Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bismark

     Mosule, la mine anul acesta se rup crengile de greutate la caisi,zarzari corcodusi, goldanii galbeni si ciresi iar la visini ce nu sa dejghinat de la iarna din aprile fac de ceva visinata.Sint multumit de productia de miere si la rapita si la salcim si de ceva roiuri naturale.Albinele au trecut pe planul 2 din cauza stricaciunilor zapezii din aprile care mi-a darimat cam tot solarii, sera si a trebuit sa refac aproape toata gradina.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Stai bine, omule ! Inseamna ca pe la tine, ninsoarea tarzie nu a fost urmata de ger, ca la noi. Vad ca frunzisul pomilor din poze este foarte sanatos. Ai facut tratamente in acest sens ?

bismark

      Nu am facut nici un tratament decit cele obisnuite de iarna, o zeama bordeleza si un ulei ca de obicei.Zapada aceea de 1 m si uda a tinut o saptamina si mai bine pina a inceput sa se dezghete.Goldanii rosii citeva sint prin pomi citeva si nici prunele cu git sau altoite.Rasadurile si tot ce aveam atunci a trebuit sa le seaman din nou.Acum ploua de dimineata si probabil si miine.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Eu am crezut că mârâielile lui Firea și a altor câțiva sunt doar pentru împărțirea prazii. În fapt însă au reprezentat o tatonare a mustăciosului in teritoriu că sa vadă dacă mai este cel mai iubit fiu al poporului pesedist.
Manevra lui Dragnea este pe deplin idioată, dar este singura pe care o poate face.
Din nefericire în partidele românești sunt lupte interne atât de puternice, încât la orice cotitură te poți aștepta la orice.
Amintiti-va de ejectarea din partidele lor ale lui P.Roman, Geoana, V.Stoica, Tariceanu, Băsescu, Ponta. În partide există ierarhii mai ceva că la grupurile de câini.
Acum așteptăm cu interes dezlegarea dramoletei și sunt curios daca PSD va găsi parlamentari care să voteze moțiunea de cenzură.
PMP și USR nu vor vota deloc. Nici gâscă lui Constantin - ăla micu. Nici câțiva de la PSD.
E neclar ce va face PNL fiindcă acolo sunt o mulțime de pesedisti sub acoperire. Dacă din PNL nu va vota nimeni, moțiunea nu va trece și Dragnea va muri constituțional.
Viața guvernului Grindeanu este însă efemeră fiindcă după îmbălsămarea lui Dragnea și a PSD, opoziția va depune ea o moțiune de cenzură și va lua guvernarea. Sau vom avea anticipate, asta daca Orban reușește să întoarcă PNL de la sala de autopsie..

andreiu

       Sunt curios ce va mai inventa Dragnea si daca toti liderii psd din Ardeal-Banat-Crisana vor mai sta in pozitia drepti in fata lui. Astept si reactia presedintelui Ioha. Banuiesc ca in sinea lui se bucura ca i-a fost facut cadou o asemenea oportunitate de a juca dupa vointa sa.

bismark

     Toti niste masoni,securisti acoperiti s-au vinduti strainilor.Cind credeam ca imi va merge si mie mai bine hopa niste dizidenti cu scoli la Baneasa sa-si faca de cap.Era de asteptat ca binomul sa nu renunte la facilitati si la ordinele primite de la acestia. Urmeaza marea haiducie,vom vedea daca nu era clar cine conduce si daca scoala lui Coldea ia pregatit pentru razboiul de gherila. Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: andreiu din Iunie 17, 2017, 08:51:24 PM
       Sunt curios ce va mai inventa Dragnea si daca toti liderii psd din Ardeal-Banat-Crisana vor mai sta in pozitia drepti in fata lui. Astept si reactia presedintelui Ioha. Banuiesc ca in sinea lui se bucura ca i-a fost facut cadou o asemenea oportunitate de a juca dupa vointa sa.
Din cate se pare liderii PSD din Ardeal țin tot cu Dragnea

andreiu

      Cred ca ai dreptate bismark. Majoritatea celor care ocupa functii mari s-au lasat ademeniti de cei cu loje si acum fac ce li se cere. Tinu, am discutat mai zilele trecute cu un membru marcant al psd Deva si mi-a spus ca organizatia Hunedoara va merge cu Grindeanu. Poate a vorbit la deruta, o sa vedem.

andreiu

    Un gand bun, prietenesc, ii transmit lui banateanu, alias Nelu Chise cu ocazia zilei de nastere. La multi ani, draga colega si de forum dar si de generatie, suntem contingentul 1948 !

andreiu

        De ceva vreme urmaresc un fenomen pe cerul de la Dupapiatra. Este traseul de patrulare a aviatiei militare. In special dimineata, intre orele 7-8, in urma avioanelor cu reactie raman dare prelungi persistente, care in timp se unesc disipandu-se si formeaza un soi de pacla. Iata cateva imagini:

tinumaftei

Aviația militară, mai ales reactivă, nu lăsa dâre pe cer. Doar avioanele AWACS pot lăsa ceva..

banateanul

Multumesc mult draga colega de forum, de generatie  de la "48 noi care am trecut pragul de 69 fara aluzie la Karmasutra,da-mi voie sa-ti doresc si tie din tot sufletul multa multa sanatate si izbinda totala in razboiul pe care il duci cu barabatie.
     Inca odata tot binele din lume tie si celor dragi din preajma ta.
          Banateanul alias Nelu Chise

andreiu

Citat din: tinumaftei din Iunie 18, 2017, 12:04:47 PM
Aviația militară, mai ales reactivă, nu lăsa dâre pe cer. Doar avioanele AWACS pot lăsa ceva..
Nu am habar de avioanele AWACS, care sunt acelea ?

tinumaftei

Niste Boeing derivate sau asemănătoare cu 707. Zboară sus 13-14... Mii metrii.
Fiindcă stau mult in aer au trasee circulare. Avioanele civile zboară în linie dreaptă, nu au de ce face curbe in aer.

andreiu

#3779
       Am contactat autoritatea locala din zona, respectiv primarul comunei si l-am intrebat daca are cunostinta de ce avioanele survoleaza zona creind aceste linii paralele sau incrucisate deasupra noastra, dar nu am primit raspuns. Am cautat pe Google, tastand "dare albe pe cer" si am ramas neplacut surprins cand am citit mai multe articole alarmante, care denumesc aceste linii persistente "dare ale mortii ". Va invit si pe voi sa faceti la fel, sa studiati aceste materiale publicate, sa va observati propriul spatiu aerian si sa postati aici observatiile voastre. Sa le comentam, eventual sa ne organizam la nevoie, pentru ca daca articolele publicate pe internet contin adevaruri, s-ar putea ca si fenomenele anormale ce le intalnim in activitatea noastra de apicultori sa provina si de la aceste fenomene create prin disiparea in atmosfera a unor produse nocive.