Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

    Bravo mosule, da dupa ce te ghiftuiesti cu fasaica neagra si iesi in gradina sa tragi cu pusca, te-ai uitat vreodata in urma sa vezi ce culoare are fumul ?? :rotfl:

roi_ag

Citat din: bismark din Februarie 23, 2017, 09:39:38 AM
=))maninc fasole neagra mai am un pic de minte de virsta mea :razz:.Eu gata cu birfelile mi-a venit pensia marita si n-as vrea in ruptul capului sa mai vina un Basescu sa mi-o taie.
De atâta fasole neagră , grijă mare ca mintea sa nu dea "vânturi" :rotfl: și referitor la pensie să sperăm că nu vine să o taie inflația   :nod:

andreiu

      Partida de astazi s-a incheiat remiza. Toti combatantii sunt insa la mana celei de a 3-a puteri. Toti zambeau manzeste cu ocazia juramantului de la Cotroceni. Se va pune de o pace durabila sau va fi doar un armistitiu ?

Cristel

#3663
Zambetul unora va disparea dupa un comunicat de la DNA si altul de la Parchetul General :)
In plus, Hoyt a pus trenul pe sine, deraiase nitel. Sau a tras macazul? Sa vedem cum joaca in Moldova.
Ancheta in rem privind Revolutia s-ar putea sa-l detroneze pe Ilici pentru totdeauna, drept semnal pentru cine tine fraiele puterii in zona asta. El a jucat bine, la doua capete, la inceput cartea tovarasiei si pana la urma a inclinat spre NATO- poate asta il va ajuta sa plece linistit, inainte de a fi "coborat".
Lupii tineri din psd isi cauta lider.
Pentru cei cu pensia marita, vesti bune: creste pretul la gaze!  :rotfl: Nu alea de la fasaica ci de la conducta. Cu 10%. Si implicit restul: painea, carnea, intretinerea la iarna. Se pare ca va fi o crestere si la pretul energiei electrice, sa vedem cum vor drege prostia aia din ianuarie cu avem rezerve, nu avem rezerve, de a crescut pretul de la 240 la 650 lei pe megawatt.  http://www.digi24.ro/stiri/economie/energie/anre-investigheaza-de-urgenta-pretul-energiei-659072
Din punct de vedere economic va fi bine, avem crestere economica din cheltuieli!

PS fasolea este excelenta, are proteina. Atentie la acidul fitic, se recomanda sa fie lasata la inmuiat in apa la temperatura de 60 grade, pentru reducerea acidului fitic.
Sanatate tuturor si zbor frumos la albine!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

balasbebe

Prin 1992 am facut un credit la CEC sa cumpar apartamentul. In 1998 am reusit sa-l platesc din salarul pe cateva zile.Aveam salariul de 1436000 lei si datoria ramasa era de 68000 lei. Acum am un credit in lei cu dobanda fixa. Daca merg preturile si inflatia, o sa pot plati creditul cu pensia pe o luna. Nu este o bucurie, dar este o realitate.
Cunosc persoane care au luat credite demilioane, au stiut ca va fi inflatie si acum au imperii.

Cristel

In anii '90, cine a avut inspiratie si a cumparat imobile, a investit foarte bine! Rata unui apartament in Bucuresti era cam cat costul unui pachet de tigari (cazul unei matusi care a si luat decizia de a merge sa achite toata diferenta ca sa nu-i mai vina instiintari de rate atat de ridicole).
Iliescu a facut aceasta miscare- buna pentru populatie- pentru a-si asigura sprijinul popular, pe de o parte, dar si banii de care statul avea nevoie pentru a finanta gaurile negre din industrie. Pana prin 1999 preturile erau rezonabile raportate la situatia de acum.
De fapt, pe acest val al "improprietaririi", s-au vandut si imobilele nationalizate, pana prin anul 2000 fiind favorizati chiriasii in dauna fostilor proprietari. Noua nomenclatura a pus mana pe o afacere de miliarde fara a misca prea multi bani.
http://www.stiripesurse.ro/ultima-achizitie-a-lui-ion-iliescu-apartament-de-lux-cumparat-la-pret-de-chilipir-foto_979117.html
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

#3666
       Asa este, pe mine m-a prins aceasta perioada spre sfarsitul perioadei de rambursare a unui credit pentru locuinta. L-am lichidat urgent in cateva luni. Dar apoi m-am fript serios, pentru ca m-am apucat de constructia casei si am luat un credit ipotecar, care mi-a cam luat tot ce castigasem la apartament. Imi amintesc cu groaza de perioada cind inflatia era de peste 100% iar dobanzile bancare ajunsesera la peste 20%.

andreiu

      Cristel, ai dreptate. Cresterea la pensie s-a evaporat in gaze. Ultima factura eon a fost de 1350 de lei. Este adevarat ca a fost o perioada deosebit de rece si am asigurat o temperatura constanta la 20-21 grade.

undragutz

Citat din: andreiu din Februarie 24, 2017, 07:10:06 PM
      Cristel, ai dreptate. Cresterea la pensie s-a evaporat in gaze. Ultima factura eon a fost de 1350 de lei. Este adevarat ca a fost o perioada deosebit de rece si am asigurat o temperatura constanta la 20-21 grade.

Cine sta cu,   =))....cuculetzul la caldura ....  ....plateste cit consuma  .

andreiu

     Asa-i dragutule, noi astia mai vechi trebuie sa ne asiguram caldura nu doar la ce ziceai tu, dar mai ales la oase. Cuculetul se mai  retrage in cate un cuib caldut, din ce in ce mai rar :razz:

Vyktor

Ce parere aveti de propunerea de micsorare a amenzlor pentru furtul din padure?
Sper sa nu fie adevarata stirea. Altfel va fi vai de.... "cucii" nostri cu astia.

andreiu

        Nu sunt la curent cu o asemenea stire. S-a dat vreo lege, sau OG in acest sens ?

Vyktor

Este doar o stire de la tv. Deocamdata. Dar stii cum este cu fumul..... La noi este posibi orice

Vyktor


bismark

    Toti sorosistii de la Catavencu vor da socoteala cindva, dar atunci va fi prea tirziu va trebui sute de ani sa creasca o padure, daca as fi un Vlad Tepes as pune in fiecare copac taiat cite un sorosist sa astepte pina va creste alt copac si asta in frunte cu Ioha care vad ca sa sters de pe siteul lor i se vad frunzele de la morcovi :rotfl: ))/Ma intreb cite topoare sint in tara asta, ca cozi se vede ca sint multe. ))/
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/