Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bismark

http://www.agriculturae.ro/index.php/gradina-de-langa-casa/2162-ceai-din-coaja-de-citrice-contra-insectelor.html, merge si la pomi de asemeni maceratul de urzica la 3 zile, toate sint mai mult de ecologice si la acest site veti gasi multe tratamente ecologice.In ce priveste miscarea transalpina e ok in iulie.Sa auzim numai de bine si respect  :bzz: ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Maceratul de urzica---am facut in 2015 si a fost bine,dar sa inputit toata gradina de miros de WC
Reteta a fost :1 kg de urzici +10 l apa si lasat 10 zile la soare ----dupa care strecurat si 100 ml la 10 litri apa
Te intreb pe tine Gica ---daca fierb urzicile si zeama o folosesc pentru pomi si alte o fi bine ?

andreiu

    Cu ce mi-ati indicat voi, cu ce am mai studiat eu, sper sa ma descurc si sa am ceva fructe vara aceasta. Principalul este sa nu dea ger tarziu, sa distruga florile la pomi.  Deci, ramane cum am stabilit ! Intalnire de gradul 3 la Dupapiatra, pe la inceputul lunii iulie, la cirese.  :hi:

bismark

    Petre, maceratul de urzica este insecticid numai la 3 zile dupa care devine ingrasamint, este adevarat ca miroase dar este mai bun si mai ecologic decit orice chimicale la orice, pomi,legume,flori. Toate miros urit si maceratul de gainat de pasare si de orice planta soc,tataneasa,citrice etc. Toate se dilueaza 1/10.Cu respect  :bzz: ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Citat din: andreiu din Martie 20, 2017, 09:03:32 AM
    Cu ce mi-ati indicat voi, cu ce am mai studiat eu, sper sa ma descurc si sa am ceva fructe vara aceasta. Principalul este sa nu dea ger tarziu, sa distruga florile la pomi.  Deci, ramane cum am stabilit ! Intalnire de gradul 3 la Dupapiatra, pe la inceputul lunii iulie, la cirese.  :hi:

Sanatosi sa fim ---sper ca nu vrei sa-ti culegem noi ciresele de pe varfuri ?  :)

mape 48-petru manea

Citat din: bismark din Martie 20, 2017, 09:07:06 AM
    Petre, maceratul de urzica este insecticid numai la 3 zile dupa care devine ingrasamint, este adevarat ca miroase dar este mai bun si mai ecologic decit orice chimicale la orice, pomi,legume,flori. Toate miros urit si maceratul de gainat de pasare si de orice planta soc,tataneasa,citrice etc. Toate se dilueaza 1/10.Cu respect  :bzz: ^:)^

:thanks:

andreiu

       Oricum, stropirile se vor face inainte si imediat dupa inflorire, asa ca la coacerea cireselor se risipeste si eventualul miros neplacut. Cat despre culegerea de pe varfuri, gasim noi o solutie acceptabila. Am cumparat deja scara metalica cu 3 tronsoane, ramane sa tragem la sorti care dintre mosi se urca pana la varful ciresului.  :razz: Dar pentru mosul cel mai grasan si comod am ciresi si mai mici, altoiti in urma cu 5-6 ani.

bismark

     Toate plantele cind le maninci nu au miros dar cind ies miroase la fel  =)), dar multe sint mult mai benefice pentru sanatate decit toate chimicalele.Un francez ia venit idea sa curete WC-ul cu vitanja si sa-l arunce in gradina de legume  :P,toti vecinii au fugit 2 saptamini de acasa =)), dar cind a cules rosii de peste 1 kg si le-a dat cite una vecinilor s-au lins pe bot asa ceva nu au mincat in viata lor. Cind le-a povestit unde au crescut va inchipuiti ce a urmat  :P , asa ca nimic nu se pierde ci totul se transforma si poate ati aflat ca sint si tratamente pe baza de urina si alte chestii.Eu prefer fructele si legumele care au ceva pentru sanatate.De exemplu zilele astea am gustat un cartof dulce care are culoarea ca bostanul si este dulce dar este foarte bun pentru a preveni diabetul si prostata.Si voi cultiva in gradina, am luat 2 kg, cartovi mov am cultivat de anul trecut si din 1/2 galeata am scos 3 galeti.Acestia previn orice forma de cancer.De ce oare asiaticii nu au probleme cu inima,ficatul sau alte boli care la noi sint pe toate drumurile si maninca grasimi de porc in prostie, dar la toate astea pune cite un chil de ardei iuti si asta se consuma si in Africa si America numai pe noi europenii ne ustura undeva daca mincam iute.Cu respect  :bzz: ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea


    , dar cind a cules rosii de peste 1 kg si le-a dat cite una vecinilor s-au lins pe bot asa ceva nu au mincat in viata lor.
[/quote]


Cred si eu ca asa ceva nu au mancat in viata lor

andreiu

#3744
    Ieri si alaltaieri am carat 3 camionete de gunoi de grajd de oaie bine putrezit, de la popa Ionel, varul nevesti-mi. Am plantat in solar 30 de fire de rosii, cca 100 de fire de salata, am semanat ridichi si castraveti.
    Afara, albinutele care mi-au mai ramas au avut zilele trecute un cules abundent, de polen de la rachita, corn, si miere de la fagurii de la rezerva, pe care i-am dat la lins afara. Am observat un lucru demn de a fi relevat, o albinuta dupa ce a cules polen, a venit si la fagurele cu miere, Daca se mareste putin imaginea poate fi observata, cum se indoapa si cu miere. Este singura care am vazut-o cu sacusorii de polen pe fagurii cu miere. Daca este sa compar interesul pentru cele doua surse, acesta a fost pe departe, in favoarea matisorilor de rachita si florilor de corn.

corneliuhrom

d l andreiu  ramele expuse afara atrag si din alta parte albine  sa nu aveti probleme cu furtisagul  mai tirziu ,nu stiu eu nu am incercat, :nono: sanatate si numai bine  %%-.

andreiu

         In ce priveste albinele, nu au fost probleme, chiar a fost bine ca le-am dat luna trecuta sa linga mierea din fagurii vechi, nu s-a produs furtisag si familiile cate mi-au mai ramas s-au dezvoltat bine. Toate lucrurile au mers bine, pana saptamana trecuta cand s-a declansat ciudatul fenomen meteorologic, cu zapada grea, abundenta, urmata de zile cu temperaturi scazute, in unele dimineti si de -5 grade. A nins peste pomii infloriti si exista extrem de putine sanse sa mai lege ceva rod. Ma refer la ciresi, pruni si visini, ca marul  nu si-a deschis inca florile. Iata cateva imagini, care daca nu ar fi vorba de proprii pomi fructiferi, s-ar putea considera chiar frumoase.

andreiu

        Dupa topirea zapezii, urmata de doua nopti geroase se vad primele consecinte la nuci. Compromitere totala.

andreiu

      La cires, florile arse de ger reprezinta cca 70%. Dar multe dintre cele care nu si-au schimbat culoarea in maroniu, sunt cu pistilul innegrit, deci sanse minime de rod.

andreiu

     Si alunul a avut de suferit. O buna parte din frunze s-au necrozat total sau partial. Sunt curios daca vor rodi anul acesta, daca a fost atacata si formatiunea fructifera din varfurile crengutelor.