aparat aburi

Creat de albinasebes, Martie 03, 2013, 09:02:41 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

am vazut pe net diferite topitoare de ceara ce aveau atasate aparate de aburi. mi se pare un sistem f simplu. am cautat pe net dar nu am gasit decat curatitoare cu aburi. merg si acelea?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

octav88

Incercati sa cautati aparat cu abur pentru indepartat tapetul... am gasit la bosch, dar nu gasesc pe cineva care sa aduca asa ceva la noi in tzara. Dupa calculele dumneavoastra ar da un randament mai bun pe gaz decat pe curent electric? Randament si costuri.

pharaonu75

Eu cred ca cel mai economic este topitorul cu aburi sub care se face focul!
Orice gospodar are prin curte cate o gramada de lemne (ramurile taiate de la pomi promavara) pe care nu a dat bani si care pot fi arse pentru topirea cerii. Asadar, eficienta maxima la costuri minime!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Dane,... ani de zile m-am "chinuit" cuy focul la lemne sau ce mai gaseam prin curte..

De 4-5 ani,... merg pe arzator cu butelie...Pot regla flacara cum am nevoie. ..flacara este constanta.. In timp ce ared eu pot face altceva  dar bineinteles nbu scap din ochi ce am pe arzator.

Si la tuica cind o fac..si fac tuica, nu ma joc...dau in fiert cu ceva lemne dar apoi cind incepe sa curga, trec pe arzator la butelie..

pharaonu75

Intr-adevar este mult mai comod cu butelie, insa eu vorbeam despre cea mai ieftina varianta, deoarece colegul Octav88 intreba cum este mai economic!!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio


octav88

Ce fel de butelie folositi? umpluta cu ce? butan propan gpl?

RazvanTi

De aragaz. Umpluta da...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

octav88

Bine ca esti tu destept... Butelia poate contine mai multe butan/propan, propan, butan, sau gpl, ultimul avand o putere calorica mai mare.

romikele

Eu am o butelie de vin vechi... se pune? ... și nu sunt deștept!  :rotfl:

Mihai Sergiu

Depinde vechimea si aroma trebuie degustat pana la ultima picatura pentru a primi un raspuns concret  :rotfl:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

pharaonu75

Citat din: octav88 din Martie 15, 2013, 06:53:42 AM
Ce fel de butelie folositi? umpluta cu ce? butan propan gpl?

Pe la noi prin zona, cel mai ieftin iesi daca umpli butelia de aragaz cu gpl.
Cei care folosesc asa ceva, spun ca flacara este mai puternica decat la buteliile umplute cu butan, iar cantitatea de gaz este aproape dubla fata de celelalte.
Marea problema este ca cei de la statiile gpl nu au voie sa umple buteliile cu asa ceva, insa romanul "se descurca".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mosunick

De regula trebuie si niste reductoare pentru a putea incarca buteliile de aragaz cu GPL, si tot de regula asa stiu ca se poate face umplerea chiar si de se incalca regulamentul statiilor.
Referitor la aparatul de aburi, ma gandesc ca o solutie (in lipsa sursei de cumparare a aparatului de facut aburi) este inlocuirea lui cu un vas sub presiune modificat (sa i se ataseze o cupla in capac pentru furtunul prin care aburul merge la topitorul de ceara) care sa fie incalzit de la un arzator cu butelie pe butan/propan/GPL de tipul celor de camping (asta pentru cei care nu fac asta in casa si pot sa utilizeze aragazul sau alta sursa de incalzire)
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

RazvanTi

#13
Dane chestia cu dublul este de cat gaz poti baga intr-o butelie la statia gepele.
la bani iesi tot acolo ca si cum ai cumpara una incarcata pe cai...legale.
nu e nici o diferenta la bani.
diferenta este la calitatea flacarii.
gazul de gepele are flacara mai "tare" ca atare fierbi o cana de apa mai repede decat cu gaz normal, si de aici vine si economia de gaz. NU de inca jumatae fata de o butelie normala. este undeva la un sfert.
in plus de asta gazul de gepele nu ingheatza.
astea is singurele avantaje observate de mine (folosesc la aragaz la tzara)
ca atare cand nu am timp sa alerg pana in celalalt capat de comuna pana la statia gepele iau butelie normala de la magazinul situat la 5 case distanta.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

albinasebes

cred ca ar merge varianta cu oala sub presiune modificata, dar totusi cred ca nu renteaza efortul si banii bagati pt o astfel de instalatie. este totusi o improvizatie.
topitorul pe aburi in care bagi toata rame pare cel mai practic. ramai cu sarmele intregi, le intinzi putin si pui foita. se mai si dezinfecteaza rama.
pe de alta parte romanul se descurca cum poate si cu ce are. idei avem, iar daca nu, le furam.
multumesc de raspunsuri, totdeauna am gasit sprijin si sfaturi pe forum, sanatate.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)