Primul cules pe 2013!!!

Creat de APIcozmin, Februarie 28, 2013, 10:44:58 PM

« precedentul - următorul »

scfpfa

Citat din: marius mircea din Martie 01, 2013, 05:10:37 PM
ieri 28 februarie albinele veneu incarcate cu polen, oare de unde? cine poate sa-mi spuna?
multumesc marius.

Esti singurul care poate raspunde,nu mai sta"priponit",in fata stupilor,ia la pas imprejurimile si ai sa afli,nu?Ce te face sa crezi ca noi din fata calculatorului putem sa stim ce culeg albinele tale,stiu ca te superi citind asta,dar?esti singurul responsabil,poti sa ma intrebi cand am sa fiu langa tine ,acolo in fata stupului,desi pe loc nu am sa-ti raspund,dar probabil am sa te invit la o plimbare,sa studiem locul,natura,flora,si dupa aceia am sa pot sa-mi dau cu parerea,deci,raspunsul este la tine,este o intrebare la care numai tu poti raspunde,prietene?
albine

rusu marius mircea

d-le scfpfa, sigur ca multe intrebari sunt naive, dar venind de la incepatori trebuie intelese si dat raspuns de  cei care doresc. daca unui copil ii dai peste degete la primele intrebari unde ajungi? adevarul este ca a face reprosuri, este mult mai usor decat sa dai un raspuns competent.
va multumesc,
marius

vranceanul

Mircea nu te supara dar 'scfpfa' are dreptate, de unde sa stim noi din tara de unde vin albinele tale cu polen. Singurul in masura care sa stie esti tu care esti in zona. Poate la noi inca e zapada sau inca nu a dat coltul ierbii....etc.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

bucovineanu

Eu as zice ca discutia nu are rost. Nu e important sa stim de unde aduc albinele polen. Foarte important este ca il aduc si se vor dezvolta.

dan motu

   Nu prea trebuie sa ne prea grabim cu gandul ca am scapat de  iarna cu bine,primavara asta va fi cu mari probleme,am avut un inceput promitator de primavara dar este cu mari probleme celputin in ardeal, saptamana viitoare daca vor fi temperaturile asa cum spun meteorologii familiile care nu au turta pusa deasupra puietului se vor injumatati,trebuie sa fim foarte atenti

dedu

O zi cu 12-13 grade urmate de 2-3-4 zile de frig,cam asa este vremea in jud. Alba,totusi,stimuland familiile cu sirop+protofil familiile vor continua sa se dezvolte.M-am bucurat primavara asta,nu am avut pierderi sis tupii au iesit din iarna neasteptat de bine dar vremea pune piedici dezvoltarii adecvate familiilor: aici,la mine,salcamul incepe in 5-10 mai si cu asa vreme imi este greu sa aduc familiile la dezvoltare maxima pentru salcam.
Pentru individul care intreba de la ce aduc albinele asa devreme polen: pe langa alun si florile primavaratice mai aduc o cantitate de polen destul de insemnata de la plop si dupa o saptamana de primavara de la matasor(salcie cu muguri,nu stiu cum i zice in alte zone).Daca ai vazut albine primavara devreme cu polen mai rosu asa...este vorba de plop.Te salut!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

istodorescu vasile

atentie la stupii cu rezerve putine fiindca acum consumul este mare, cu cit este mai frig cu atit creste consumul si uzura albinelor ce au iernat .unde sint putine rezerve trebuie intervenit chiar cu sirop pus in punga deasupra cuiburilor pentru a continua ritmul de dezvoltare chiar si pe acest frig.nu este indicat siropul cind temperatura scade la valori cu minus noaptea dar acest sirop poate fi diferenta   intre viata si moarte acolo unde rezervele sint pe sfirsite.cit priveste salcimul anul asta va inflori mai tirziu fata de normal si stupii vor avea timp sa se dezvolte.

andrei_georgian

E se pare ca vremea nu joaca dupa cum am vrea noi...la mine in Mehedinti de la inceputul lui martie a fost vremea foarte frumoasa, albinele au avut cules de polen de pe la alun si alte flori care au apucat sa infloreasca, ba chiar la un control am gasit in toti stupii puiet in rame, doar ca de 3 zile ninge intr-una si temperaturile sunt foarte scazute, iar lucrul asta le da peste cap...spre norocul meu bine ca am apucat sa le pun turte inainte de a se pune frigul, sper sa scapam cat mai repede de astfel de perioade.. :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

istodorescu vasile

si eu sint tot din mehedinti [isverna], am rezerve de hrana suficiente insa cantitatile de polen pe care albinele au putut sa il aduca  sint nesemnificative . puiet normal ca au toti stupii in aceata perioada insa acum cred ca au redus mult cresterea puietului cu aceasta iarna tirzie. aici zapada este de aproape jumate de metru si ninge in continuare .nu este bine deloc dar ce o vrea cel de sus, ca nu avem ce face. ce depinde de noi ne straduim si facem , dar cu natura nu ne putem pune

12 BNR

daca sunt 0 gr ziua pot sa le pun mancare (miere de anul trecut)? nu o deranjez?

bucovineanu

In ce zona esti daca ai maxima de 0 grade? E bine de trecut localitatea sau macar judetul la avatar. In zilele urmatoare vor fi temperaturi pozitive in toata tara.

12 BNR

sunt la granita dintre maramures si Satu mare, si nu stiu cum sa pun localitatea la avatar,  daca o sa fie cald cum zic dansiio sa le pun sirop, e bun nu?

RazvanTi

cum pui localitatea la avatar:
profil- profil pe forum- text personal.
in casuta text personal zici: ORAS , VARSTA
salvezi si gata
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristipep

De 3 zle la mine baga polen intr-o veselie. Sper sa tina asa macar cateva saptamani. :D

dan motu

esti norocos,la noi au bagat ceva sambata de la amiazi inainte si dumineca ceva mai slabut,astazi pauza totala