Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Am construit si cca 130 de m de gard de protectie contra mistretilor si a animalelor lasate de capul lor de vecini, care anul trecut mi-au devastat gradina de legume.

oroles

In locul dumneavoastra mancam carne, nu legume.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

        Asa am gandit si eu in prima zi dupa vizita nocturna a mistretilor care mi-au arat gratuit mica cultura de cartofi, apoi au scotocit in continuare si in cea cultivata  cu rosii, ardei, varza si altele. Dar m-a oprit din elan un diagnostic care imi recomanda sa scot definitiv carnea din meniu si sa consum multe legume, seminte  si fructe.

bismark

    Mosule, pachetul tau a sosit inapoi la mine.Imi pare rau ca nu i-ai primit erau uscati a stat mult la posta. De acum la toamna.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Closcutz

Mare pacat de pomisori. Sa stiti ca ai mei par foarte bine si zmeurii, doar arbustii cu tepi sunt mai tristi.

andreiu

    Gicule, se pare ca noi suntem cei mai napastuiti in urma acestui atac meteorologic sever, administrat de catre cei ce detin aceasta arma perversa. Niste pomisori uscati nu mai conteaza. Daca vom fi sanatosi vom face niste schimburi la toamna. :hi:

bismark

    Azi, am adunat geamurile si lemnele de la sera, care s-a prabusit sub greutatea zapezii.De miine incep sa reconstruiesc, noroc ca am geamuri de rezerva de pe la cei ce si-au pus termopane.Sa ridic solariile si sa seman din nou legumele necesare.Azi nevastamea a ridicat bujorii si florile care au scapat.Pentru Closcutz, acei arbusti cu tepi sint goji chinezesti din cele mari si dulci,de care am trimis la toti ca am avut facuti din butasi, isi vor reveni,trebuiesc un pic udati Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Dl. Bismark, pentru la toamna mă înscriu și eu pe lista dvs. de așteptare. Doresc să mai pun cate ceva prin livada. Mulțumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

   Da imi trimiti un MP cu adresa exacta si te servesc cu placere daca o sa am ce.Oricum voi gasi macar ceva goji sau goldani rosii dar vor fi mici dar cu grija se vor face mari.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

#3759
        Dupa aproape doua luni de pauza pe forum, cu degetele ingrosate si dezobisnuite cu tastele, incerc sa reintru in atmosfera din mica noastra comunitate (ma refer la partea activa si combatanta uneori), apiardeal. Intrucat in intervalul de la ultimele mele postari s-au produs evenimente importante, nu voi relua dialogul cu voi de unde am ramas ci sar direct la subiectul fierbinte care a explodat in ultimele zile, criza guvernamentala care devine din ce in ce mai interesanta. Ca pensionar, care am crezut in asigurarile date ca pensile vor creste binisor prin marirea valorii punctului de pensie de la 1 iulie, acum am serioase indoieli ca acest lucru se va si intampla. Ba ma tem ca tot acest taraboi este prefabricat si premeditat in laboratoarele puterii politice. Seamana in opinia mea cu o nunta tiganeasca, desfasurata la un restaurant de lux, unde spre dimineata cand trebuie achitata consumatia, tiganii se iau la bataie si fug toti care incotro, dupa ce au curatat mesele de vesela si tacamuri.

filip

Citat din: andreiu din Iunie 17, 2017, 10:26:55 AM
        Dupa aproape doua luni de pauza pe forum, cu degetele ingrosate si dezobisnuite cu tastele, incerc sa reintru in atmosfera din mica noastra comunitate (ma refer la partea activa si combatanta uneori), apiardeal. Intrucat in intervalul de la ultimele mele postari s-au produs evenimente importante, nu voi relua dialogul cu voi de unde am ramas ci sar direct la subiectul fierbinte care a explodat in ultimele zile, criza guvernamentala care devine din ce in ce mai interesanta. Ca pensionar, care am crezut in asigurarile date ca pensile vor creste binisor prin marirea valorii punctului de pensie de la 1 iulie, acum am serioase indoieli ca acest lucru se va si intampla. Ba ma tem ca tot acest taraboi este prefabricat si premeditat in laboratoarele puterii politice. Seamana in opinia mea cu o nunta tiganeasca, desfasurata la un restaurant de lux, unde spre dimineata cand trebuie achitata consumatia, tiganii se iau la bataie si fug toti care incotro, dupa ce au curatat mesele de vesela si tacamuri.
Corect!
Doua sunt motivele pentru care PSD a dorit sa-l schimbe pe Grindeanu:
1 Nu a raspuns la cerintele financiare venite din partea membrilor de partid.
2 Nu a rezolvat problema penalilor din partid,vezi Gratierea,Abuzul in serviciu,etc
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andreiu

       Pe langa cele doua motive precizate de tine Filip, as mai adauga  inca unul : Teama lui Dragnea ca un timp mai indelungat in postura de primministru, tanarul Grindeanu se va dedulci la functie si va sti sau va invata sa se foloseasca rapid si in scop personal de marea putere conferita de aceasta. Lucru care se pare s-a si intamplat.

bismark

      In sfirsit ai aparut, mosule credeam ca ai ceva probleme, ca dupa ce termin de cules ciresele la mine sa vin si la tine :razz:,.Azi a fost pe la mine Iulian Gheorghevici si a vazut cum stau la mine roii ca liliecii prin salcimi.La tine cum stai cu albinele ?.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

filip

Citat din: andreiu din Iunie 17, 2017, 12:43:44 PM
       Pe langa cele doua motive precizate de tine Filip, as mai adauga  inca unul : Teama lui Dragnea ca un timp mai indelungat in postura de primministru, tanarul Grindeanu se va dedulci la functie si va sti sau va invata sa se foloseasca rapid si in scop personal de marea putere conferita de aceasta. Lucru care se pare s-a si intamplat.
Nu poti citi un rechizitoriu despre guvernul Grindeanu ca apoi sa sustii ca majoritatea ministrilor se vor regasi intr-un viitor guvern.Daca au fost ministri incompetenti ei trebuiau inlocuiti.
Ori ministri au fost incompetenti si nu au ce cauta intr-un viitor guvern  ori toata aceasta cacealma a fost o executie publica data lui Grindeanu.
Nu se leaga,poate reusec sa se lege intre ei cu ajutorul DNA! :P
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andreiu

       
Citat din: bismark din Iunie 17, 2017, 01:39:40 PM
      In sfirsit ai aparut, mosule credeam ca ai ceva probleme, ca dupa ce termin de cules ciresele la mine sa vin si la tine :razz:,.Azi a fost pe la mine Iulian Gheorghevici si a vazut cum stau la mine roii ca liliecii prin salcimi.La tine cum stai cu albinele ?.Cu respect ^:)^ :bzz:
Cu acelasi respect te salut si eu Gicule ! Ciresele mele din pacate au ramas ca o promisiune neonorata. Inghetul tarziu pe floare in primavara a distrus toata recolta. Asa ca invitatia mea o transferam pentru vara viitoare. Cu albinele sunt in refacere moderata, am facut cativa roi, majoritatea reginelor tinere sunt imperecheate, unele au inceput ponta, altele urmeaza in saptamana urmatoare. Salcamul in zona mea a fost compromis total, asa ca se va pune problema ajutarii roiurilor sa se dezvolte. Daca va fi timp prielnic  si florile de camp vor secreta nectar, sper ca in luna august sa obtin macar necesarul de miere pentru consumul casei.