STIATI CA: MIEREA+ CEAI FIERBINTE= TOXIC?

Creat de Adrian Vasile, Februarie 23, 2013, 11:18:54 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Vasile

E un lucru adevarat ca tot  ce e natural e e mai bun (la alimente ma refer) decat alimentele modificate prin caldura, fierbere, copate etc. daca e sa aleg intre o miere incalzita la 70 de grade si una asa cum e  scosa din fagure prefer una naturala ne -ncalzita ,sicer prefer mierea in bauturi reci indiferent de ce studii se fac asta e alegerea mea si asa am sa fac de acum incolo!!!!!!Am citi ce scrie mai sus si citesc fiecare mesaj dar intre parerea lui x si parerea lui dr.Gheorghe Mencinicopschi , am sa aleg parerea unui om care luceaza  intr-un laborator si se ocupa de tot ce inseamna alimentatie.

pharaonu75

Citesc si ma minunez!  :uimit: :uimit:

Am crescut cu bunatatile (a se citi prajituri de casa) preparate de bunica. Si le prepara cu miere! Le cocea la cuptor sau pe vatra, la temperaturi mult peste 40oC.
N-am avut probleme cu toxicitatea lor, desi le devoram cat zece copii la un loc.
Dealtfel, bunica mea nu a prea stiut ce este zaharul, pentru ca nu se gasea asa ceva pe la ea prin sat. Singurul indulcitor al alimentelor sau bauturilor era mierea. A crescut si a trait 90 de ani (Dumnezeu sa o odihneasca in pace) consumand bunatati indulcite cu miere si coapte la temperaturi ridicate. A crescut 4 copii si 8 nepoti dupa regulile (inclusiv alimentare) deprinse din batrani! Nu s-a intoxicat niciunul si nu a facut niciunul cancer. Ba dimpotriva, sunt toti munteni puternici ca ursii, desi acum unii se invart binisor in jurul varstei de 70 de ani.

Lectiile mi le iau de la viata, nu de la vreun "guru".
Apropo, dr. Mencinicopschi ce mananca?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Vasile

O femeie norocoasa !!!!In tot ce a trait sa aiba copii si nepoti ma bucur sincer !!Dar eu cred in studiile ce se fac pe alimente si nu numai , e normal cred sa invatam din tot  ce e nou si sa avansam ,de aceea  nu se mai fac case di lut si paie si sunt mai trainice, de aceea nu mai mancam biscuiti cu mar ,sau uni nu mai mananca:) in ce priveste alimentatia am invatat multe facand si sport am citit mult si are efect, difere de la om la om .

Obombo

Citat din: Adrian Vasile din Februarie 24, 2013, 09:33:11 PM... intre parerea lui x si parerea lui dr.Gheorghe Mencinicopschi , am sa aleg parerea unui om care luceaza  intr-un laborator si se ocupa de tot ce inseamna alimentatie.
Dupa cum ai spus foarte bine, este vorba doar de o parere, din cate stiu Mencinicopschi nu a demonstrat in nici un fel afirmatia asta, mai mult nu stie nici macar despre ce vorbeste, daca e adevarat ca in loc de HMF vorbeste despre o "toxina cancerigena". Dupa cum am mai spus, este imposibil ca mierea pusa in ceaiul cald sa prezinte o crestere a nivelului de HMF si asta din trei motive: temperatura insuficienta, timp insuficient, aciditate insuficienta. De fapt, ultimul motiv le elimina pe primele doua.
Il sfidez pe Mencinicopschi sau pe oricine altcineva sa demonstreze contrariul.
Pentru mine personal problema este strict teoretica, eu nu indulcesc cafeaua, ceaiul sau laptele si nu incalzesc mierea decat atunci cand este strict necesar, de exemplu cand fac hidromel, pentru a evita folosirea metabisulfitului.
Este in schimb o problema care ne priveste pe noi toti apicultori, cei care crestem albine (lucru pe care banui ca-l faci si tu), si vindem miere, care mai mult care mai putin.
Este foarte usor ca alaturarea a doua cuvinte, miere si toxina, sa provoace alarmism si daca mai adaugi si cancerigena, cuvant de mare impact, declansarea unei psihoze de masa e sigura. Am mai spus deja ca in ultimul timp aberatia asta e repetata din ce in ce mai des.

Adrian Vasile

Sincer ai mare dreptate lumea s-ar alarma daca ar citi toxina, cancer, dar e simplu bauturi sub 40 de grade siu nu ai nici o treaba cred ca e mic efortul! Si nu risti nimic!

jenica67

#35
    Adrian Vasile, ce spui tu, ca tot ce este natural e mai bun, este o parere. Omul a trait mai mult, abia atunci cand a descoperit focul si a reusit sa isi prepare mancarea, prin fierbere.
    Am mai scris si o sa ma repet, mosul lui nevasta mea nu facea nimic dimineata, pana nu isi bea ceaiul, care consta din zahar ars, peste care turna rachia si a murit la peste 90 de ani.
    Uita-te la bucataria traditionala turceasca, sau araba si o sa vezi ca foarte multe feluri de mancare, se prepara cu miere, si majoritatea sunt introduse la cuptor. La fel si la francezi, cu multe fripturi si sosuri dulci. Ai auzit de vreo scadere puternica a populatiei acolo, sau ca mor toti de cancer, si manaca asa de mii de ani ??
    Ai mancat vreo data baclava ? 30 de minute la 180 de grade. Sa nu mai manci, ca e periculoasa rau.  :P           
    Acum de final, posibil ca cresterea HMF, sa nu fie o chestie benefica, dar pana a fi toxica si a ne pune viata in pericol este cale lunga. Pe langa ceea ce mancam si se gaseste in orice produs de la magazin si ma refer la mezeluri, paine, carne, inclusiv legume si fructe aduse de peste hotare si tratate cu pesticide, si conservate luni de zile, HMF-ul este nimic.
     Cresterea alarmanta a cazurilor de cancer in Europa si la noi in tara, s-a intamplat dupa Cernobal, si acesta o sa mai ne influenteze, inca mule mii de ani. Dar si acolo depinde, de cum esti de rezistent.
     Si inca una, cu case din lut ai dat-o in bara, ca tocmai sunt dinou la moda tocmai ca sunt ecologice :
https://www.youtube.com/watch?v=3CPsTF2vsf8
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pharaonu75

Citat din: Adrian Vasile din Februarie 24, 2013, 10:09:14 PM
O femeie norocoasa !!!!In tot ce a trait sa aiba copii si nepoti ma bucur sincer !!Dar eu cred in studiile ce se fac pe alimente si nu numai , e normal cred sa invatam din tot  ce e nou si sa avansam ,de aceea  nu se mai fac case di lut si paie si sunt mai trainice, de aceea nu mai mancam biscuiti cu mar ,sau uni nu mai mananca:) in ce priveste alimentatia am invatat multe facand si sport am citit mult si are efect, difere de la om la om .

Si eu fac sport de la varsta de 7 ani. Si am citit foarte mult despre nutritie, mai ales ca sala de fitness/culturism nu imi este deloc straina!
Parerea mea este ca secolul de viata pe care bunicul il va atinge peste cateva luni, traind mai bine de 75 de ani cu mancarurile preparate de bunica, este mult mai graitor decat orice ipoteza a dr. Mencinicopschi in ceea ce priveste mierea.
Tuica fiarta, pe care bunicul o mai gusta si acum, s-a indulcit intotdeauna cu miere! Curat cancerigen, nu?? Dar lui, la 100 de ani, nu-i mai pasa de asta! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jenica67

   Cred ca si titlul topicului ar trebui modificat, ca asa cum este pus, suna a certitudine. Corect era : "MIEREA+ CEAI FIERBINTE= TOXIC ???"
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Adrian Vasile

#38
jenica e o vorba; si tu ai dreptate; promit ca stau pe net si caut studii facute in legatura cu asta adica daca sunt laboratoare care certifica ca mierea e daunatoare peste 40 de grade!subiectul e foarte complex eu sincer am incerdere in dr....... dar am sa mai caut !

stefan1

  A te feri de HMF-ul din miere dar a manca alte multe alimente cu mult mai mult HMF este in primul rand o antireclama mierii si in al doilea rand un lucru ilogic. Imi aminteste de un banc: Doi insi mergeau prin padure. Unul striga la celalalalt:
  - Grija ca calci intr-un rahat! (cacofonia aici este chiar indicata  =)) )
  Celalalt se uita dar il contrazice:
  - Nu-i rahat!
  Se tot contrazic si niciunul nu cedeaza. Pana la urma, spre a-l convinge, unul i-a cu degetul si gusta:
  - Vezi ca nu-i?
  Celalat ia si el si gusta:
  - Ba este rahat!
  Se contrazic mai departe si tot gusta pana cand il termina. Pana la urma cad de acord:
  - Da, ai avut dreptate, e rahat. Ce bine ca nu am calcat in el!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

prisecarul

conform unor studii, zaharul este unul dintre cele mai toxice alimente aflate in consumul uzual al oamenilor, dar nu se face o campanie agresiva impotriva lui!
doar recomandari pentru reducerea consumului!
asa ca daca va creste consumul de miere in defavoarea zaharului, cine va pierde?
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Adrian Vasile

E de bine daca creste consumul de miere macar cat e media in Uniunes Europeana, eu am pus problema aici cu acest articol nu ca sa se faca antireclama ! daca e adevarat ca daca incalzim mierea e o problema atunci eu zic sa nu o-ncalzim !si un mare DA zaharul e cel mai mare drog de pe pamant mai e albit si chimic deci consumati miere in loc de zahar!!!!!Si eu tot zic nencalzita!

cristipep

Sa nu facem comparatii intre zahar si miere......spre de exemplu la diabetici mierea este indicata o pot consuma pe langa zahar care este cu desavarsire interzis.bine vb de o anumita catgorie de diabetici .Intradevar la temperaturi mai mari de 40 de grade se duce fructoza si mierea devine acida ...oricum parerile sunt impartite.

Adrian Vasile

Sincer nu cred ca face cineva comparatie intre miere si zahar, asa cum vad si aici pareriile sunt foarte impartite in ce priveste mierea incalzita!Mai cred ca foarte multi apicultori o-ncalzesc inaite sa o puna in borcane de aceea si asa multe parerii contra si pro, eu tot sustin ca ar fi mult mai ok sa o consumam asa cum o luam din stup!

sorinma

Citat din: Adrian Vasile din Februarie 25, 2013, 08:41:57 AM
E de bine daca creste consumul de miere macar cat e media in Uniunes Europeana, eu am pus problema aici cu acest articol nu ca sa se faca antireclama ! daca e adevarat ca daca incalzim mierea e o problema atunci eu zic sa nu o-ncalzim !si un mare DA zaharul e cel mai mare drog de pe pamant mai e albit si chimic deci consumati miere in loc de zahar!!!!!Si eu tot zic nencalzita!





nu cred ca o sa te contrazica nimeni daca zici ca mierea este mai buna sa o consumi neincalzita ,prin incalzire is ipierde din proprietatile benefice dar pana a fi periculoasa e cale lunga...


cand mierea este zaharisita o incalzesti ,dar cine stie si vrea respecta o temperatura....
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde