Gard electric contra animalelor de tot felul

Creat de RazvanTi, Februarie 22, 2013, 03:26:57 PM

« precedentul - următorul »

radu68

#45
Buna seara d-lor.Findca am luat un stup si l-am dus la tara,soacra-mii urmaresc cu interes de incepator tot ce tine de acest nou domeniu.Sunt depanator Tv de meserie,dar evident ca ma implic in domeniu electronic ceva mai mult.Am facut si fac incontinuare garduri electrice(chiar acum am trei modele in lucru pt diverse persoane) cu rezultate mai mult decat multumitoare.Din toate schemele ce le folosesc am ales patru ce stiu ca in timp au fiabilitate mare.As vrea sa va spun ca schema de mai sus(este cea mai des circulata pe net),insa doar cei ce au executat-o stiu ca asa cum e ea prezentata mai sus nu va functiona,datorita unui condensator cu valoare gresita(trecuta intentionat)!Si in afara de asta,pt a putea functiona in regim optim pe teren(nu doar"pe masa")trebuiesc folosite alte tranzistoare.Vorbim de conditii de teren,adica ploaie,izolatori slabi,iarba crescuta,firul folosit,chiar oameni rau intentionati.Parametri si conditii ce fac ca montajul asa cum e prezentat sa nu faca fata cerintelor reale din teren.Cu respect,fara dorinta de a ofensa pe cineva,cred ca realizarea unui generator de impuls bun,nu se face nici cu componente(piese de 5ron)recuperate,nici cu bobine reconditionate(si fara ulei in ele)de la Remat.Iar carcasa pe langa design mai trebuie sa fie de calitate(se lucreaza cu tensiuni mari),sa fie buna izolatoare,apoi conectica pt baterie,impamantare,fir activ,etc nu poate fi orice chinezarie sau vechitura oxidata!PCB-ul trebuie si el executat corect(macar prin metoda toner),nu la mana ca pionerii!
Cu stima.

Kov iulian

Luati de aici si scheme mai simple ( la aveti jos la atasamente )

In a treia fotografie de jos e un generator de tip Marx, e un generator foarte puternic, foarte simplu dar destul de periculos asa ca nu va sfatuiesc sa il folositi practic pentru gard electric .

Aici aveti generatoare tip Marx

Marx generator V2

[HD] Marx Generator 200.000Volts , homemade lightning

marius_vfp

iulian , schema cu 2n3055, asi vrea sa-mi zici care e frecventa de lucru, si daca se pot folosi trafuri feromagnetice , cam ce putere in (w) ar putea genera.

eu am executat aceeasi  schema cu traf ferita iar tranzistorul mj13007 , schema o folosesc pentru alimentare tuburilor neon sau cfl din becurile eco.

spor la treburi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kov iulian

Citat din: marius_vfp din August 13, 2013, 09:19:54 AM
iulian , schema cu 2n3055, asi vrea sa-mi zici care e frecventa de lucru, si daca se pot folosi trafuri feromagnetice , cam ce putere in (w) ar putea genera.

eu am executat aceeasi  schema cu traf ferita iar tranzistorul mj13007 , schema o folosesc pentru alimentare tuburilor neon sau cfl din becurile eco.

Nu cunosc exact frecventa de lucru in trecut m-am jucat cu astfel de montaje dar acum am cam uitat insa retin ca :



Are avantajul ca nu este suprasolicitat tranzistorul, daca creste consumul in secundar sau acesta ese pus in scurt.
Are dezavantajul trebuie sa aiba mereu  o rezistenta electrica in secundar altfel incepe sa functioneze necontrolat.

Putin si despre generatoarele Marx



Este compus din, rezistente electrice, condensatori de inalta tensiune, eclatori

Principiul de functionare:

La punerea sub tensiunea a circuitului, condensatori se comporta ca si cum sunt pusi in paralel si se incarca cu inalta tensiune prin acele rezistente electrice.

Cand au ajuns la saturatie se creaza o ionizare a aerului dintre eclatori cea ce face ca aerul dintre acestia sa devina un conductor mai bun de energie, in acest moment condensatori se comporta ca si cum ar fi inseriati prin acel " eclatori "
Deci daca vom avea 10 condensatori lucrand la o tensiune de 10 mii de volti vom avea la iesire 10 mii x 10= 100 de mii de volti .
Dupa ce sa decarcat acea sarcina electrica si procesul se reia de la inceput.

Din nefericire ( sau din fericire ) se poate realiza foarte greu un montaj tip marx, nu se gasesc pe piata pentru uz casnic componente pentru inalta tensiune, probabil se intampla asa pentru a prevenii accidentele sau faptele premeditate .
Se pot genera sute de mii de volti care se pot folosi si in scopuri gresite

marius_vfp

#49
iuli da-mi voie sa te contrazic putin , desi nu imi place, condensatori pana la 4kv poti gasi mai pe la orice magazin cu piese electronice , si chiar pe internet ,cumperi cat vrei nu te intreaba nimeni ce vrei sa faci cu ei  uite pe adelaida ai  conduri de 10kv :
http://www.adelaida.ro/c-ceramic-10kv-1nf-cc10k-1n.html
http://www.adelaida.ro/c-ceramici-4kv-cc4k-2n2.html

ce valoare au condensatorii si rezistentele din schema marx
ce distanta optima ar trebui sa fie intre eclatori
care e timpul de incarcare a condurilor pana la degajarea energiei la bornele principale , putem sa facem astfel un electrosoc din cele detinute de politie . mi se pare mult mai interesanta schema asta fata de cea cu bobina de inductie de dacie. eventual pe timpul noptii daca schema e activa si se produc si ceva scantei pe langa cabana si vede hotul instalatia sigur pleaca dezamagit , plus ceva leduri care sa indice ca schema e activa.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kov iulian

Citat din: marius_vfp din August 13, 2013, 09:51:24 PM
iuli da-mi voie sa te contrazic putin , desi nu imi place, condensatori pana la 4kv poti gasi mai pe la orice magazin cu piese electronice , si chiar pe internet ,cumperi cat vrei nu te intreaba nimeni ce vrei sa faci cu ei  uite pe adelaida ai  conduri de 10kv :
http://www.adelaida.ro/c-ceramic-10kv-1nf-cc10k-1n.html
http://www.adelaida.ro/c-ceramici-4kv-cc4k-2n2.html
Nu ma supar cand cineva ma contrazice avand argumente logice dimpotriva chiar imi doresc asta.

Cat despre partea cu condensatorii sunt numai buni sa gadili un purice, eu ma referam ca nu vei gasi condensatori seriosi sa faca treaba


Citat din: marius_vfp din August 13, 2013, 09:51:24 PM
ce valoare au condensatorii si rezistentele din schema marx
ce distanta optima ar trebui sa fie intre eclatori
care e timpul de incarcare a condurilor pana la degajarea energiei la bornele principale , putem sa facem astfel un electrosoc din cele detinute de politie .

O sa ma interesez si va voi spune .




marius_vfp

#51
parerea mea e ca daca bagi 100 de condensatori de 10kv iese ceva , pentru a gadili mai mult decat un purice , intradevar condul postat de tine nu il gasesti la colt de strada ,

insa condensatorii astia miar fi mult mai utili :  12V BoostPack. Replaces auto battery. Works great! poate asa vom mai scapa de cateva kg in plus pe care le cari degeaba dupa tine , si nu esti nevoit sa tot schimbi bateria la 3-4 ani . cine stie cei mai bun ttrebuie incercat.

http://www.tme.eu/ro/katalog/supercondensatoare_113190/
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Gajdos Instrument Srl

Nici sa nu va ganditi la asemenea generatoare. Sunt periculoase!

Gajdos Instrument Srl

Gardul electric nu produce  "tensiune inalta si curent (amperaj) mic"  pentru ca amperajul (intensitatea curentului) depinde, conform legii lui Ohm, de tensiune (voltaj) si de sarcina (rezistenta). Intensitatea curentului cu o sarcina data (intervalul de rezistenta aproximativa a tesutului uman) si o tensiune fixa (cea pe care o scoate aparatul generator de impulsuri) se formeaza singur fara sa poata fi influentata si este de regula destul de mare (in jurul amperilor). Gardul electric este neletal datorita duratei foarte mici a impulsului (efectul de piele)

Ignat sanda