Masina potrivita pentru apicultura

Creat de popik50, Martie 17, 2013, 11:38:25 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Eu unul vad o solutie optima (pe care urmaresc a o realiza) un camion de 7,5 tone si o remorca gen platforma. Pe ansamblul asta poti pune 70 de stupi verticali pe camion in stelaje si cel putin inca 30 pe interval (eu estimez ca se pot pune pana la max inca 60) , iar pe remorca inca cel putin 12 randuri de 4 stupi verticali (la platforma de 2x4,5 m).
Factor pozitiv e ca iti da posibilitati in functie de cat vrei sa te extinzi, insa problema e daca se incadreaza si in cerintele de tonaj.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone


ionel07196555

stie cineva unde se fac cursurile de pregatire profesionala pentru a putea circula cu categoria B cu 4250 Kg pe ansamblu de vehicole { 3500 + 750 remorca sau rulota ]

popik50

#33
Am o masina 4 x 4care are 2000 MP care poate trage 2,8 tone la remorca . Daca imi cumpar o remorca de 2,5 MMA de ce as mai avea ca sa pot circula legal cu ea ?In afara de B + E mai am nevoie de atestat , tahograf , licenta sau altceva ? Vreau sa o folosesc ptr carat stupii . Daca cineva cunoaste legea sa ma lamureasca si pe mine

mosunick

Nu va trebuie tahograf, nici licenta de transport, nici atestat. Singura grija va fi cand o sa platiti taxa de drum, ca intra la peste 3,5 tone.
Conform directivelor europene (2006/126/CE), din 19 ianuarie 2013 cu permis cat. BE se poate conduce ansamblu vehicul care nu depaseste 4250 kg.
Nu ati spus cat e masa vehiculului dar cu siguranta ca sunteti la limita sau depasiti...
Bafta!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

popik50

am cumparat o remorca de 2500 MTMA si o sa o trag cu masina 4x4. Pentru moment sper sa ma ajute  :)

popik50

are 4,20 / 2,10 . Incap in ea 30 de stupi verticali pe un rand.

pharaonu75

De care ford ai? Cat a costat remorca?
Te-ai gandit sa folosesti remorca doar ca o simpla platforma si sa transporti pe ea stupii in stelaje, ca AICI?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

xvader

masina potrivita...in functie de buget si de numarul stupilor...pentru fiecare, cea pe care si-o permite

ionel07196555

Citat din: mosunick din Aprilie 04, 2013, 05:38:45 PM
Nu va trebuie tahograf, nici licenta de transport, nici atestat. Singura grija va fi cand o sa platiti taxa de drum, ca intra la peste 3,5 tone.
Conform directivelor europene (2006/126/CE), din 19 ianuarie 2013 cu permis cat. BE se poate conduce ansamblu vehicul care nu depaseste 4250 kg.
Nu ati spus cat e masa vehiculului dar cu siguranta ca sunteti la limita sau depasiti...
Bafta!
SI pina la acea data cum era ?   ????????????
.     SA mai citim odata

mosunick

PREVEDERI ACTUALE:
categoria B:
autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

popik50

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 12, 2013, 07:41:21 PM
De care ford ai? Cat a costat remorca?
Te-ai gandit sa folosesti remorca doar ca o simpla platforma si sa transporti pe ea stupii in stelaje, ca AICI?
Ford Maverik de 2700 cc, diesel. Trage la remorca 2800. E o masina puternica. Are 4x4 si usor si greu...
Pe remorca an dat 2000 Euro adusa din germania pana in la mine. Vreau sa o folosesc momentan la transportat stupii si poate pe viitor sa ii fac si stelaj. O sa mai ma gandesc.

xvader

sa le folosesti sanatos...sa dea dumnezeu sa-siscoata banii la primul cules :D

popik50

Multumesc XVADER ... miere multa si la tine


bogdan.munteanu

#44
salut,m ar interesa si pe mn dak as putea transporta stupii cu o duba inchisa(deci inchisa nu cu remorca),nu am stupi dar as vrea sa ma apuc si ma gandesc ca pt inceput m as multumi cu o duba inchisa un ford transit...nu as vrea cu remorca pt inceput,as incepe cu un 20 de stupi si m ar interesa si cam cati stupi ar intra intr un ford transit ca asta: http://www.tocmai.ro/ford-tranzit-10481537.html multumesc