STIATI CA: MIEREA+ CEAI FIERBINTE= TOXIC?

Creat de Adrian Vasile, Februarie 23, 2013, 11:18:54 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Vasile

http://www.apigold.ro/en/miere
STIATI CA: MIEREA+ CEAI FIERBINTE= TOXIC

Celebrul ceai fierbinte cu lamaie si miere, administrat in raceli, pe langa faptul ca e o iluzie (atat mierea, cat si lamaia in lichide fierbinti sunt doar de gust si aroma, toate enzimele, respectiv Vitamina C sunt distruse) . La fel si cafeaua sau laptele cu miere (si am baut atat de mult in copilarie, mai ales cand ne durea gatul). De asemenea toate alimentele care contin miere prelucrata termic trebuie excluse din alimentatie. Nu odata l-am auzit explicand acest adevar la fiecare aparitie TV a prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, Directorul Institutului de Cercetari Alimentare. DECI CONSUMATI MIEREA ASA CUM E SAU IN LICHIDE SUB 40 DE GRADE CELSIUS.

Porfy66

Stiu asta de cand m-am apucat de apicultura... Spun lucrul asta la toti cunoscutii sau in orice discutie cand vine vorba despre beneficiile mierii... Trebuie sa infomam si sa tot spune lucrul asta ori de cate ori avem ocazia...
:hi: :hi: :hi:

Adrian Vasile

Ai mare dreptate lumea in general nu prea stie ca nu putem sa mancam orice ,oricand  si oricat unele produse in loc sa faca bine fac rau si de aceea e sper ok sa spunem la toti cunoscuti si nu numai daca avem informatia corecta,chiar si aici pe forum etc.

Adrian Vasile


vali_szabo

Citat din: Porfy66 din Februarie 23, 2013, 11:28:52 PM
Stiu asta de cand m-am apucat de apicultura... Spun lucrul asta la toti cunoscutii sau in orice discutie cand vine vorba despre beneficiile mierii... Trebuie sa infomam si sa tot spune lucrul asta ori de cate ori avem ocazia...
:hi: :hi: :hi:

    Pe langa asta, ar trebui sa-i informam pe cei din jur si necuscatori si despre mierea cristalizata. Nu numai o data am auzit:  "nu o cumpara! nu vezi ca e numai zahar?"

Adrian Vasile

Ai foarte mare dreptate si mi-ai dat un subiect pentru urmatorul articol ,prefera sa cumpere din supermarket de multe ori o miere super incalzita care nu se cristalizeaza dar care nici nu mai are nici o enzima in ea.Foarte bine ca ai adus vorba despre asta BUN SUBIECT!

Obombo

Citat din: Adrian Vasile din Februarie 23, 2013, 11:18:54 PMSTIATI CA: MIEREA+ CEAI FIERBINTE= TOXIC

Nu, nu stiam. De ce nu ne explici cum devine cazul?

Adrian Vasile


Adrian Vasile

Mierea in orice lichid fierbinte (la peste 40 de grade Celsius) emana o toxina puternic cancerigena.

Obombo

Tu esti sigur de ce spui? Poti sa citezi sursa pe care se bazeaza afirmatia asta?




Obombo

Nu am vazut decat articole care repeta aceeasi informatie. Falsa. Din cate am vazut in ultimele luni repeta toti acelasi lucru fara sa le treca prin minte sa controleze dace e adevarat sau e o prostie. E o prostie. Mierea se poate pune fara probleme in ceaiul si in laptele cald, se poate folosi in compozitia prajiturilor si a mancarii. Chiar daca pierde multe din proprietati prin incalzzire, este oricum de preferat zaharului.
"Toxina" despre care vorbesti, HMF (hidroximetilfurfural) este o substanza care se formeaza prin degradarea fructozei intr-un ambient acid in raport direct cu temperatura si cu timpul.
In afara de faptul ca inca se mai discuta despre faptul ca substanta respectiva este sau nu periculoasa pentru om, nu exista nici o metoda cunoscuta la ora actuala care sa transforme fructoza continuta intr-o lingurita de miere pusa in ceai fierbinte (50-70°C) in HMF in doar cateva minute.
Multa din mierea comerciala este pasteurizata. Chiar daca este o miere "moarta", nu inseamna ca este si toxica.

Adrian Vasile

Apropo mu vreau sa te contrazic dar daca dr.Gheorghe Mencinicopschi  spune ca e toxica el e mai mult decat doxa in ce priveste calitatea alimentelor si e un guru in tot ce inseamna mancat sanatos prefer sa cred ce scrie si ce zice el!