Primul cules pe 2013!!!

Creat de APIcozmin, Februarie 28, 2013, 10:44:58 PM

« precedentul - următorul »

florinpop


marius_vfp

Citat din: romikele din Aprilie 07, 2013, 10:45:06 PM
Pai bine bre mariusica, de ce ai zis PM si nu MP?... omu` o fi imteles ca-l trimiti undeva...  =))
apoi mai pe toate forumurile e folosit PM de la Private Message , ne-am obisnuit cu englezeismele si asta ma dispera , mai bine scriam ai un mesaj privat .

spor la treburi la toti sa vina caldura . ))/
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

iosca

Citat din: 12 BNR din Aprilie 07, 2013, 07:58:35 PM
sunt incepator si am o intrebare, azi le-am dat sirop pe la vreo 1-2, si o fam este pe 5 rame si cand am pus siropul era plin de albine peste rame si peste hranitor ca de-abia am putut pune siropul. intrebarea mea este trebuie sa adaug o rama? acuma este momentul?multumesc.

Parerea mea, ca este extrem de devreme ca sa putem discuta de extinderea cuibului. Pt linistea ta lasa 2 rame dincolo de diafragma, dar nu va fi nevoie de ele, deocamdata.
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

cristipep

Nu au inceput sa culeaga la floarea soarelui??????  :P

Citat din: MARYAN din Aprilie 01, 2013, 09:54:11 PM
in satul vecin ..Cascioarele ..s-a terminat deja salcamul !! :lol:

Viorelalbinaru

Buna ziua la mine la botosani de 5 zile merg la cules albinele la salcie  ? Cine ma poate aguta cu un raspuns azi mam uitat putin prin stupi si la  1 din ei am gasit 2 botci oare sa fie de schimbarie  sau sa roiasca va multumesc ?

xvader


Viorelalbinaru

domnule daca nui roi de ce au facut botci  .matca este in stup puet capacit   este si oua de ozi   ce sa fie ?

xvader

schimbare linistita?
dar pe vremea asta...nu prea are trantori sa se imperecheze matca.
stiu albinele ceva...ce dvs v-a scapat...o fi matca ranita...nu stiu...ne dam cu presupusul

Viorelalbinaru

domnule poate cum ziceti sa fie schimbare linistita dar ce/ma sfatuiti sa fac sa las botcile sau nu .nu cred sa fie ranita matca am gasit puet de ozi   ?

stefan1

  Mai cu seama tinand cont de cum a fost iarna prin Moldova, nu cred sa fie botce de roire (mai cu seama ca sunt numai doua). Exista totusi si roi naturali din aprilie. Nu ai spus insa de cate zile sunt botcele; sau este vorba doar de potirase goale?
  Oricum nu ai de ce sa le strici. Daca vezi ca matca oua bine si botcele sunt totusi crescute, poti sa faci unul-doua nuclee cand botcele se apropie de eclozionare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Viorelalbinaru

Neata domnule stefan  botcile au oua in ele    .  osa fac niste nucleie din ele va multumesc la toti pt raspunsuri ozi buna

jenica67

    Eu cu botcile asi face cate o familie ajutatoare, si dupa ce se imperecheaza matca, asi intari din familia de baza, sa imi oua 2 matci pana la cules, sa am populatie mai multa. La inceputul culesului asi lua matca batrana si asi face un roi si matca tanara asi lasa-i in familia devenita puternica.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?