Proiecte eligibile masura112 in format Excel sesiunea iunie-iulie 2012

Creat de Romulus, Martie 07, 2013, 03:27:57 PM

« precedentul - următorul »

Romulus

Pentru cei interesati atasez fisierul excel pentru a va calcula sansele. De specificat ca in decursul conversiei din pdf s-au pierdut 11 proiecte (imi cer scuze pentru asta, mi-e imposibil sa depistez eroarea). Dupa calculele mele toate proiectele cu 55 de puncte, inclusiv, vor lua banii. Deasemenea si o parte din cei cu 50 de puncte au sanse.

albinalex

Eu am prelucrat putin lista.
Am incercat sa pun in ordine crescatoare CD1-ul (primul criteriu dintre cele 7) la cei cu 50 de puncte, si am reusit.
90% ca tabelul de mai jos este la fel ca si tabelul care va apare pe www.apdrp.ro



barbu radu

 conform Ghidului primul criteriu:
-solicitantul detine in proprietate exploatatia
-este membru al unei asociatii.....bla bla bla
-detine o ferma de semisubzistenta.
Gresesc cumva?

barbu radu

Citat din: barbu radu din Martie 08, 2013, 01:02:28 PM
conform Ghidului primul criteriu:
-solicitantul detine in proprietate exploatatia
-este membru al unei asociatii.....bla bla bla
-detine o ferma de semisubzistenta.
Gresesc cumva?
In cazul proiectelor cu acelasi punctaj si aceleasi prioritati(a  se  intelege:proprietar,membru in asociatie,ferma de semisub...)departajarea se va face in functie de criteriul de departajare adiaca acum intra asa zisele CD1 CD2......CD7.

albinalex


barbu radu

Calculul UDE pentru departajarea proiectelor cu punctaj egal la criteriile de selectie
Numar criteriu   Specificare   UDE
CD 1   Numar de bovine pentru lapte/ porcine pentru reproductie / pasari   
CD 2   Numar de porcine la îngrasat / ovine si caprine   
CD 3   Suprafata legume   
CD 4   Suprafata pepiniere si plantatii de pomi si arbusti fructiferi, capsunariI   
CD 5   Suprafata pepiniere si plantatii de vita de vie pentru vin (cu exceptia restructurarii/ reconversiei plantatilor de vita de vie) si struguri de masa   
CD 6   Suprafata culturi de câmp   
CD 7   Suprafata culturi forestiere cu ciclu de productie scurt si regenerare pe cale vegetativa, în scopul producerii de energie regenerabila, cumulate. Pentru acest criteriu de departajare nu se calculeaza numar de UDE.   

barbu radu

În cazul proiectelor cu acelaşi punctaj, departajarea acestora, se face în functie de urmatoarele prioritaţi:

1.   beneficiarul are în proprietate exploatatia agricolă;
2.   beneficiarul este membru al unei forme asociative;
3.   beneficiarul deţine o ferma de semi-subzistenta.
În cazul proiectelor cu acelaşi punctaj şi aceleaşi priorităţi, departajarea se va face în funcţie de criteriul de departajare preponderent, stabilit pe baza numărului mai mare de unităţi de dimensiune economică (UDE) calculat prin cumularea elementelor componente în cadrul fiecărui criteriu de departajare, în următoarea ordine:
1.   număr de bovine pentru lapte/ porcine pentru reproducţie/ păsări, număr UDE cumulate;
2.   număr de porcine la îngrăşat/ ovine şi caprine, număr UDE cumulate;
3.   suprafaţă legume număr UDE cumulate;
4.   suprafaţă pepiniere şi plantaţii de pomi şi de arbuşti fructiferi, căpşunarii, număr  UDE cumulate;
5.   suprafaţă pepiniere şi plantaţii de viţă de vie pentru vin cu excepţia restructurării/reconversiei plantaţiilor de viţă de vie) şi struguri de masă, număr  UDE cumulate;
6.   suprafaţă culturi de câmp număr  UDE cumulate;
7.   suprafaţă culturi de specii forestiere cu ciclu de producţie scurt şi regenerare pe cale vegetativă, în scopul producerii de energie regenerabilă, cumulate. Pentru acest criteriu de departajare nu se calculează numărul de UDE.
 
  ar  ajuta mai mult doar o lista cu cei care au 50 puncte dupa criteriile de mai sus(tinind cont ca numai cei cu 50 puncte duc batalia)

pedro

nu are nimeni un tabel excel cu departajarea in functie de prioritati pentru cei cu 50 puncte?
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

barbu radu

 uitati ceva de pe soft pe dia.Eu din pacate nu ma incadrez.O sa va regasiti dupa nr.criteriu din lista de pe apdrp(eu pe apdrp sunt la 3673)

barbu radu

 Pentru cei care sunt eligibili,dar nu sunt siguri de selectie in cadrul masurii 112,propun pentru suplimentarea fondurilor un tabel(petitie) pe care sa-l trimetem toti la email promovare @apdrp.ro.

barbu radu


barbu radu


barbu radu

Este cineva interesat pentru ajutorul tinerilor apicultori in demersul lor?
Citat din: barbu radu din Martie 31, 2013, 03:14:27 PM
    Petitie pt. suplimentarea fondurilor pt. masura 112

   http://www.petitieonline.ro/petitie/57521147

mosunick

Felicitari pentru idee! :bravo:  :bravo:  :bravo:
Am semnat de ceva vreme!
Si eu sunt la 50 de puncte, dar "chel" la departajare.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

barbu radu