Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

Cu ajutorul lui Dumnezeu,  va trece si peste acest capitol. Sănătate maximă. Ii doresc multa sanatate si putere de a lupta cu acesta cumpănă.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

SPYKAL

Citat din: andreiu din August 20, 2013, 02:57:52 PM
       Vesti proaste despre batranul meu tata. De cateva zile nu mai are pofta de mancare si acuza dureri de burta. La analize s-a constatat blocaj de pietre la colecist si maine va fi operat. Ma tem pentru el, nu stiu daca la anii lui va supravietui operatiei.
Sa ne rugam Domnului pt tatal dvs sa treaca cu bine peste acest moment. Multa sanatate va doresc intregii familii. Va urmaresc de mult timp topicul si chiar am avut ce invata din postarille dvs. Stima si respect!

bismark

   Fii tare,mosule toti ajungem o data si la batrinete haine grele.Ne rugam  sa treaca cu bine peste acest moment.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Va multumesc mult pentru cuvintele de incurajare. Desi nu a mancat aproape nimic de cateva zile, pretextand lipsa poftei de mancare, l-am convins ca trebuie sa se fortifice putin inaintea operatiei si a mancat cu pofta chiar, cateva felii de pepene galben, bine copt si dulce, iar mai apoi o branzica cu smantana, ca cea pe care o mananca copiii. Chirurgul care il va opera mi-a spus ca nu extragerea pietrelor va fi o problema, ci cat de mare si grava este infectia care este deja prezenta, potrivit investigatiilor preoperatorii

SPYKAL

Citat din: andreiu din August 20, 2013, 05:33:35 PM
      Va multumesc mult pentru cuvintele de incurajare. Desi nu a mancat aproape nimic de cateva zile, pretextand lipsa poftei de mancare, l-am convins ca trebuie sa se fortifice putin inaintea operatiei si a mancat cu pofta chiar, cateva felii de pepene galben, bine copt si dulce, iar mai apoi o branzica cu smantana, ca cea pe care o mananca copiii. Chirurgul care il va opera mi-a spus ca nu extragerea pietrelor va fi o problema, ci cat de mare si grava este infectia care este deja prezenta, potrivit investigatiilor preoperatorii
Sanatate maxima d-le Andreiu. Doamne ajuta sa treceti cu bine peste aceasta incercare. Stiu cum este in astfel de situatii. Am trecut si eu prin asa ceva cu mama mea.  Curaj si fruntea sus !!!

Tamu

Sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine aceasta mare incercare.
Ceva tratamente naturale cu ulei de masline extravirgin si suc de mere s-a incercat?
O reteta f buna pentru eliminat nisip si toate cele de la fiere:
- se consuma in prima zi numai suc de mere.
- a doua zi dimineata, incepand cu ora 8 se ia ulei de masline(300gr)
cantitatea se imparte in trei:
- un pahar de 100gr de ulei, la 8.
- dupa 15 min. se ia urmatorul pahar
- iar dupa alte 15 min. se ia al treilea pahar de ulei.
- se mai pregateste si un pahar de suc de lamaie pentru ca exista pericolul de a voma, insa trebuie avut grija sa nu se intample.
Se sta pe partea dreapta culcat si se pune o sticla de plastic umpluta cu apa calda pe colecist.
Seara se elimina absolut tot: pietre nisip, mal si din colon se elimina reziduurile care sunt ascunse in pliurile lui.

MENTIONEZ CA NU AM PROBAT RETETA!
Multa sanatate!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

       Plang cu lacrimi mari, adevarate. Dar nu de grija tatalui meu ca a intrat in operatie, pentru ca acolo il stiu pe maini bune. Puseul de lacrimare intensa este determinat de punerea in aplicare a retetei postate de Batranul, cea cu usturoi, la care am adaugat si 3 kg de ceapa, pe care am taiat-o in bucati mici, apoi ca si usturoiul, am facut-o pasta cu blenderul si am lungit-o cu 4,5 l de apa. Este primul experiment din cariera mea de stupar batran. Sunt curios asupra rezultatelor in iernare si in dezvoltarea de primavara

andreiu

     Tamule multumesc pentru reteta, dar in cazul batranului meu, problema pietrelor la fiere a fost deja rezolvata. Am fost anuntat telefonic ca operatia a avut loc si ca se afla inca intubat si sub supraveghere de specialitate, unde deocandata nu am acces.

andreiu

        Pana voi fi anuntat ca tata poate fi vizitat, am facui o mica incursiune pe deal, la gradina. Seceta s-a pus temeinic in zona si iata cum arata cararea principala de acces.

andreiu

       De o parte si de alta, campul cu vegetatie in general uscata, prezinta ici si colo, in zone unde altadata era mlastinos,  palcuri mici de un soi de centaurea si de spini, cu cate o albina batrana pe flori.

andreiu

       Ma asteptam ca rosiile mele cu care m-am cam laudat pe acest forum si care nu au mai fost udate de la plecarea mea la mare, in urma cu peste doua saptamani, sa se fi uscat deabinelea. Surpriza insa a fost una placuta. Iata cum le-am regasit :
      - Rosiile chery, mari si mici

andreiu

         - Cele cu frunza lata, ca a cartofului. Se observa ca unele s-au oparit putin din cauza caldurii

andreiu

      Insfarsit cele galbene (mari si chery beculete) si portocalii.

andreiu

       O prima veste buna, dinspre spital. Un telefon dat la terapia intensiva imi confirma faptul  ca tata a fost dezintubat, scos de pe aparate si doarme cu sforaituri. Va fi tinut totusi acolo, sub supraveghere pana cel tarziu maine, avend varsta foarte inaintata, 98 de ani. Sper sa fie bine.

Tamu

Ma bucur sincer pentru el.
Sanatate maxima la toti!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!