Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Am luat-o si pe Ara cu noi la Dupapiatra. Intalnirea cu Bubi a fost spectacol. S-au harjonit ore in sir si au facut ture in noua curte spatioasa, imprejmuita cu gardul din rigle de mesteacan.

andreiu

         O sursa tarzie de polen: brandusa de toamna. Din pacate in zona am vazut doar cateva exemplare inflorite, dar toate erau cercetate de albine. Eu stiu ca planta este toxica. Oare nu este nociv polenul de brandusa ?  Cine stie mai multe amanunte in acest sens ?

bucovineanu

Polenul de la branduse e intradevar toxic. Dar nu aduna albinele asa de mult cat sa le faca rau. Si eu am in zona aceasta planta si nu am avut niciodata intoxicatii

andreiu

       Dintr-o lada foarte veche, imprumutata acum vreo 6 ani de la baciu Ionut a lui Iacobut, batranul apicultor acum de 89 de ani, ieri au iesit la zbor ca la nunta. Cred ca au facut zborul de orientare  seria de puiet eclozata in ultimele 2 saptamani.

andreiu

        Incepand de astazi intru si eu in razboiul cu viespile, evident de partea albinelor. Pana acum am fost adeptul neinterventiei in lantul trofic, acordand si acestor pradatori dreptul la existenta, pentru ca si acestia isi au rolul lor in ecosistem.. Dar ce am surprins azi dimineata m-a trezit la realitate. Un roi slab, pe trei rame strans ghem, cam cat pumnii mei  alaturati, iar pe fagurii cu miere neocupati de acest minighem, un adevarat roi de viespi. Cred ca erau peste 3o-40 iar pe urdinis intrau si ieseau altele in mare graba. Roiul l-am unificat cu o familie mai slabuta cu matca veche, si azi am pus in functiune primele mele capcane pentru viespi. Ambele familii mai aveau inca pe cate o rama o suprafata cat palma de puiet capacit si cu ochelarii am vazut pe doua albinute cate un varooa.

bucovineanu

Viespile ataca cu precadere familiile slabe. Daca se vad paraziti pe albine infestarea e foarte mare, fapt ce a dus la depopulare. Trebuie facute urgent inca cel putin doua tratamente la toate familiile.

andreiu

       Prima batalie in lupta mea  cu viespile am pierdut-o de-adreptul umilitor. Cele 3 capcane facute dupa ce m-am inspirat de pe forum, din PET-uri de 2 l taiate, cu gatul inauntru, cu piatra la fund pentru stabilitate si umplute pe jumatate cu bere, n-au prins toata ziua nici o viespe. :uimit: :mad:

sorinma

Berea nu e pt viespii ...  =)) .Glumesc ...se baga si la bere si la sirop si la alte combinatii dar depinde de perioade...  Am prins bine la bere cu lamaie(ciucas radler) dar in nici un caz asa multa(pana am golit-o am mai prins eu cateva viespii) doar ce a ramas pe fundul  dozei si fara sa fac modificari dozei.Daca "modifici "un pet sunt sanse mai mici sa iasa dupa ce au intrat.Incercati mai multe retete in acelasi timp si care da rezultate imediate ...multiplicate  :hi: .In o sticla ma prins doar muste,in alta fluturi...  ^:)^
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cipik

In sticle se pune sirop de zahar cu putin otet.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

andreiu

       De maine le schimb meniul. Am inceput cu bere din aceea de calitate, cu gust puternic....  sa vada si ele ca nu sunt un calic oarecare  :razz:
       
       A doua batalie am dat-o mai pe inserat, cand am urmarit mai atent traseele de zbor ale viespilor. Intrigat si putin nervos ca am stricat un litru de bere buna pe nimica, incercam sa vad poate depistez un cuib de viespi prin apropierea stupinei. Am observat o activitate intensa la o lada goala ramasa in urma unei unificari de saptamana trecuta. Desi era inchisa cu burete, viespile fortau intrarea, se strecurau printre doua bucatele de burete si intrau in lada. Aici lasasem 4 rame cu ceva ramasite de miere si cand am luat capacul. am vazut sub folie o colcaiala de viespi.

andreiu

      Initial am crezut ca viesparul intreg s-a mutat aici si am devenit subit foarte atent. Stiu din experienta inca din copilarie ce inseamna deranjarea unui viespar, cat de agresive sunt viespile. Asa ca profitand de faptul ca acestea, atrase de lumina incercau sa iasa pe marginile lazii pe sub folie, mi-a fost foarte usor sa le stivesc fara a ma putea intepa. Intr-o jumatate de ora am strivit peste 300 de viespi. Iata recolta culeasa de pe campul de lupta. Dar razboiul va continua si maine.

tassevasi



Andrei incearca  si altfel  ( ca acelea se pot umple cu apa din  ploi ) , adica  sa pastrezi gitul  bidonului  si in partea superioara aproape  unde incepe sa se  ingusteze ,faci  citeva  crestaturi  in cruce ,deci 8   virfuri ascutite  prin care  introduci degetul  sa ramina inauntru virfurile (le fortezi putin ) si introduci  sirop + otet   altfel nu vor sa  vina  :)
   Dupa aceia le legi de git si le  agati prin pomi in apropierea stupilor  cam din 3 in 3 m si ai sa vezi  cite se prind , ai sa vezi la mine .
    Numai bine . :hi: :hi:

andreiu

        Gand la gand cu bucurie Vasile ! Am ochit metoda ta pe Stuparitul vechi, o aveam in plan, dupa faza cu bautura si striveala de astazi.  :hi: :hi:

sorinma

Si sa nu uiti de bere...pt stupar  :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

andreiu

          Se poate, Sorine ? Cum sa uit ca azi de fapt am cumparat 3 sticle (pet)? De suparare ca dumnealor mi-au refuzat oferta, am ras una in asta seara si cealalta am programat-o pe maine seara.