Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      Ieri si azi am verificat familiile de la Dupapiatra. Am prins un timp splendid. Albinele au zburat si cate una mai aducea cate putin polen portocaliu. La o galeata cu apa de ploaie, a fost activitate continua.

andreiu

       Casa de la Dupapiatra vazuta din locul numit Curatura.

fiug1970

Citat din: andreiu din Noiembrie 10, 2013, 10:12:09 PM
      Ieri si azi am verificat familiile de la Dupapiatra. Am prins un timp splendid. Albinele au zburat si cate una mai aducea cate putin polen portocaliu. La o galeata cu apa de ploaie, a fost activitate continua.
inseamna ca mai au ceva puiet,nu?de au sete,sau au baut : sampanie: si acum se dreg :smile: :smile:

andreiu

       Azi am facut ultimele unificari. De regula, matcile tinere  inca au puiet capacit. Sub presiunea timpului, am folosit un procedeu de unificare mai neortodox, iar primele constatari sunt interesante. Primele unificari le-am facut de dimineata, cand am desfiintat o lada mare in care aveam 4 nuclee pe cate 2 si 3 rame. Fara unificarea mirosurilor si fara a proteja matcile, am plasat ramele cu albina si puiet dupa diafragma in lada cu familia puternica, cu care se unifica nucleul. Dincolo de acesta, am pus dupa o alta diafragma rame cu portiuni de miere descapacita. Dupa cca 4 ore am redeschis stupul si desi era ceva miscare la mierea descapacita, matcile erau amandoua la locul lor.

andreiu

[]inseamna ca mai au ceva puiet,nu?de au sete,sau au baut : sampanie: si acum se dreg :smile: :smile:
[/quote]
      Ele saracele au baut doar apa de ploaie, in schimb stapanul s-a dres cu  :beer: :smile:
      Florine ti-am  citit topicul, felicitari pentru primii stupi, ai verificat ce ai in lazi ? Ma asteptam sa ne bombardezi cu intrebari.

fiug1970

nene,m-am desumflat repede.nu am fost si nici nu cred ca am sa ma duc.fiind pe propietatea sefului si avand un sef megaloman,tre' sa astept sa-mi zica cand sa ma duc,cum sa ma duc.etc.

andreiu

      Pai daca-i asa, ce mai stai ? Pune-te cu periuta pe el, lauda-l incontinuu cat este de destept, ce copii frumosi si imteligenti are, ce inspirat este in luarea tururor deciziilor, fa-te responsabil cu indepartarea permanenta a scamelor de pe hainele lui si te asigur ca omul isi va schimba atitudinea. :razz:

andreiu

     In gradinuta de la Dupapiatra am gasit rasad de salata, crescut spontan in urma scuturarii semintelor din plantele care au fost lasate in vara. Am luat pentru a planta si la Deva, pentru recolta timpurie de primavara.

fiug1970

Citat din: andreiu din Noiembrie 11, 2013, 08:28:09 AM
      Pai daca-i asa, ce mai stai ? Pune-te cu periuta pe el, lauda-l incontinuu cat este de destept, ce copii frumosi si imteligenti are, ce inspirat este in luarea tururor deciziilor, fa-te responsabil cu indepartarea permanenta a scamelor de pe hainele lui si te asigur ca omul isi va schimba atitudinea. :razz:
niciodată!!pupincurist n.am fost nici când mi.a fost greu!loialitatea şi munca bine făcută cred că.s suficiente.

andreiu

    Am ingrosat eu nitel tusa. Dar sa sti ca uneori in viata, ca sa razbesti este necesar sa actionezi cu o anume diplomatie. Si diplomatia, ca de altfel si verisoara ei buna, politica, aplica consecvent arta compromisului.

fiug1970

Stric orzul pe gâşte cu diplomaţia.Ceva de genul: ))/ ))/ ))/ ))/ este şefu

andreiu

#1301
    Am gasit si la mine un caz asemanator cu cel descris de Iosca (Leontin). O familie nu foarte puternica, dar cu matca tanara, careia in urna cu 3 saptamani i-am redus cuibul la 4 rame si i-am lasat alte 4 cu petice de miere descapacita dupa diafragma, s-a mutat efectiv pe acestea din urma, a mutat o parte din rezerva sub forma de coronite subtiri, a pontat pe 2 rame aproape pe 1/2 ca suprafata si a consumat destul de mult din rezerva. Am desfiintat-o prin mutarea disciplinara, cu totul. dupa diafragma unei familii restranse pe 5 rame. Las albinelor sa aleaga singure dintre cele doua matci, una de anul acesta si cealalta de anul trecut. Si in acest caz, ieri spre seara, dupa 5 ore de la manopera descrisa mai sus, ambele matci se plimbau linistite pe faguri, iar din familia primitoare venisera multe albine pentru incalzirea puietului.

rarescyp

  pt. domnul Andreiu Oprea....

de cateva zile bune am inceput si abia azi am terminat de citit cele 87 de pagini; in conditiile in care citeam in fiecare zi cateva pagini...fara da stiti sunteti unul din profesorii mei alaturi de alti cativa binevoitori de pe acest forum.
   Pot sa spun ca forumul apiardeal este manualul meu principal in apicultura.
   desii nu am prea intervenit pe acest forum, multumindu-ma doar sa citesc, o sa incerc sa devin mai activ...
  practic apucultura dim 2011, am inceput cu 4 fam si cu niste lazi primite din OSB...In prezent am 33 familii,   vreo 80 de lazi si planuri mari pt viitor...
  va multumrsc pt. modul in care ne impartasiti din expeperienta dv in apicultura cat si in pomicultura...
  va doresc multa sanatate, si sa ne bucurati multi ani de acum incolo cu postarile dumneavoastra...
....
P.S... Ce fel de aerisire aveti la lazile de polistiren?
           Le iernati in sistem horn sau clopot?
   Am facut si eu pt testare 4 lazi de polistiren extrudat, dar sunt putin diferite fata de ale dimneavoastra...cu detalii despre dimensiuni cat si despre modul de fabricatie o sa postez in curand pe pagina mea personala...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

andreiu

#1303
     Bine ai venit pe la noi, Rares ! Ma bucura aprecierile tale si te felicit sincer pentru rabdarea de care dai dovada, citind tot ce am scris pe acest topic. Sper ca unele lucruri sa se potriveasca si la tine si sa poti folosi cate ceva, macar ca sursa de inspiratie.
       Lazile mele experimentale din polistiren expandat  nu si-au dat inca examenul iernarii. Sunt cu fund fix, deci iernarea va fi in sistem horn. Deocamdata nu am indepartat folia de deasupra ramelor. Precizez ca acest sistem de lada se preteaza doar pentru stationar. Pana acum s-au comportat ireprosabil, sunt curios cum vor ierna albinele, in comparatie cu cele din lazile din lemn, urmarind ca parametri consumul de hrana, perioada inceperii pontei, viteza de dezvoltare in primavara.   Am ceva emotii pentru cele cateva familii de la Dupapiatra, care vor ierna in astfel de lazi. In zona sunt ciocanitori si s-ar putea prinde ca nu sunt din beton dupa cum par a fi pe dinafara.
      Iti doresc si eu ca planurile tale de viitor sa se realizeze cat mai curand .  :hi: :hi:

andreiu

      Primele 30 de fire de salata bio de la Dupapiatra le-am rasadit la Deva. Cand se va anunta prima bruma sau zapada le voi proteja cu un tunel de folie.