Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

     Dupa putin joc de glezne, cateva flotari si ceva genoflexiuni pe acest forum, imi iau inima in putinii dinti si ma prezint in fata Domniilor Voastre :
     Am 65 ani, locuiesc in Deva si am trei meserii la baza: pensionar, bunic si apicultor. Le practic cu placere, concomitent. Intrucat forumul este tematic, voi insista putin pe ultima.
     Apropierea de albina a fost instinctiva, fara prea multe planuri de capatuiala. Am inceput prin anul 1980 cu un numar de 4 familii de albine, prin 1990 ajunsesem la 30, cand le-am vandut, pentru ca incepusem construirea casei unde locuiesc acum si am cumparat materiale de constructie.  In anul 1997 am cumparat doi roi naturali si incet, incet, cu suisuri si coborasuri am ajuns acum la cca 65 de familii. Nu fac pasoral, stupina este la 65 de km de Deva, in  Apuseni, intr-un catun de munte la 800 m altitudine. Baza melifera nu foarte bogata dar diversa, asigura conditii bune pentru productia de roiuri si mai putin pentru miere. Am plantat cateva sute de salcami, multi pomi fructiferi de toate soiurile, salcie, zalog, plop, zmeur, ghiocei, ceapa decorativa. In fiecare an defrisez cate o suprafata de lastaris de carpen si plantez specii melifere. Un mare avantaj--nimeni nu stropeste pomii sau alte culturi, deci chimicale zero.
       Stau la dispozitia Dvs pentru eventuale intrebari.
       Cu bine, Andreiu

pharaonu75

Felicitariu pentru toate cele trei meserii, dar si pentru deschiderea paginii personale!
Zona in care aveti stupina pare a fi una de rai!
Asteptam cu interes poze din stupina si din imprejurimi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

Vigilent, ca  intotdeauna, pharaoane, multumesc de felicitare, pozele sunt pe drum.

bucovineanu

Bun venit pe forum si va asteptam cu mai multe informatii si asteptam sa schmbam reciproc din experienta de a lucra cu aceste minunate vietuitoare.

pharaonu75

Citat din: andreiu din Martie 25, 2013, 09:30:03 PM
Vigilent, ca  intotdeauna, pharaoane...

Defect profesional! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

Pentru inceput, cateva poze

Marius-ursulakhe

andreiu  :hi: imi place mult istoria apiculturi dumneavoastra si a planurilor marete dea planta plante si arbori maliferi
Abia astept poze si dece nu si filmari
PS:in zona arieseni mi-a propus si mie cineva sa duc albinele la faneata anul acesta






andreiu

Imprejurimile imediate

andreiu

Muntele din poza anterioara este Bradisorul, iar padurea de mesteceni este a noastra. In urma cu cca 30 de ani, aici coseam nutret de slaba calitate pentru animale. Intrucat in fiecare an puietii de mesteacan erau din ce in ce mai desi, am hotarat sa-i las sa creasca, renuntand la fanul de pe aproximativ 1 ha de teren. In timp mestecenii au crescut, eu i-am rarit si acum arata destul de bine.

ciucur

Domnule andreiu,

Va salut inca odata si ma bucur ca se mai inmultesc si hunedorenii pe forum. Sunt multi stupari in Hunedoara insa destul de putini pe forum. Ma bucur ca ne-ati aratat stupina dumneavoastra si va urez dupa cum am invatat la cursul de apicultura:
Caldura cu noreala, miere multa si ceara !

Despre Apuseni / Metaliferi ....

Munti nostri aur poarta,
Noi cersim din poarta-n poarta."
De-am inchide-a Tzarii poarta,
Altii ne-ar cersi la Poarta!
#
Insa Hotii-s chiar din Tzara
Tradatori la cei de-afara!
Doamne Iarta-i! Esti in Drept!
Insa Du-i hat in desert!
#
Doamne, Da-i la Neam unire
Si Da-i demna carmuire.
Ca-i prea mult blajin si las
Si supus sta la borfasi!
#
O Neam romanesc din Daci
Nu mai cersi doar pozmaci
Ci Ririca-te crestin
Ca sa scapi de cei Hain!


Sper ca nu v-am poluat prea tare pagina de prezentare.
Numai bine!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

Compatrioate, ma bucur ca nu mi-ai ratat lansarea. De fapt eu facusem propunerea sa ne vedem acu 2 saptamani, este cazul sa luam legatura. Raspund la 0729572330. Cu bine.

andreiu

Citat din: bucovineanu din Martie 25, 2013, 09:38:44 PM
Bun venit pe forum si va asteptam cu mai multe informatii si asteptam sa schmbam reciproc din experienta de a lucra cu aceste minunate vietuitoare.

Multumesc, bucovinene, de acord, cu bine.

silviu

   Bun venit printre noi! :welcome:
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

andreiu

Salut, ursulake, iti doresc sa te imbolnavesti de boala plantatului de plante melifere acum cat esti tanar si in putere. Este o mare satisfactie sa vezi cum creste pomul sadit odata cu tine. Zona Arieseni este una frumoasa destul de departe de a mea, cca 80 km.

andreiu

Adapatorul de vara, peisajul vazut de la stupina si un zalog