Presa pneumatica pentru panouri

Creat de uve, Martie 12, 2013, 10:09:42 PM

« precedentul - următorul »

uve

Azi am facut testari "la rece" la o presa de panouri din cherestea,foarte utila in orice atelier mic de tamplarie . Cea din imagini poate presa panou de latime maxim 1100 , lungime 2000 mm, pe ambele parti(24 laterale cuib ) . Daca furtunul de jos se face mai gros si mai lung ,se pot face si grinzi lamelare de lungimi mari . In cazul de fata furtunul de jos are 100 mm(cand este fara aer) iar cele verticale au 60 mm .Constructia cere putini bani,putine materiale( furtun -100 de lei ,robineti,conectori si tub fi 6 vreo 150 ,lemn fag 300) plus munca si rabdare.Forta de stringere este foarte mare suprafata amprentei fiind cam de 1400 cm patrati(2800 kg forta la 2 atmosfere) . Furtunele pot fi stranse la capete cu placute placaj sau platbanda metalica plus suruburi M6. Se pot folosi si la presare lamele sau furnir pe curb . Presa ramane sub presiune pana la finalizarea lipirii cand se scoate furtunul de alimentare de la compresor si furtunele se dezumfla .
Sunt convins ca romanii , inventivi fiind , vor gasi si alte intrebuintari sau pot aduce imbunatatiri celei actuale .
Va doresc succes,soare ,sa aveti parte de polen si daca se poate si nectar !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64


Porfy66

Bravo!  :bravo: Excelenta ideea.
Te-as ruga sa mai dai cateva detalii referitoare la modul in care se face conectarea furtunului fi 6 (negru) cu furtunul albastru. Ce fel de conectori sunt si de unde se pot cumpara. Furtunele de unde le-ai cumparat?
Jos palaria! =D> :bravo:
:hi: :hi: :hi:

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

BODOKI

Interesant, eventual un filmulet...?

popa georgian


uve

Multumesc pentru aprecieri ! Maine o sa fac poze , eventual un filmulet cu conectorii si robinetii,eventual cu scheletul de lemn .
Repere pentru instalatii pneumatice se gasesc la firme care vand compresoare si accesorii. Eu le-am cumparat de la Gica Impex Arad ,punct de lucru Sebes.Furtunul albastru este pentru stins incendii si l-am cumparat de la Dedeman (8 - 10 lei / ml).Cu ajutorul unui regulator de presiune se modifica presiunea in instalatie si implicit fortele care apar.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Porfy66

Astepam poze cu detalii constructive....  :thanks:
=D> =D> =D> ^:)^

uve

Sper ca asteptarea n-a fost prea lunga ...Astazi am pozat ceea ce cred ca va intereseaza si poate fi util la constructia unei prese pneumatice. Ieri si azi am facut testari si "la cald "sa vad ce se mai poate imbunatati . Sunt multumit de randamentul ei ,dar poate ca o sa-i pun 4 furtune pe verticala , sa nu mai bat cu ciocanul pentru nivelare .Ceea ce-mi place este faptul ca toate diferentele de grosime ale cherestelei sunt pe aceeasi parte a panoului :partea din spate este perfecta .
Deci :aerul vine din compresor pe tub 6-10 mm si intra in regulator(se poate si fara el dar este util daca vrem sa reglam forta de strangere) .Dupa regulator se pune o cupla rapida.La ce este utila ? Cand vrem sa scoatem din presa , instalatia este sub presiune .Daca desfacem cupla rapida , sistemul se goleste.Fara cupla ,trebuie sa mai punem 2 robineti de golire .In loc de robineti se poate monta si distribuitor cu doua cai sau cu o cale . Urmeaza apoi un  teu (o ramificatie) care va duce aerul pentru furtunul de jos si pentru cele verticale.Urmeaza robinetii ,conectorii ,furtun  (furtunul pe post de generator de forta pneumatica).
Dupa ce se pun fasiile in presa se deschide putin robinetul de la verticale si putin de la orizontal . Lemnele ce acopera furtunele se fixeaza sa nu dea in talpa de jos (aici va trebui sa fac o mica modificare, sa fie mai lungi , prinse de talpa fixa de sub furtun si nu de cea mobila)
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Sper ca dupa asteptare sa gasiti ceea ce ...asteptati si ca nu v-am plictisit .Sunt convins ca sunt multi care au avut tangenta cu pneumatica dar eu am dorit sa ofer informatii cat mai pe intelesul celor incepatori.Inceputul este greu in orice domeniu ...
In poza oo8 este distribuitor pentru cilindru cu dubla comanda (dus si intors)cu maneta(manual)sau cu clapeta(folosit la automatizari)
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

cristian bh

 :thanks: :thanks:
Altfel se intelege cu ajutorul pozelor si intradevar cum spui cred ca inca doua presari pe margini ar fi mai indicat iar modificarea barelor de stringere pe inaltime sunt curios cum o ganditi ,si cred si eu ca-i necesara altfel ele se ridica in sus in momentul strangerii dar mutate jos raman fixe.
si eu lucrez la o presa tot pneumatica dar de imbinat in lungime si vazand cele prezentate de dvs imi vin tot mai multe idei si ma tem ca o sa tot fac la modificari de nu o termin prea repede da macar ai o satisfactie cand vezi ca functioneaza si de multe ori aceste chestii homemade sunt mult mai valabile decat anumite utilaje care si costa o multime de bani si nici nu sunt intotdeauna asa cum ne-am dori
va doresc numai bine si mi-as dori ca si alti utilizatori ai acestui forum sa va urmeze.

=D> =D> =D>

sandupop

@ uve
Excelenta prezentare! :thanks: Felicitari =D> =D>. Asa intelege de tot.....romanul. :bravo: Mai greu cu toate fitingurile..ma refer la pret. Off topic. Din experienta dvs. in pneumatica care tip de furtun este cel mai flexibil si se preteaza cel mai bine la alimentarea accesoriilor penumatice, Pistol de vopsit, pistol de capse. etc?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Porfy66