Rapita

Creat de daniil, Martie 03, 2013, 08:55:48 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

x

orfan.george

rapita in zona giurgiu a inceput sa infloreasca. astazi albine au avut ceva activitate.prima poza este de vineri 19.04 in apropiere de Gr. iar ultimele 3 de pe 20.04 la 100 m de unde am eu stupina

daniil

Este clar ca toti asteptam cu nerabdare sa plecam catre lanuri,  greu  rezisti cu floare compacta pe zeci si sute de hectare, indiferent de teorie:)

daniil

Sa presupunem ca am hranit cu sirop familiile, sau am stimulat cu rame descapacite avand miere pe baza de zahar, iar la rapita mergem fara caturi.Cand se extrage mierea de rapita nu sunt urme de zahar, si care ar fi rezolvarea?

PACO

depinde cat sirop le ai dat,  daca ai facut doar stimulare e ok.

iosca

Marian, sunteti f norocosi cu rapita aia asa cum vad in poza ta. La noi e aproape inexistenta.
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

marian sima

Astazi am fost la Bucuresti si am observat mai multe lanuri de rapita insa e semanata deasa si e mai anemica.
La un lan erau 3 pavilioane,insa mai era un lan peste sosea ,am redus viteza si tot am omorit 11-12 albine ,nu mai asezati pavilioanele linga sosele circulate intens decimati albinele,va dati seama cite omoara un tir daca eu cu un automobil am omorat atitea si acolo circula tir dupa tir.



Nelly88

desi rapita a inflorit de 2 zile, albinele nu se duc sa culeaga! care este problema? distanta e de 200m....

Marius-ursulakhe

Cand se fac stropirile la rapita? ca eu sant primul an cand am sa merg si nu cunosc nimic in domeniu