Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

         Desi a fost sarbatoare religioasa mare, nu m-am putut abtine de la o scurta vizita la albine. Pentru inceput m-am echipat dupa ultima moda. Iata echipamentul de lucru al lui Mosu Pilu. Un banal fes de culoare inchisa, vechi din perioada tineretii mele si ochelari legati cu o mica panglica tricolora UNGUREASCA.

andreiu

         Am renuntat in totalitate la masca apicola. Imi place sa vad clar ce se intampla pe rama. Primesc foarte putine intepaturi, in unele zile chiar deloc, intrucat respect regulile de baza: afumator cu moderatie, gesturi si manevre calme, interventiii doar pe timp frumos, haine curate, afumare abundenta pe zonele corporale descoperite (maini, fata, gat).

andreiu

      Prima familie vizitata a fost cea cu matca trantorita, caruia dupa ce am eliminat-o pe cucoana i-am mai dat data trecuta o rama cu puiet de toate varstele. A tras o singura botca, la prima vedere, buna. O las sa iasa, sa vedem ce-o iesi.

andreiu

             A doua familie la care nu puteam sa ma abtin a o vedea a fost cea din orizontalul complet. A cladit intr-o saptamana la pomi fructiferi, o rama noua cu foita si doua rame incepute in vara trecuta. Bucovinene, nu am observat fenomenul descris de tine, ca ar construi cu celule de trantori. Ramele incepute putin aul trecut, au fost construite corect, numai cu celule de lucratoare, au format coronite de miere si insamantate complet.

andreiu

        In sfarsit a venit vremea pentru o scurta analiza ce este in interiorul acestei lazi. O superba familie, pe 19 rame inainte de salcam, cu 13 rame de puiet si miere inca necapacita pe 3 rame, pline. Inca nu da nici un semnal ca s-ar pregati de roire. Dupa salcam, o voi forta eu. Doresc cat mai multe fiice de la mama eroina. O prezint mai jos, pe un alt fagure recent construit.

bucovineanu

Citat din: andreiu din Mai 06, 2013, 10:33:24 AM
             A doua familie la care nu puteam sa ma abtin a o vedea a fost cea din orizontalul complet. A cladit intr-o saptamana la pomi fructiferi, o rama noua cu foita si doua rame incepute in vara trecuta. Bucovinene, nu am observat fenomenul descris de tine, ca ar construi cu celule de trantori. Ramele incepute putin aul trecut, au fost construite corect, numai cu celule de lucratoare, au format coronite de miere si insamantate complet.
E foarte bine. Am zis cum am patit, nu am zis ca e obligatoriu sa se intample si la altii. Eu pun acele rame neterminate dupa ce au construit 1-2 rame din faguri noi.

andreiu

       Comportamentul acestei familii ma satisface din toate punctele de vedere. Este deosebit de blanda, are o dezvoltare exploziva, culege foarte bine, construieste rapid si corect, capaceste uscat, consum redus din rezerva de iernare, si desi stimulata preferential, nu are intentii de roire. Aceasta va fi prima mea linie de matci selectionate, dar obtinute din botci de roire, pe care, spre sfarsitul salcamului ( la noi, cam prin 20-25 mai) va fi ajutata/fortata sa le produca.

bucovineanu

E o metoda prin care se obtin regine bune deoarece instinctul de roire este indus si nu mostenit. Pentru fortare se inlocuiesc ramele cu oua si puiet necapacit cu rame cu puiet capacit. Referitor la modul de capacire a mierii am observat un lucru aparent anormal. Aceeasi familie capaceste uscat alte tipuri de miere si capaceste umed mierea de mana. Si nu o singura familie ci mai multe.

andreiu

      Esti toba de practica, Bucovinene. Imi place sa te am interlocutor. La tine salcamul da semne de viata ?

bucovineanu

In zona mea este foarte putin salcam. Sunt numai arbori razleti fara importanta melifera. Sincer nu stiu in ce stadiu e inflorirea. Acum e in toi marul si papadia. Sunt ani in care da bine paltinul, dar acesta e spre sfarsitul salcamului.

andreiu

      Azi am facut o recunoastere locala in Deva. Caldura din ultimele zile a grabit inflorirea salcamului. Am facut cateva poze la marginea dinspre deal a orasului, unde in gardurile care imprejmuiesc unele gradini sunt deja salcami cu o parte din flori deschise. Am gustat cateva dar nici urma de nectar.

bismark

      Si la Galati in citeva zile salcimul tinar infloreste.Cel batrin mai dureaza si saptamina asta.Anul acesta m-am invrednicit si cu 4 evodia si inca un soi de tei mai tirzior.Asa cum spuneai ca cel mai frumos este sa vezi cum cresc pomii in timp ce noi ne topim incet,am peste 100 de pomi fructiferi si cum anul asta au inflorit frumos am si polen si miere din belsug.Trebuie sa  ma grabesc cu,caturile.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MARYAN

am vazut primi 2 salcami infloriti
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos !

andreiu

      Bine ai venit pe topicul meu, maryane. Unde ai albinele?

andreiu

        Astazi am mai gletuit si vopsit inca 6 lazi orizontale cu cate 2 compartimente. Maine le voi duce la Dupapiatra si le voi amplasa in asteptarea roilor, care vor fi facuti incepand cam prin 25 mai.