Masina potrivita pentru apicultura

Creat de popik50, Martie 17, 2013, 11:38:25 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Ce tonaj are MAN-ul? Cat a costat? Cat este impozitul? ITP-ul? Rovigneta? L-ai luat din tara sau de afara? Daca l-ai adus de afara, cat a costat prima inmatriculare?

Nu stiu de ce, insa am sentimentul ca daca ti-ai cumparat o masina, mai ales una dintr-asta, statul ar vrea sa iti ia anual, prin tot felul de taxe, inca o data contravaloarea masinii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mosunick

Un 7,5 tone e mai adecvat. Gandeste-te si cati km ai de gand sa faci cu masina. In Romania nu cred ca se fac mai mult de 3000 de km pe an cu un camion in pastoral. Masina trebuie pusa la punct la inceput, si oricum intretinuta sa mearga ceas. Nu te poti risca sa ramai in drum vara si sa pierzi toate familiile (se cunosc cazuri de oameni cu experienta care au patit-o). La 4-5000 Euro cred ca iti gasesti de cumparat chiar si dupa 2000.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

popik50

Eu as vrea sa merg in pastoral cu 60 - 80 familii si ma interesa care ar fi  cea mai buna alegere in ce priveste transportul lor . Bugetul ar fi undeva in jur de 5000 euro . Am observat ca parerile sunt impartite si cu cat asculti pe mai multi cu atat ramai mai incurcat ...  :)

hadrian

Salut. Eu duc stupii in pastoral cu o scania de 18 tone. E cam scump la intretineri ... dar se merita ( cand vrei sa pleci dai cheie si gata...)

elvis

Citat din: popik50 din Martie 18, 2013, 04:32:01 PM
Ar fi o varianta sa mai pun o remorca de 750 kg ( cu 10 stupi ) + utilitara cu 50 de stupi si as duce la un transport 60 de stupi . Daca ar fi sa ma extind si mai mult as putea sa fac 2 drumuri si s-ar rezolva problema . Ansamblul utilitara + remorca 750 kg se poate conduce cu categoria B . Problema este sa nu raman cu ea in noroi ptr ca are tractiune spate.
Ar mai fi de luat in calcul si Fiat Ducato cu tractiune fata http://www.autovit.ro/fiat-ducato-maxi-2-5-tdi-T3601829.html sau Iveco cu punte dubla http://www.autovit.ro/iveco-daily-T3595049.html
Ce parere aveti ? Care ar fi mai potrivita ?
Nu fac pastoral ca inca sunt mic dar as lua un ducato si pe el as pune un pavilion din ala modular care se da jos eventual daca ai destul de multi stupi faci 2 transpoiarte (2 pavilioane)
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

roi_ag

Citat din: pharaonu75 din Martie 18, 2013, 06:53:53 PM
Ce tonaj are MAN-ul? Cat a costat? Cat este impozitul? ITP-ul? Rovigneta? L-ai luat din tara sau de afara? Daca l-ai adus de afara, cat a costat prima inmatriculare?
Are 7,5t,fabricat in 2001 prima inmatriculare in 2002 l-am cumparat din tara inmatriculat RO ,
4700Euro,impozitul 690ron,a transportat confectii in Anglia

popik50

Citat din: roi_ag din Martie 18, 2013, 04:36:51 PM
Pe Mercedesul ala poti sa pui cam 60 de stupi ,dar depasesti cu mult greutatea maxima admisa,
daca o sa mai ceara si atestat se merita sa iei ceva la 7,5t,mai ieftina decat ala ,si inca se mai gasesc inmatriculate in RO,ca de exemplu

Cat costa RCA _ul si rovinieta si ce consum are?

roi_ag

RCAanul trecut pe 6 luni 650ron,consumul nu l-am facut ca am un rezervor de 250litri,poate anul asta sa-l fac,dar undeva maxim 17 %

zumzum

Buna .Am si eu o parere.Pana anul trecut am folosit in pastoral un Fiat Ducato cu oremorca de 2t.Masina era anmatriculat ca turism dar era modelul inaltat.Erabun la extras, dormit si carat lazi ptr roiuri. pe remorca puteam pune 30 de stupi am poza an avatar.An masina duceam roiurile.Masina era buna nu am ramas cu ea niciodata nici pe drum nici inpotmolit.singura problema era impozitul ca avea motor de2500 si plateam 1020 roni .restul era ok.Parerea mea este ca cu un bus sau masina de teren si oremorca nu poti transporta mai mult de40 stupi deodata.De anul trecut folosesc un Daf de7,5t ptr 60 de stupi an rastel si restul in mijloc dar ptr greutatea admisa 60 ar fi suficient.Daca ai posibilitatea de atransporta de mai multe ori este ok un bus si remoca daca nu cauta ceva mai mare este parerea mea.

popik50

Citat din: zumzum din Martie 20, 2013, 10:22:32 AM
Buna .Am si eu o parere.Pana anul trecut am folosit in pastoral un Fiat Ducato cu oremorca de 2t.Masina era anmatriculat ca turism dar era modelul inaltat.Erabun la extras, dormit si carat lazi ptr roiuri. pe remorca puteam pune 30 de stupi am poza an avatar.An masina duceam roiurile.Masina era buna nu am ramas cu ea niciodata nici pe drum nici inpotmolit.singura problema era impozitul ca avea motor de2500 si plateam 1020 roni .restul era ok.Parerea mea este ca cu un bus sau masina de teren si oremorca nu poti transporta mai mult de40 stupi deodata.De anul trecut folosesc un Daf de7,5t ptr 60 de stupi an rastel si restul in mijloc dar ptr greutatea admisa 60 ar fi suficient.Daca ai posibilitatea de atransporta de mai multe ori este ok un bus si remoca daca nu cauta ceva mai mare este parerea mea.
Cred ca in final o sa optez pentru ceva mai mare . Ma gandeam la ceva de 10 - 12 tone pentru ca ai spatiu si deasemenea poti pune pe ea fara grija cantarului . Cat platiti impozit ,RCA si rovinieta la Daf si ce consum are ?

popik50

Poate sa-mi spuna cineva cam cat ar fi aproximativ RCA , impozit si rovinieta pentru un camion de 10 - 12 tone ?

popik50

Si cam cat are masa proprie un camion de 7,5 ca sa stiu ce greutate mai pot pune pe el si sa nu depasesc MMA. Vreau sa stiu cam cati stupi pot sa duc in pastoral fara sa am probleme cu cantarul . Cei care au astfel de camioane sau cei care stiu mai bine ii rog sa ma ajute cu ceva informatii. Multumesc.

daniel.arad

La un Mercedes Benz 814 Vario care este duba,  am masa totala maxim autorizata 7490 din care Masa Propie 4300 iar Sarcina utila 3190. Astea in conditia in care nu este omologat apicol deci nu are rafturi ori alte modificari...

:bzz:

iosca

Pot sa va zic ca de-a lungul anilor (nu foarte multi)  am incercat cu de toate:
- Autoturism cu remorcuta, pavilion/oane cu tractor, mai multe feluri de camioane(saviem, raba, mercedes 814 de 7,5 to, iveco eurocargo, etc) cu pavilion, chiar si tir (se pot vedea pe adresa din josul fiecarei postari).  Dupa toate astea am ajuns la concluzia in familie, ca lucram cel mai bine in aer liber iar modalitatea cea mai rentabila pt transport sunt remorcutele mici care merg tractate cu un 4x4 sau o autoutilitara Deja lucram la amenajarea primei remorci care speram ca va fi gata in 2-3 saptamani, are 3,5 to max autorizat, pe 3 axe si are 8/2,4 m util. Nu zic ca-i solutia potrivita pt toata lumea, spun ca noua ni se pare cea mai potrivita pt noi in acest moment.
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

iosca

Ca o comparatie din punctul meu de vedere, intre un camion de 7,5 to de ex si o remorca dupa autoturism:
    Pe o asemenea remorca incap fara sa trebuiasca descarcati, un numar aproximativ egal de stupi ca si pe un camion,, valoarea unei astfel de remorci este sub jumatate din valoarea camionului, daca-l mai si omologam apicol, se tripleaza,, impozitul la primarie la un camion, de ex motor de 6000 cum este al meu, de vreo 900 lei iar la o remorca in jur de 50 de lei, asigurarea la camion este vreo 6-7  :roll: ? (nu mai stiu) iar la remorca tot vreo 50 de lei,, masina cu care tractezi remorca o poti folosi si la altceva, iar lucrul jos in aer liber cred (acum, pt ca aveam alta impresie pana nu demult) este mult mai usor si placut (lumina, aer, loc de miscare, ),, in fiecare an, pt inspectia tehnica trebuie stupii dati jos si mers la RAR (in cazul nostru in Craiova la 100 de km), consumul este mult mai mare la camion, intretinerea este mult mai scumpa.

Ca si avantaje ale camionului, in primul rand as pune siguranta mare a stupilor in pastoral (inchizi si stai mai linistit mai ales cand ai un coleg la cateva sute de m), pat de dormit, loc de extras, loc de depozitare pt de toate, posibilitatea de a agata un pavilion, posibilitatea de a inarca stupi, roi, etc. pe culoar, etc
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281