mi-am dat seama ca este furtisag si am cautat sa descopar care este hotul. Am ridicat capacele de pe amandoi si nu mi-am putut da seama pentru ca la suprafata la amandoua lazile, albinele erau linistite in ghem destul de strans pe cate 5 intervale. Daca timpul va permite azi voi deschide stupii pentru verificare si stoparea furtisagului.

andreiu

         Azi a fost ceva mai cald decat ieri si am deschis cei doi stupi. Surpriza : Nici unul nu avea semne vizibile ca ar fi atacat. Albinele din ambele lazi erau relaxate, in ghem rasfirat, fiecare avand cate o suprafata de cca o palma de puiet capacit. In jurul puietului insa fiecare avea celule in care era depusa miere proaspata. La nici unul nu era instalata garda la urdinis. Concluzia mea este ca ambele familii se fura reciproc din fagurii neocupati total de albine si au stabilit un cod de nebeligeranta.
       Pe latura cu vecinul care are gaini am terminat  dublarea  gardului vechi, cu plasa de sarma inalta de 1,70 m. O sa am pace de acum incolo.

mape 48-petru manea

Nu cred ca fura una de la alta---insemneazale cu faina de grau ---presara cu degetele faina la un singur stup pe albinele care ies pe urdinis si te duci imediat la stupul care banuiesti ca este furat si vei vedea albine prafuite cu faina

bucovineanu

Acea miere nu e obligatoriu sa fie furata. Poate fi mutata din stupul propriu.

andreiu

      In acest caz este vorba totusi  de un furtisag, dar atipic, de intensitate modesta. Cunosc bine comportamentut tupeist al hoatelor si indarjirea celor care se apara. Nimic din toate acestea. Fiecare albina care iese zboara tinta la lada cealalta si desi albina este destul de multa in ambele familii nu este  incaierare la nici unul din urdinise. Ca sa observ mai bine traseul de zbor m-am asezat pe spate langa una din lazi si am urmarit zborul lor précis. Distanta dintre cei doi stupi este de cca 15 m. Cand zboara albinele din toate lazile, nu se observa, nimic anormal, dar la caderea serii ramane activitate doar la cele doua lazi si de fapt doar atunci se poate urmari traseul de zbor.