STIATI CA: MIEREA+ CEAI FIERBINTE= TOXIC?

Creat de Adrian Vasile, Februarie 23, 2013, 11:18:54 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: Adrian Vasile din Octombrie 10, 2013, 02:34:57 PM
Despre acest subiect , am citit pe internet ca un apicultor a incalzit mierea peste 40 de grade si pe urma a dat-o albinelor ca hrana, toate aceste au murit, deci atentie mare consumati mierea CORECT. NU O CONSUMATI IN BAUTURI calde care au  peste 40 grade celsius.
=)) =)) =)) =))
Asta in cazul in care era un banc.
Ai venit sa vinzi castraveti gradinarilor?

Adrian Vasile


Obombo

Adriane, am facut turte din zahar si miere incalzite pana la 117°C  si albinele mele mai vroiau. Daca te intereseaza, gasesti reteta in cartea lui Hristea.
Nu te mai lua dupa prostiile lui Mencinicopschi.

pistol28

#168
Citat din: Obombo din Octombrie 10, 2013, 09:51:40 PM
Adriane, am facut turte din zahar si miere incalzite pana la 117°C  si albinele mele mai vroiau. Daca te intereseaza, gasesti reteta in cartea lui Hristea.
Nu te mai lua dupa prostiile lui Mencinicopschi.

Am gasit aici: http://nipiage.blogspot.ro/2010/01/zaharul-invertit-o-alternativa-dar-este.html
un articol foarte interesant despre invertirea zaharului.

PS. eu pun mierea cand temperatura compozitiei a scazut sub 40 grade celsius.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Obombo

Scuze, dar aici se discuta, inutil, despre presupusa toxicitate a mierii icalzite. Inutil, pentru ca problema a fost lamurita in primele doua pagini, numai ca Adrian Vasile se face ca nu pricepe. Despre invertirea zaharului am mai scris in alta parte.
Eu prefer sa nu dau miere albinelor sub nici o forma si sa nu o incalzesc daca nu e strict necesar, dar nu puteam sa incerc reteta respectiva fara sa folosesc toate ingredientele.

Adrian Vasile

Eu tot zic ca nu ar trebui incalzita, pentru ca naturala e sigur ca cu adevarat eficienta si maxima pentru organismul nostru, deci centrifugati mierea la rece dragi apicultori si aveti grija cand curatati ceara ca atunci nu trebuie incalzita si FILTRATA!

PricopArthur

Am citit cu atentie subiectul, ce este de interes pentru toti consumatorii.
Sunt sigur ca dr.Gheorghe Mencinicopschi este o eminenta in domeniul dansului.
Imi aduc insa aminte de un alt doctor in domeniul in care lucrez, cu  multe carti scrise. Acum vreo cativa ani m-am lovit de un proiect pe care dansul in supervizase, ce are  cateva erori majore, nereparabile.
Miere multă şi inimă curată!

Adrian Vasile

Cu siguranta este un subiect care inca nu e lamurit, deci tot sustin ca ar trebui consumata mierea asa cum e ea in stup!!

petru.atudorei

faptul ca mierea devine toxica sau nu daca este incalzita la o temperatura mai mare de 35 de grade se poate vedea intr-un laborator.

Dar pana la 35 de grade mierea poate fi incalzita fara probleme. Daca stam sa ne gandim, in stup vara albinele asigura o temperatura de 35 de grade iar mierea sta constant la aceasta temperatura.


MariusApicultura

#174
NU imi dau seama cum pot unii sa se mentina pe o idee a lor, precum catarii...gen Adrian Vasile, Ioan Olaru, e adevarata vorba nu te pune cu p...... "ca are mintea odihnita". Dl Obombo va admir ca ati ramas pe pozitii si ati comentat orice comentariu al dl Adrian, eu unul as fi cedat  =D> =D> ^:)^.  Iti dau un sfat dl Vasile sau Adrian (cum doresti), mai asculta si pe cei care sunt "guru" in apicultura si lucreaza cu mierea de atatia ani, gen dl "bucovineanu" , "obombo", "administratorii forumului" (pe care ai...  :hi: :hi: si .. ^:)^ ^:)^) ...si altii care au mai postat pe acest topic. Numai bine!
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

cristian bh

Marius,
    la astia filozofia este mai simpla si dijiaba ne straduim sa-i intelegem,
ceva de genul,
                        Vorbesc,deci exist,   cam atat.

Spuza

M am interesat si eu acu ceva timp, mierra incalzita pierde anumite calitati si apare o toxina intradevar, dar care este nesemnificativa in alimentatia noastra, acea toxina gasindu se si in zahar in cantitati mult mai mari sau in cafea etc.
P.S. eu pun miere in cafea fierbinte si in ceai fierbinte, daca as pune zahar conc. de substanta toxica ar fi de 20ori mai mare