Tratamente - efecte nocive asupra apicultorilor

Creat de mosunick, Martie 10, 2013, 10:31:28 AM

« precedentul - următorul »

mosunick

Buna ziua.
In primul rand TREBUIE sa anunt ca NU comercializez nimic din cele de mai jos si NU vreau sa fac nimanui reclama. Doresc numai sa aduc la cunostinta tuturor unele aspecte de care am luat cunostinta, in speranta ca va vor fi de folos.
Prin targul pe la Cluj de la incaputul lui martie a.c. (la sesiunea de comunicari) s-a afirmat ca in Ungaria s-a descoperit un caz de cancer pulmonar la un apicultor, in urma analizelor rezultând că între factorii generatori ar fi  fost si inhalarea substantelor utilizate in tratamentul  albinelor.
Se recomanda de către lector utilizarea unor masti (am inteles ca ar fi ieftine) care sa protejeze apicultorul de inhalarea lor.
Totodata a fost prezentat un produs nou (uleiuri volatile obtinute din plante) care adaugate in siropurile de glucoza+fructoza sau zahar ar ajuta metabolismului albinelor pentru declansarea stimulilor de autoimunizare si lupta impotriva carbonatului de calciu rezultat in procesul de obtinere industriala a zaharului (s-a afirmat ca zaharul contine cca. 1% carbonat de calciu care este nociv albinelor). S-a afirmat ca produsul este rezultatul unor studii efectuate pana prina prin 1989.
Se spunea ca aceste uleiuri volatile sunt recoltate de albine din plante in procesul normal de preluare a nectarului, insa acestea (evident) lipsesc din siropurile mentionate, principalul efect al lipsei uleiurilor fiind acela ca se slabeste sistemul imunitar al albinelor, fapt care determina aparitia virozelor.
Au fost discutii si pe seama eficientei sistemelor de tratament anti-varroa cu amitraza prin utilizarea metodei introduse prin aparate de tip "Fureto" parerile fiind ca acestea au eficienta peste 80% raportat la acidul oxalic sau formic (45-55%).
S-a recomandat de asemenea utilizarea unui tratament cu acid oxalic in absenta puietului, toamna, cand acesta are eficienta maxima.
O zi buna!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

balasbebe

Cand a aparut Furetto, prima data prin 2004 l-am si facut, asa cum am stiut eu mai bine. Cam 2 ani, cel mult legam cate un fular, sa un material la nas si gura.

Dupa ce l-am cunoscut pe D-l Teo Boncescu si l-am vazut cum lucreaza cu masca mi-am cumparat si eu una dar numai pentru caile nazale. De 2 ani folosesc o masca mult mai performanta cu carbune, care retine si aerosolii. Este mult mai buna, deoarece cand termin tratamentul nu mai am acele senzatii de intoxicare. Mentionez ca am avut o sera si in urma unui tratament la plante am inhalat prea multa substanta, si am ramas sensibil la produsele chimice.

O masca buna costa dar pe langa alti bani dati, nu ezitati sa o cumparati.

In Cluj, la iesirea spre zalau pe langa PECO, este un magazin cu de toate. Acolo gasiti si acizi si masti. Poate fac putina reclama, dar trebuie sa ne informam.

S.C. NORDIC INVEST S.R.L.
str. Valea Seaca nr 7A
400227 CLUJ NAPOCA

Telefon:   0264- 274187, 0264-274185
Fax:   0264-274185
Mobil:   0741-227464, 0721-322942
Email:   [email protected]

Trebuie lucrat cu programare, si nu prea sunt amabili, dar se poate insista la telefon

bio

...Dl-e Bebe, cum ii spune exact la masca .

As dorii sa-mi cumpar si eu si daca ii sun sa stiu ce sa cer..

Au adresa de NET sa cumparam ON-LINE..?sau trimit prin curier.,>??

bucovineanu

In zona mea cunosc 2 apicultori care au facut cancer pulmonar. Nu stiu daca tratamentele la albine au contribuit la declansarea bolii. Cred ca mastile de gaze de tip militar sunt foarte bune. Daca se da cautare la masti de gaze pe google apar multe oferte.

pistol28

Citat din: bucovineanu din Martie 10, 2013, 09:53:04 PM
In zona mea cunosc 2 apicultori care au facut cancer pulmonar. Nu stiu daca tratamentele la albine au contribuit la declansarea bolii. Cred ca mastile de gaze de tip militar sunt foarte bune. Daca se da cautare la masti de gaze pe google apar multe oferte.

Cernobal, va maai aduceti aminte.
Albinele acestora au cumva NOSEMA?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi