Apa pentru picurator ?

Creat de johnysibiu, Martie 03, 2013, 07:52:50 PM

« precedentul - următorul »

filip

Primavara albinele au nevoie de minerale pentru puiet.Asta e explicatia albinelor pe rumegus ori alte materii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicomico

Fratilor de ce va chinuiti cu adapatoare prin picurare?Acum vreo doi ani v-am prezentat un adapator foarte eficient.Este normal ca albina sa aduca apa de la grajduri sau din alte locuri,pentru ca noi ne trezim tarziu sa le punem adapator. Odata invatate nu le prea putem schimpa ideea ,ele continua sa aduca din acel loc mult timp dupa ce instalam noi adapatorul.Cred ca este si un fel de dresaj.

Sper sa se inteleaga pozele.Cineva spunea ca a facut asa ceva si se incalzeste apa in butoi este posibil,dar temperatura  apei la nivelul de jos este acceptabila se practica metoda in Spania unde temperaturile sant mai ridicate.Se pot pune pietri in loc de acel gratar plutitor.Ganditi-va daca aveti albinele la kilometrii nu pute-ti merge in fiecare zi sa verificati daca au apa in adptor.O zi fara apa in adapator inseamna orientarea catre alta sursa mai sigura de apa.Numai bine astept si alte pareri  :hi:

pharaonu75

Dar daca umpleai acel butoi cu apa, il lasai fara capac, ii puneai mai multe bucati de polistiren pe suprafata apei si il lasai langa stupi, nu era mai bine? Economiseai banii si munca necesara confectionarii adapatorului.
Iar la 2-3 zile umpleai din nou butoiul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nicomico

Buna intrebare dl Pharaonu,nu stiu ce sa zic.Se poate face proba, asa se afla raspunsul la intrebare.Spuneam ca temperatura la nivelul de jos este mai mica(acceptabila),nu stiu la nivelul maxim ce temperatura poate sa ajunga o sa verific si o sa va spun.

pharaonu75

Ce temperatura crezi ca are apa de la suprafata baltilor sau a ochiurilor de apa de unde, in mod independent, isi procura albinele apa?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nicomico

Eu nu am postat la acest topic sa fac pe inteligentul,am incercat sa ajut si eu cu ce am putut.Referitor la temperatura la suprafata unei balti te asigur ca este mult mai mica decat temperatura la suprafata unui butoi (expus la aceleasi conditii de temperatura),cred ca schimbul de temperatura este diferit.Daca am suparat pe cineva cu postarile mele imi cer scuze.

pharaonu75

Departe de mine gandul ca ai vrut sa faci pe inteligentul! Doar intrebam, retoric daca vrei, pentru ca prin balta eu ma gandeam/refeream la ochiurile de apa de foarte mici dimensiuni, formate din diverse cauze (ploi, desecari, canale ramase nefolosite) existente in diverse locuri si de unde albinele isi procura apa!
Cand ne aflam in pastoral, nu cred ca albinele noastre isi iau apa doar din adapatorul instalat de noi ci si din diverse surse ocazionale.
Eu am lasat de fiecare data in pastoral cateva recipiente (galeti) cu apa, in care am pus bucati de polistiren deasupra, iar albinele luau apa chiar si cand afara erau 40oC.

Nu am vrut sa atac, nu am de ce! Si nu cred ca ai suparat pe cineva cu postarile tale! Probabil mi-ai interpretat gresit spusele, sau nu am reusit eu sa ma fac inteles cum trebuie! Asta este defectul conversarii pe internet si nu fata in fata, faptul ca nu "simti" intonatia, mimica, gestica partenerului de dialog!
:stop_the_war:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefy.costea

Pentru adaparea albinelor eu folosesc doua galeti de 15 litri (de genul celor de lavabil, au gura mai larga) in care pun pe post de plutitor un polistiren extrudat, in care am practicat gauri cu diametrul de 10 mm cu un fier incins. Acest plutitor urca si coboara in functie de nivelul apei din galeti. In aceasta apa pun cateva picaturi de Lugol.

Solutia Lugol contine iod si iodura de potasiu. Creste rezistenta albinelor, este un bun antiseptic, foarte eficient impotriva bacteriilor si a fungiilor. Recomandam a se administra toamna - iarna in siropul, turta sau serbetul albinelor, precum si primavra-vara in apa lor, cate 2 picaturi la 1l de apa/sirop.
De asemenea, este foarte recomandata si pentru oameni. De doua ori pe saptamana, indicat in aceleasi zile (de exemplu martea si vinerea), puneti intr-un pahar cu apa o lingurita de otet de mere in care adaugati doua picaturi de solutie Lugol si amestecati bine. Bautura obtinuta trebuie sorbita de-a lungul unei mese. O alta solutie ar fi sa picurati intre 2 pana la 4 picaturi de solutie Lugol in 2 litri de apa potabila. In acest fel va fi combatut clorul din apa si o mare parte din parazitii gasiti in apa nu vor ajunge sa se dezvolte in organismul dumneavoastra. Creste rezistenta organismului la anumite boli, ajuta glanda tiroida in functionarea sa normala si calmeaza sistemul nervos.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

romikele

Citat din: pharaonu75 din Martie 15, 2013, 03:06:48 AM
... este defectul conversarii pe internet si nu fata in fata, faptul ca nu "simti" intonatia, mimica, gestica partenerului de dialog!
:stop_the_war:

Păi nu te strâmba și nu gesticula când scrii... așa se transmite sentimentul nealterat  =))

catalin_valenii

Interesanta discutia despre solutia Lugol si as dori sa stiu mai multe despre eficienta lui si daca se poate si sursa, ca sa fie treaba mai credibila.
Daca exista studii despre aceasta eficienta este ok.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

johnysibiu

Iosif Vissarionovici a folosit acest remediu pana, dupa lungi asteptari , a reusit sa crape....nu foarte batran -75 de ani.

stefy.costea

Eu l-am cumparat de la apiluk furnizorul meu de incredere (cel putin pana acum)

http://www.apiluk.ro/index.php/product_details/display/id/395
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

johnysibiu

Fratilor am experimentat, le place pisul meu, stau ciorchine pe robinet de nu pot sa reglez tirajul. Pacat ca n-am o poza sa v-arat. Acuma...nu stiu ce dieta sa tin sa iasa pisul mai gustos, cred ca cea cu aroma de polen.

Obombo

Citat din: johnysibiu din Aprilie 03, 2013, 11:20:36 PM
... stau ciorchine pe robinet de nu pot sa reglez tirajul....
Ehm... pe care robinet?  :D

Bistriteanul

Citat din: Obombo din Aprilie 03, 2013, 11:27:23 PM
Citat din: johnysibiu din Aprilie 03, 2013, 11:20:36 PM
... stau ciorchine pe robinet de nu pot sa reglez tirajul....
Ehm... pe care robinet?  :D
=)) =))
Poza de avatar! =))
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum