Primul cules pe 2013!!!

Creat de APIcozmin, Februarie 28, 2013, 10:44:58 PM

« precedentul - următorul »

12 BNR

daca familia are puiet pe 2-3 rame din 5 e ok? se poate dezvolta de acuma normal ca la salcam sa le pot diviza?

marius_vfp

#31
in general se  divid dupa culesul de salcam , cu cat populatia e mai multa participa o mai mare parte din albina la cules , daca o divizi , raman mai multe albine in stup sa metina ordinea si treburile interne.

de exemplu daca la un stup familie normala ii trebuiesc 6000 de indivizi sa mentina treaba in stup ,iar 20000 sunt plecate pe teren la cules , totalul sa zicem va fi de 26000indivizi , daca imparti familia inainte de cules , per total la cele 2 familii vor participa doar cu 14000 de indivizi la cules , 6000 raman blocate in cel deal2 lea stup .  ideal ar fi ca la familiile puternice inainte cu 10 zile  sai bagi 2 sau 3 rame de puiet  in curs de eclozionare  sa vezi atunci cum culeg nectarul cu tot cu floare si frunze  :yes:

astazi ale mele au plecat la hoinarit padurea si au venit cu polen mov inchis , de la viorele si brebenei , poate o mai tine vremea sa culega sa poate sa dea startul la puiet.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristipep

Eu am bagat duminica sirop ......de ieri au inceput sa bage polen , am cate 4-5 rame de albine pe intervale si nu am avut curiozitatea deocamdata ca batea vantul destul de tare sa vad cum arata rama cu puiet capacit.De la sirop si polenul adus sper sa faca multa albina.

MARYAN

in satul vecin ..Cascioarele ..s-a terminat deja salcamul !! :lol:
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos !

marius_vfp

maryane mai lasane tata sa mai respiram oleaca ce ne iei asa tare  :hippo:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

xvader

Si la mine bagau ieri polen cred ca de la salcie sau plop.

cristipep

In perioada asta caisii isi fac de cap cu infloritul ......plus alte flori narcise, zambile.......cei mai norocosi au si un alun , o salcie etc.

12 BNR

deci dupa salcam sa le divizez, am inteles. dar cum sunt acuma la aceasta perioada sunt ok? (2-3 rame puiet capacit si larvar din 5 rame). mai am o intrebare daca le stimulez toata luna  aceasta cu sirop (300 ml pe zi) intaresc familia pt cules la salcam? sau rezolv ceva o ajut?

andreiu

     Eu de acum inainte, procedez in felul urmator:
La familiile mai slabe, pana la 4 intervale, stimularea o fac prin stropire destul de abundenta (sa nu curga totusi prin urdinis, lada usor ridicata din fata), iar la cele de la aceasta putere in sus si la care albinele ocupa si cca jumatate din diafragma le dau ca ultima rama una de la rezerva, daca este posibil cu pastura de anul trecut, plina cu sirop. La cateva zile (3-4)verific  daca albinele au ocupat compact aceasta rama si o parte din diafragma. In caz afirmativ repet procedura, pana se umple lada cu rame si albine. In tot acest timp nu deranjez suplimentar familia cautand matca sau numarand ramele de puiet, doar daca la urdinis sau deasupra ramelor observ ceva in neregula. Ex. nu aduc polen, stare de agitatie, nervozitate excesiva, etc.

C@T@LIN

pe langa stimulare nu uitati de tratamente(varooa si nosema) si asigurati protectie termica  :hi:

cipik

Citat din: andreiu din Aprilie 03, 2013, 11:28:27 AM
     Eu de acum inainte, procedez in felul urmator:
La familiile mai slabe, pana la 4 intervale, stimularea o fac prin stropire destul de abundenta (sa nu curga totusi prin urdinis, lada usor ridicata din fata), iar la cele de la aceasta putere in sus si la care albinele ocupa si cca jumatate din diafragma le dau ca ultima rama una de la rezerva, daca este posibil cu pastura de anul trecut, plina cu sirop. La cateva zile (3-4)verific  daca albinele au ocupat compact aceasta rama si o parte din diafragma. In caz afirmativ repet procedura, pana se umple lada cu rame si albine. In tot acest timp nu deranjez suplimentar familia cautand matca sau numarand ramele de puiet, doar daca la urdinis sau deasupra ramelor observ ceva in neregula. Ex. nu aduc polen, stare de agitatie, nervozitate excesiva, etc.
Grija mare sa nu intre apa de la ploaie in stup, atunci sa vezi umezeala, ai mei sunt ridicati de spate putin tocmai in ideea asta.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

cristipep

Eu tratamentul contra varoua il fac cand temperatura este peste 12 grade ca alfel este posibil sa-l faci degeaba ca albina este mai mult adunata si ......De maine daca se mai incalzeste fac si eu primul tratament.Pentru nosemoza am facut cu prtofil.

xvader

Stimularea, acum primavara, trebuie facuta cu masura, deoarece este perioada cand se schimba albinele batrane, si riscam sa le uzam prematur si sa avem mortalitate mare  :sad:

xvader

Azi am vazut ca si corcodusii incep sa infloreasca...numai sa se incalzeasca odata, ca m-am saturat de frig

cristipep

Degeaba infloresc toate daca albina nu iese la cules ca este prea frig, la mine au inflorit caisi si corcodusii dar ... albina nu a iesit la cules erau in jur de 10 grade.