Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

Andreiu, si eu sunt "infectat" cu virusul columbofil de peste 20 de ani, iar de 8 ani particip in concursurile columbofile. Din ce vad, in fotografiii par a fi porumbei voiajori, asta ar  inseamna ca vecinul tau ii si zboara la concurs?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

andreiu

       Da, participa, dar nu l-am descusut cu privire la rezultate.

andreiu

       Azi dimineata, dupa ce am dus nepoteii la scoala si gradi am facut o vizita de informare la gradina de la marginea orasului. Am urmatit cu atentie evolutia temperaturii si comportamentul albinelor, care a fost urmatoarea :
   - ora 8,30  =  9 grade si nici o miscare la nici un stup ;
   - ora 9,00  =  10 gr. si ici pe colo iesea cate o albina dupa apa ;
   -       9,30  =  11    la familiile mai puternice ieseau ceva mai multe si cate una mai intra, dar fara polen ;
   -     10,00  =  12    zbor bunicel la cele puternice si cate una ici, colo la cele mai slabe ;
   -     10,30  =  13  incepe dansul. In stupina se aude primul zumzet, abia perceptibil ;
   -     11,00  =  15 grade, la cei puternici vanzoleala mare, saculeti din ce in ce mai mari, iar ce mici spuneau timid buna dimineata soare.

andreiu

      Am observat, ca nu conteaza pozitia urdinisului fata de punctele cardinale, pentru iesirea devreme la zbor. Elementele care conteaza cu adevarat sunt asadar, puterea familiei si temperatura de afara, masurata la umbra.

andreiu

     Am avut si o surpriza placuta : caisii tineri altoiti in urma cu 2-3 ani pe drajon de prun si polenizati de mine cu crenguta cu flori, in data de 10 aprilie, se pare ca rodesc pentru prima oara.

andreiu

       Acum au inflorit ciresii tineri timpurii. Am repetat procedeul de polenizare incrucisata, cu crenguta de flori luata dintr-un cires matur. Am observat in urma cu ceva ani ca desi sunt plantati printre stupi, pomii tineri sunt de cele mai multe ori ignorati de albine. Ele sunt atrase de coroanele mari si bogate ale pomilor batrani.

andreiu

      Sau, este posibil ca, asa cum stim de la salcam, secretia de nectar la pomii tineri este mai mica, in anumite conditii putand fi chiar nula. Este necesar a se cunoaste acest lucru si chiar cu putin efort, merita aceasta polenizare manuala. Bucuria si satisfactia cand vezi primul rod al unui pom altoit de tine compenseaza cu prisosinta osteneala. 
      Pomii plantati si altoiti de mine sunt nepoteii mei vegetali. Ii iubesc aproape ca si pe cei doi mici nazdravani in carne si oase.

andreiu

      Dupa ce am luat copiii de la scoala am mers din nou la gradina de pe deal. La ora 13,30 bordul masinii imi indica 20 grade. De-abia acum mi-am satisfacut curiozitatea de a ma uita cu amanuntul cum stau cu ramele cu puiet. Am verificat trei prin sondaj si iata ce am gasit, intr-un stup pe care il cataloghez ca bun:

andreiu

        Aceste 3 rame sunt mijlocul cuibului si sunt flancate de cate o rama cu puiet larvar si oua. Matca am gasit-o pe rama care i-am dat-o aseara cu cca 700 ml sirop, cauta celule eliberate si curatate de albine pentru a ponta. (nu Viorel).

pistol28

Citat din: andreiu din Aprilie 18, 2013, 11:38:34 AM
       Azi dimineata, dupa ce am dus nepoteii la scoala si gradi am facut o vizita de informare la gradina de la marginea orasului. Am urmatit cu atentie evolutia temperaturii si comportamentul albinelor, care a fost urmatoarea :
   - ora 8,30  =  9 grade si nici o miscare la nici un stup ;
   - ora 9,00  =  10 gr. si ici pe colo iesea cate o albina dupa apa ;
   -       9,30  =  11    la familiile mai puternice ieseau ceva mai multe si cate una mai intra, dar fara polen ;
   -     10,00  =  12    zbor bunicel la cele puternice si cate una ici, colo la cele mai slabe ;
   -     10,30  =  13  incepe dansul. In stupina se aude primul zumzet, abia perceptibil ;
   -     11,00  =  15 grade, la cei puternici vanzoleala mare, saculeti din ce in ce mai mari, iar ce mici spuneau timid buna dimineata soare.

Foarte buna observatia, familiile de albine trebuie sa fie puternice pentru o iernare usoara.
Problemele apar la familiile cu putina albina.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

andreiu

      Pe campul care margineste gradina, l-am intalnit pe vecinul Aurel, tot un mot laturalnic, pensionar de bloc, dar cu mare drag de animale. Merita sa le vedeti. Mai intai calutul de munte, micut dar robust, bine legat (la propriu si la figurat).

andreiu

        Junincuta Flori, o grasana simpatica si extrem de blanda.

andreiu

        Mica turma de capre, condusa de tapul cel falnic, prieten la catarama cu calutul cel poznas.

andreiu

       Azi dupa masa am observat ca unele albine aduceau polen rosu si erau vopsite in aceasta culoare, parca ar fi marcajul de matca. Uitandu-ma cu atentie la un palc de urzicuta lila, am descoperit provenienta.

andreiu

      Incet, incet, sursele melifere se inmultesc. Apare papadia, dar si concurenta : o albinuta salbatica de dimensiuni mici, dar foarte harnica si agera. Si-a incarcat rapid doi saci de polen.