Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

 Sanatate multa doamnei, multi ani fericiti impreuna si cu toti cei dragi!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

       Stefane multumim, azi cand trecem prin Talmaciu, vom trimite un gand bun spre tine, prin telepatie, pe drumul spre Racovita, sa fi pe faza :razz: :hi:

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

         Am ajuns cu bine la Bucuresti si postez de pe laptopul Biancai. Ma asteptam la un drum greu, dupa cum se anuntase codul galben de ninsori si viscol. Daca la Deva la ora plecarii 11,30 ningea destul de tare, cu cat ma indreptam spre est, ninsoarea scadea in intensitate si pe la Sebes carosabilul era curat doar putin umed, pentru ca la Sibiu sa fie uscat iar termometrul masinii indica 5 grade (la Deva aveam minus 2 grade). Valea Oltului a fost mai libera ca niciodata de când parcurg acest traseu, asa ca am ajuns ceva mai devreme decat prognozasem la întâlnirea cu Vasile Tanase, alias Tassevasi, la Bascov - Pitesti. A fost o intalnire scurta, de cca 40 de minute, un binemeritat popas de sofer, intr-o ambianta prieteneasca si familiala, intre doi oameni normali, care pana acum au schimbat doar pareri si gânduri pe acest forum.

andreiu

          Dupa cum ne-am inteles telefonic, când am ajuns in Pitesti l-am sunat pe Vasile si i-am urmat indrumarile, care m-au dus la Bascov, unde el ma astepta la poarta. Dupa un schimb de vorbe protocolare, ne-a invitat in casa unde am cunoscut-o si pe sotia sa, apoi ne-am asternut la vorba, la un suc si prajitura de casa. Apoi am lasat doamnele sa discute in continuare, iar Vasile m-a invitat sa-i vad atelierul. Am ramas placut impresionat de sculele sale, de ordinea si curatenia din atelier. Vasile este un monument de modestie si bun simt. Nu l-am convins nici prin viu grai sa renunte la modul politicos de adresare, asa cum l-am rugat si in scris, de mai multe ori pe forum.

romikele

Citat din: andreiu din Decembrie 07, 2013, 12:59:26 PM
          ... Am ramas placut impresionat de sculele sale...

Are mai multe? Ce noroc pe capul lui... inseamna ca are si de rezerva!  :rotfl:

Complimente familiilor voastre, sunteti deosebiti si sunt bucuros ca faceti parte din marea familie Apiardeal!!
:i_love_you: :hi:

fiug1970

Citat din: romikele din Decembrie 07, 2013, 01:28:21 PM
Citat din: andreiu din Decembrie 07, 2013, 12:59:26 PM
          ... Am ramas placut impresionat de sculele sale...

Are mai multe? Ce noroc pe capul lui... inseamna ca are si de rezerva!  :rotfl:

Complimente familiilor voastre, sunteti deosebiti si sunt bucuros ca faceti parte din marea familie Apiardeal!!
:i_love_you: :hi:
Vine o vreme cand tre- sa ai dublura la cate/o scula :uimit:.Se mai pierde,mai ramane mica :mad:,se mai toceste :rusine:,o mai IMPRUMUTI si se pierde :roll:.Nu se stie ca pamantul,Din cotro va bate vantul!! :lol:

andreiu

      Da, are cateva si de rezerva ... Si a avut si una care mi-a facut-o cadou mie. O scula electrica de slefuit, de mana, pentru care i-am multumit pe loc si ii multumesc inca odata acum, când postez aceste rânduri. 
      Da, Mihai Roman, ma bucur si eu ca desi cam tarziu m-am alaturat marii familii Apiardeal si iata ca am inceput a cunoaste oameni deosebiti  care altminteri ramaneau pentru mine in marea masa amorfa a  necunoscutlor.     

bismark

    Ca si intr-o padure sint oameni frumosi la suflet si la caracter, dar sint si uscaturi. Si daca in drumul tau poti intilni oameni deosebiti asta denota ca inca mai sint si nu ne-au adus chiar pina acolo sa vedem numai dusmani in jurul nostru.Omul cinsatit va ramine vesnic asa ca nu poate sa urasca sau sa-l fure pe cel de linga el.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

    In principiu, de acord cu tine. Atentionez doar ca acelasi individ uman are de regula si parti bune si parti mai putin bune, proportia dintre acestea fiind stabilita de Dumnezeu sau poate de hazard.  Misiunea noastra a celor mai in varsta socot a fi cultivarea si scoaterea la suprafata a insusirilor bune, cu adevarat valoroase, pentru a fi multiplicate la nivel de individ, grupuri sau societate.

tassevasi

  Dupa cum au  aparut  comentariile de  mai  inainte , aseara  am avut placerea sa intimpin la poarta un domn si o doamna in  adevaratul sens  al cuvintului , ne-am  bucurat  f tare de  aceasta  foarte  scurta  vizita  de " parca 10 min " si  asteptam  sa vina  alta  data pe la  prinz  nu seara in graba . :)
   Sa  stiti ca nu e  chiar  asa  cum spune  dinsul , la mine mai intotdeauna  am dezordine in atelier . 
  Am finalizat ce aveam  de migaleala ,ca in primavara  sa ramina  mai putin si sa  pun totul la punct , am sa fac ceva poze  sa mai pun si pe la mine  ca de mult nu am  mai intrat .
     Ne  bucuram ca suntem pe un forum zic  eu mai select  si socializam ,fiecare  cum  poate .
    Numai bine  si sanatate  multa  fam Oprea .

bismark

    Gind la gind cu bucurie, vad ca sint destul de vizitate expunerile  mele care am cautat sa fie ca niste pilde,sa devenim mai buni mai intelegatori unii cu altii si mai iertatori cu cei ce mai gresesc.Pina acum nu am primit observatii  ceea ce ma bucura.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Expunerile tale Gheorghita sunt excelente, eu ma bucur foarte tare ca multe le-ai postat pe topicul meu.  Toate sunt educative, frumoase si dupa ce le citesti sau recitesi parca te imbogatesti sufleteste, devi cu ceva mai intelept. Te indemn sa continui si te asigur ca nimeni nu se va supara.

mape 48-petru manea

Si eu le urmaresc cu placere---si ar fibine sa le si comentam putin  :hi:

bismark

    Multumesc,Mosule pacat ca nu ai drum si prin zona mea dar poate vreo data ne vom intilni macar pentru 10 min. ca la Mihai.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/