Oare mierea din supermarket e 100% miere?

Creat de Adrian Vasile, Martie 11, 2013, 10:51:28 AM

« precedentul - următorul »

stefeug

Ca sa raspundem la intrebare: doar falsurile grosolane pot fi detectate prin analize. cele care sunt bine realizate, e foarte dificil sa fie detectate, chiar si de laborator. de exemplu, hranirea albinelor seara, cu sirop de zahar in cantitate medie (care sa poata fi prelucrat intr-o noapte), in timpul unui mare cules, cand ziua se aduce in stup nectar (cu tot ce presupune acesta (nectar, polen din respectiva flora, etc.) poata sa aiba ca rezultat un fals foarte bun, chiar daca siropul este transformat in miere de catre albine.
amestecurile industriale de siropuri de glucoza si fructoza sau si alte zaharide, sunt niste falsuri care sunt usor de detectat. chinezii pot face aproape orice sa para natural (sa nu uitam ca au facut si ou artificial!).

singura garantie ca mierea este naturala este increderea acordata producatorului, atunci cand se achiziotioneaza direct de la producator.

pe de alta parte, chiar si daca este naturala 100%, mierea din comert este o pmiere care a trecut pe la procesatori, care o supun unor conditionari, printre car einclusiv incalzirea si racirea brusca, filtrarea, omogenizare, etc. ... ceea ce face sa i se schimbe calitatile initiale.
pana si metoda de recoltare a mieii face ca aceasta sa aiba proprietati diferite. sa nu uitam ca mierea din faguri are arome mai bogate si alt gust decat aceeasi miere naturala extrasa prin centrifugare. in procesul de centrifugare se pierd anumite substante volatile, uleiuri volatile, care saracesc mierea extrasa. de aici apare si diferenta intre mierea aliment si mierea medicinala. mai exista mierea extrasa prin stoarcerea fagurilor, prin presare, cu distrugerea fagurilor, dar ea se produce in cantitati mici si, de regula, de la colonii care nu sunt crescute intensiv. se vinde prin partea nordica a americilor sub denumirea de miere organica. (apropos, americanii au interzis importurile de miere din china!).

Adrian Vasile

Multumesc!Genul acesta de raspuns il doream,atunci sa mergem pe-ncredere ,si ca un sfat sa evitam supermarketul in ce priveste mierea si alte produse apicole.Si un indem lasati mierea asa cum e ea de la albine fara imbunatatiri,poate ca uni oameni isi pun speranta in produsele apicole ,mai ales cei care sufera de cancer,eu zic sa nu-i dezamagim cu produse false.Cu stima.

xvader

din pacate mierea a ajuns inca unul din multele falsuri pe care noi le consideram "naturale".
pacat, mare pacat ca toti apicultorii sunt bagati intro oala.

Kov iulian

Pai atunci hai sa facem eforturi pentru a iesii din acea oala, daca nu facem nimic inseamna ca ne place aceasta situatie.


Nu trebuie sa mutam munti din loc ci doar sa reactionam  .


http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6313.0


Am primit raspuns de la una din realizatoare si o invitatie .

Adrian Vasile

Eu zic ca prin orice mijloc de a informa lumea despre mierea care nu e naturala,  trebuie sa o facem , pe forum, pe televizor, acum sunt foarte multe mijloace de a comunica toate site-urile de socializare, eu chiar daca uni m-au tot acuzat ca imi fac reclama dar postez zilnic pe multe site-uri informatii despre apicole si proprietatiile sale benefice pentru organism.

Kov iulian

Citat din: Adrian Vasile din Iunie 07, 2013, 01:44:39 PM
Eu zic ca prin orice mijloc de a informa lumea despre mierea care nu e naturala,

Posibil sa fie o idee foarte proasta sa informam lumea cat de falsa e mierea, mai mult aducem deservicii apicultorilor si produselor apicole.

Cel mai bine ar fi sa inceapa o actiune de demascare si sanctionare a celor ce falsifica miere, doar dupa acea se poate iesii in masmedia sa prezentam curatenia facuta si ca de acum incolo mierea e mai naturala si vor fi mai putine falsuri deci se poate consuma cu toata increderea miere romaneasca .

davcosti

Majoritatea oamenilor necunoscători cred că Mierea care cristalizează este îndoită,deci cea diluată este Bună! Văd aici pe raft borcane parțiale cristalizate, parcă ar fi mai multe soiuri de Miere într-un borcan...Poză realizată la Supermarket,Dovadă...Preț MIERE de Salcâm! Cât timp trebuia să stea pe raft să ajungă așa? Că magazinul este deschis de vreo câteva luni. Cumpără lumea că este cu etichetă! Cine s-o verifice?
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Kov iulian

#22
Citat din: davcosti din Iulie 08, 2013, 10:48:24 AM
Majoritatea oamenilor necunoscători cred că Mierea care cristalizează este îndoită,deci cea diluată este Bună!

Eu am vrut sa vand pentru consumul lor cateva zeci de kg de miere cristalizata si naturala ( ca al sort nu am  :rotfl: ) unor arabi ce au o ferma de miei aici in ialomita, le-am trimis o monstra de miere intr-un borcanel prin cineva sa guste.
Am inteles ca ei cousuma multe ceaiuri si alte "zeme"  .

Raspunsul primit " Nu le place nu e miere lichida, naturala "  :rotfl: :rotfl:

Le-am transmis prin acel intermediar ca odata cu cumpararea acea cantitate vor primi factura, chitanta si astfel se va putea dovedi provenienta mierii si daca nu e naturala pot lua orice masuri doresc dar tot degeaba nu au avut incredere cica romani sunt hoti
(Asta e conceptia lor si au spus asta cu alte ocazii, nu cu ocazia posibilei achizitii de miere )

Adrian Vasile

La tv sau mai prezentat tot felul de studii facute in laborator pe multe tipuri de miere care aveau pe eticheta miere naturala si defapt era doar glucoza, zahar, scaieti macinati, de aceea spuneam ca ar trebui sa informam prin orice canal mass media ca e forum, facebook, etc. despre mierea adevarata, mierea se cristalizeaza deoare raportul dintre fructoza si glicoza e diferit de la un tip de miere la altul, doresti o miere care se cristalizeaza greu cea de salcam atunci e si mierea care nu schimba gustul ft tare la indulcit.ATENTIE MARE DE UNDE CUMPARATI MIEREA.

pharaonu75

In  seara asta am vazut la Stirile ProTV ca mierea oferita ca ajutoare era de fapt glucoza... asa cum era de asteptat. Se mira cineva?
Culmea este ca a fost aleasa firma furnizoare pe motiv ca a cerut cel mai mic pret, 13 lei /kg. :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

vranceanul

De ce sa ne miram? (asta era din bulgaria) , zilele trecute cineva vine la mine cu un borcanel de 'miere' cumparata dintr-un magazin din Focsani, ca sa-i spun daca-i  miere curata. La prima vedere semana, dar la gust... oribila. Eticheta arata ca era din Valcea, ..... deci se poate...hai sa nu ne mai miram!
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!