Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

         Am ajuns la momentul oportun. In prima zi, inca nu apucasem sa ma uit in stupi, dintr-un reflex am dat o tura prin livada cu pruni si am observat primul roi. Am pregatit rapid ce trebuie, am pus roinita deasupra si l-am afumat putin, pana a inceput sa urce in ladita.

andreiu

        Inca nu intrase primul roi natural in roinita, ca am auzit din nou zumzetul specific al roiului care se formeaza in zbor, deasupra stupinii. Dupa dansul de rigoare, a inceput sa se aseze mult mai la indemana decat primul, pe un ciot de prun care a fost taiat pentru regenerare anul trecut. Am surprins asezarea primelor albine, apoi secventele importante ale formarii si capturarii roiului

andreiu

         Dupa incartiruirea celor doi roi naturali pe vatra, am inceput controlul familiilor. Am inceput, evident, cu familile care au roit, pentru  recoltarea botcilor mature si stolonarea acestora in cate doi roi artificiali. Am facut o selectie a botcilor alegand cele mai mari, cu care am facut banca de botci pentru urmatoarele roiuri artificiale. Fiecare botca am introdus-o in bigudiu din sarma, facut dupa modelul lui Marin. Bigudiurile cu botci le-am pus deasupra ramelor  la un stup roit.

sandupop

Frumos de tot ați surprins aceste momente, pentru mine ca incepator sunt ... o lectie deschisa,  :thanks: :beer:, sa știți că urmăresc cu interes postarile dvs, pentru ca mi se pare ca aveti un spirit didactic dezvoltat,...adicăva exprimați mai pe "limba" începătorilor.  :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

        A doua zi mi-au mai roit 3 familii. Doi roi s-au asezat in conditii relativ comode, dar al treilea s-a cocotat taman in varful unui mar. Am rezolvat insa problema cu o scara de 8 metri . Cu acesta procesul roirii naturale in stupina s-a incheiat, pentru ca am reusit sa controlez toate familiile si unde a fost cazul, am facut divizarile, inainte sa roiasca.

andreiu

     Re : Sandu Pop.
     Ti-am citit aseara tarziu mesajul pe privat. Iti dau raspunsul aici, pentru ca poate este util si pentru alti incepatori, care vor sa-si dezvolte stupina.
     Dupa cum am precizat de la inceput, fac stuparit stationar, intr-o zona destul de capricioasa climateric, unde nu exista culesuri abundente, care sa faca necesara punerea caturilor la toate familiile. De axemplu, acum am caturi de 1/1 la doar 6 stupi. Ceilalti sunt stransi pe un corp pe 10 rame si saptamanal, ca sa-i tin in activitate, le dau la construit cate o foita si le iau, dupa caz cate o rama  cu puiet capacit sau cate o rama cu miere. Tu ai precizat ca ai pus caturile, intrebarea mea este: Le-au umplut cu miere?

sandupop

Citat din: andreiu din Iunie 02, 2013, 08:58:25 AM
     Re : Sandu Pop.
     Ti-am citit aseara tarziu mesajul pe privat. Iti dau raspunsul aici, pentru ca poate este util si pentru alti incepatori, care vor sa-si dezvolte stupina.
     Dupa cum am precizat de la inceput, fac stuparit stationar, intr-o zona destul de capricioasa climateric, unde nu exista culesuri abundente, care sa faca necesara punerea caturilor la toate familiile. De axemplu, acum am caturi de 1/1 la doar 6 stupi. Ceilalti sunt stransi pe un corp pe 10 rame si saptamanal, ca sa-i tin in activitate, le dau la construit cate o foita si le iau, dupa caz cate o rama  cu puiet capacit sau cate o rama cu miere. Tu ai precizat ca ai pus caturile, intrebarea mea este: Le-au umplut cu miere?
De umplut nu le-au umplut dar lucreaza la ele, cam 60 % sunt umplute, as vrea in schimb sa procedez si eu ca dvs. ... daca in privința scoaterii saptamnale a unei rame de miere am înțeles ( eu am scos la 2 saptamani o rame si am dat in loc o rame cu fagure artificial), intrebarea mea este,  daca scoti o rama cu puiet capacit....ce faci cu ea? Precizez ca as face si eu un roi , două,  dar nu stiu  um sa procedez in acest caz!
P.S. pe privat o sa va trimit nr meu de telefon, si as dori sa putem vorbi.Multumesc anticipat.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

       Acum este in plina floare salcamul din apropierea varfului Bradisor, in partea opusa zonei cu stupina, la cca 1,5 km. insa este destul de putin. Poza insa merita sa fie vazuta.

andreiu

          Re : Sandu Pop
    Cu 3 rame de puiet capacit si inca una cu miere, rezulta un roi viabil. Iti mai trebuie o botca matura, sau o matca, de preferat, gata fecundata. Vezi prin imprejurimile tale daca este un apicultor dispus sa-ti dea asa ceva. Daca nu, sa ai grija ca una din ramele cu puiet la eclozionare sa aiba si oua proaspat depuse. Dureaza mai mult, dar pana in septembrie are sanse sa se dezvolte singur. Pe toata durata lunii iunie poti repeta de cel putin 3 ori figura, fara a slabi prea tare familiile de baza.

andreiu

       Ramele cu puiet la eclozionare se iau cu tot cu albina acoperitoare, dar numai dupa ce ai verificat cu atentie ca nu ai luat si matca familiei. Nu este un dezastru daca ai gresit cu una, dar este un adevarat dezastru daca gresesti cu toate trei. Familiile de baza raman orfane iar matcile se omoara intre ele.

andreiu

     In zona a inceput inflorirea plantelor melifere si producatoare de polen. In ordinea inportantei pe care eu consider ca o au, acestea sunt urmatoarele: cimbrisorul de camp

andreiu

       zmeurul

andreiu

        O planta care face dupa fructificare niste pastaiute mici, sa-i zicem mazariche de camp. Este vizitata mai mult de bondari care au trompa mai lunga.

andreiu

        Cretusca si iasomia - mai mult pentru polen

andreiu

         Am constatat un procentaj destul de redus de prindere a castanului comestibil altoit pe stejar. Totusi doua exemplare au reusit.