Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

     A doua zi de mare a debutat destul de tarziu, pe la ora 11. Am ales o alta zona si anume spre sudul litoralului, linga statiunea Olimp, langa restaurantul pescarec, unde am si servit masa. Apa azi a fost mult mai rece decat ieri, iar pe la ora 15 s-a inorat serios si ne-am retras de pe plaja. In zona am observat un lan destul de mare de floarea soarelui, care avea inca mai mult de 60% flori deschise.

mape 48-petru manea

Daca duceai si albinele acolo in pastoral inpuscai doi iepuri dintr-un foc  :wink2:

andreiu

      Da, cred ca as fi facut o afacere buna. Lanurile, ca sunt mai multe, unele spre coacere sunt amplasate in jurul unor lacuri, probabil cu apa dulce, la distanta de cca 3 km de mare. Nu am vazut insa nici o stupina in zona, cel putin cat s-a vazut din sosea.

sandupop

Citat din: mape 48-petru manea din Iulie 31, 2013, 09:54:49 PM
Daca duceai si albinele acolo in pastoral inpuscai doi iepuri dintr-un foc  :wink2:
Puteau  sa faca si ele o baie in.....mare :rotfl:. Concediu placut in continuare. :beer: :beer: :beer:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

     Multumesc Sandule,
Felicitari pentru pustoaica ta cea curajoasa si cuminte.De fapt eu am intuit de la inceput ca este vorba de fetita ta. Coincideau numele de familie, localitatea si...pasiunea pentru albine. Nu mi-am dat insa cu parerea atunci, am asteptat sa se confirme de la voi aceasta banuiala. Cu bine. :hi: :hi:

sandupop

Pai dumneavoastră la ora asta nu sunteți la plajă?...Imi place ca sunteți foarte prompt la raspunsuri. Multumesc pentru urarile pentru aia mica, ...nu am mai avut capat cu ea si am fost nevoit sa o las sa scrie si ea pe forum,....ce mai , mi-a zis "avem drepturi egale".....deja se vede  apicultoare de "pastoral",.....dar cu o conditie sa fie aproape de .....mare!!!
Si sa nu va bronzati prea tare, ca nu va mai recunosc albinele,....la Dupapiatra nu sunt apicultori....Negri =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bismark

     Sandule, il vezi tu pe mosul stind la soare sa se bronzeze,cred ca sta sub umbrela sii supravegheaza pe nazdravanii lui de nepoti care construiesc castele de nisip.Chiar as vrea sa-l vad bronzat ca un negru cu ochelarii si palaria printre stupi.Sper sa ne puie o poza si sa vedem si noi cit bronz a acumulat :razz:Ii doresc un sejur linistit si sa acumuleze cit mai mult din briza marii,pentru sanatate si energie pozitiva pentru urmatorul sezon de toamna.Cu mult respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Baieti, pana azi am facut cu succes reclama branzei telemea, in locuri mai laturalnice, pe plaje relativ pustii, sau cu turisti razleti, cam la fel de albinosi ca noi. De maine insa ne pregatim sa prezentam si un sortiment de cascaval, foarte putin afumat.

andreiu

     Deocamdata cascavalul nostru este rozaliu, se va inchide putin la culoare in urmatoarele zile. Pentru maine ne-am hotarat sa mergem la Aqva Magic, sa ne dam pe tobogane.

andreiu

         Nu reusesc sa pun poze. Ma folosesc de laptopul lui Alex, prietenul lui Bianca, fata noastra mai mica. Alex este de loc din Navodari, are un apartament in Constanta si il folosim noi pana maine cand incepe sejurul turistic propriuzis, la un hotel din Mamaia. Bianca si Alex au plecat deja la Bucuresti, de unde vor zbura taman in insulele Mauriciu, pentru un sejur de 7 zile.

sandupop

Super fain! Ma bucur ca va simțiți bine, simeu de abia astept data de 1 septembrie cand o sa vin si eu la mare cu tot "clanul". Concediu placut in continuare.  :beer: :beer: : sampanie:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

       Dupa mai multe incercari nereusite de transfer a pozelor din camera foto samsung ES90 pe laptop, cu ajutorul cablului USB, am constatat ca beculetele care indica starea de functionare a camerei s-au stins total si nu se mai reaprind la actionarea butoanelor. Sa fie oare defectiune doar la baterie, sau s-o fi ars ceva in interiorul camerei foto?

sandupop

Dar camera, daca scoateti cablul mai functioneaza ? Laptopul nu are cititor de carduri? Daca are scoateti cardul din aparat, lîl introduceti in laptop si ați rezolvat mai usor problema.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

       Alarma mea s-a dovedit din fericire a fi falsa. Am lasat camera foto la incarcat cat am fost la plaja si acum functioneaza din nou. Deci dimineata bateria era descarcata complet. Totusi nu reusesc, de fapt nu stiu sa descarc poze in laptop. Am incercat si sfatul lui Sandu, am scos cardul din aparat si l-am introdus undeva, intr-un orificiu unde se potrivea si...nimic. 

bismark

   Ba da,Sandule toate leptopurile actuale au cititor de carduri,numai ca trebuie sa aiba descarcat programul de CD al fiecarui aparat de foto.Asa ca ,,mosul, daca vrea sa descarce poze de pe orice leptop trebuie sa descarce CD aparatului foto propriu pe leptop.Mosule vreau sa te vad cit de negru esti?Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/